Fatiha Suresi Okunuşu, Anlamı, Türkçe, Arapça Yazılışı ve Faziletleri


92
904 Paylaşım, 92 points

Fatiha suresi, Kuran – ı Kerim’in en önemli sürelerinden birisidir. İlk sure olarak bilinen Fatiha suresi, toplamda 7 ayetten oluşur. Mekke döneminde indirilmiş olan bu sure, Kuran’da anlatılan esasların özü olarak nitelendirilir. Bu yazımızda Fatiha suresinin okunuşu, Fatiha suresinin anlamı, Fatiha suresinin Türkçe ve Arapça yazılışı, Fatiha suresinin faziletleri hakkında bilgi vereceğiz.

 FATİHA SURESİNİN ANLAMI NEDİR?

Fatiha suresi, Kur’an ‘ın ilk suresidir. Bu nedenle adı “Başlangıç” anlamına gelen Fatiha şeklinde belirlenmiştir. Fatiha suresi için Kuran – ı Kerim’in özü olduğu söylenir. Fatiha suresi toplamda 7 ayetten oluşur.Fatiha suresinde övgü ve yüceltilmeye tek layık olanın Allah olduğu belirtilir. Allah’ın mutlak hakim olduğu, kulların O’ndan isteyim O’ndan yardım bekleyebileceği ifade edilir. Baştan başa eşsiz olan Fatiha suresi, bir yakarış olarak nitelendirilir.

FATİHA SURESİNİN OKUNUŞU NEDİR?

Fatiha suresinin yazılışı şu şekildedir;

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

Elhamdulillâhi Rabbi’l-âlemîn. Er-Rahmâni’r-Rahîm. Mâliki yevmi’d-dîn. İyyâke na’budu ve iyyâke neste’în. İhdine’s-sırâta’l-mustakîm. Sırâta’l-lezîne en’amte aleyhim. Ğayri’l-meğdûbi aleyhim ve le’d-dâllîn.

Fatiha suresinin Türkçe okunuşu şu şekildedir;

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Hamd; Âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir. (O Allah) Rahmân ve Rahîm’dir. Din (ödül ve ceza) gününün sahibidir. (Ey Allah’ım) Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Sen’den yardım dileriz. Bizi dosdoğru yola ilet. Kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna ilet, gazaba uğrayanların ve sapıkların yoluna değil.

Fatiha suresinin Arapça okunuşu şu şekildedir;

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

١﴾ اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ ﴿٢﴾ اَلرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِۙ ﴿٣﴾ مَالِكِ يَوْمِ الدّ۪ينِۜ ﴿٤﴾ اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَاِيَّاكَ نَسْتَع۪ينُۜ ﴿٥﴾ اِهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَق۪يمَۙ ﴿٦﴾ صِرَاطَ الَّذ۪ينَ اَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْۙ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّٓالّ۪ينَ ﴿٧

 

FATİHA SURESİNİN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Fatiha suresi, oldukça faziletli surelerden birisidir. Fatiha suresinin faziletleri şu şekilde sıralanır;

  • Kim Fatiha suresini Fatiha suresini okumadan kılarsa, o namaz eksik kalacaktır. Fatiha suresi, namazlarda mutlaka okunmalıdır.
  • Geçim sıkıntısı içerisinde olanlar her gün 41 defa Fatiha suresini okumalıdır. Ardından ”Ve terzukü men teşaü bi-gayri hisab. Allahümmerzukni rızkan vasian helalen sehlen.Amin.” diyerek dua ederse, tez zamanda sıkıntılarından kurtulur.
  • Kim bir bardak suya 40 defa Fatiha suresi okuduktan sonra bu suyu hasta birisine içirirse, Allah o hastaya şifa verir.
  • Evine girerken Fatiha suresini okuyan kişinin evine hayır ve bereket yağar.
  • Yatmadan önce Fatiha suresini okuyan kişi, bütün gece boyunca ölüm hariç her şeyden korunur.

Fatiha Suresi ile ilgili olarak din Âlimlerinin söyledikleri sözler ise şu şekildedir;

Gerek yalnızca “elhamdülillâh” vb. şeklinde ifade edilen hamdın ve gerekse bütünüyle Fatiha suresinin değeri ve müminin dinî hayatındaki yeri hakkında birçok sahih hadis bulunmaktadır: “Zikrin en üstünü ‘lâ ilâhe illallah’, duanın en yücesi ‘Elhamdülillahtır” (Tirmîzî, “Duâ”, 9).

“Allah’a hamd ile başlamayan her önemli işin sonu güdüktür” (İbn Mâce, “Nikâh”, 19).

Allah’ın resulü, Ebu Saîd b. Muallâ isimli sahabeye, Kur’an-ı Kerîm’deki en büyük sureyi mescitten çıkmadan bildireceğini ifade buyurmuş, sonra da bunun Fatiha olduğunu açıklamıştır (Buhari, “Fezâ’ilü’l-Kur’ân”, 9).

FATİHA SURESİNİN TEFSİRİ NEDİR?

Fatiha suresi, Euzü kelimesi ile başlar. Bu kelime Kur’an okunacağı zaman “Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığın” anlamına gelir. Fatiha suresi, oldukça kolay surelerden birisidir. Bu sure mutlaka öğrenilmesi gereken surelerin başında gelir. Okul çağında öğrenilen sure, özellikle namazın vazgeçilmezleri arasındadır.

Fatiha suresinde Allah’ın büyüklüğünden bahsedilirken, kulların da ibadet etmesinin ve sadece Allah’tan yardım dilemesinin önemi özellikle vurgulanır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

92
904 Paylaşım, 92 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Komik Komik
121
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
85
lol
Aşk Aşk
73
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
49
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir