Fakirlik Maaşı Nedir, Nasıl Alınır, Ne Kadardır?

Ülkemizde son yıllarda sosyal devlet anlayışının daha çok ön plana çıkarması ile birlikte ailelere ve özellikle maddi durumu yeterince iyi olmayan kişilere bir takım maddi destekleme  çalışmaları da paralel olarak hızlanmıştır. Fakirlik maaşı olarak adlandırılan ve daha çok durumu kötü olan kişilere verilen maaşlar için de başvurular hali hazırda sürekli olarak yapılan yardımlardandır. Çevrenizde maddi durumu olmayan veya ailesinde bakıma muhtaç kişiler olan vatandaşlar varsa gerekli çalışmaları sizler başlatabilirsiniz. Bu sayede söz konusu kişilerin hayatta bir nebze de olsa daha rahat etmesini sağlamış olursunuz.

Fakirlik Maaşı Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Fakirlik maaşı almak için başvuru yapacak olan kişilerde devlet tarafından bir takım şartlar aranmaktadır. Bu şartlara uygun olduklarının tespit edilmesi halinde kişilere fakirlik maaşı bağlanarak düzenli olarak ödeme yapılacaktır. Peki fakirlik maaşı almak için aranan şartlar nelerdir?

Eğer kişi öksüz veya yetim kalmış durumda ise gerekli başvuruları yaparak fakirlik maaşı projesinden faydalanabilir. Buna ek olarak, söz konusu kişi eğer %40 veya daha fazla engelli durumda ise yine başvuruda bulunarak fakirlik maaşı alabilir. Bu iki duruma uygun kişilerde ekstra olarak aşağıdaki şartlar da aranmaktadır:  • Herhangi bir gelir kaynağı olmayacak
  • Herhangi bir sosyal güvence olmayacak
  • Hali hazırda kanun maddelerince yada mahkeme kararı ile bakım altında olmamak
  • Hiçbir şekilde aylık gelirine sahip olmamak

Tüm bu şartlara ek olarak, eğer söz konusu kişinin herhangi bir taşınır veya taşınmaz malı varsa bunlardan elde edilen gelir fakirlik maaşını geçmemelidir. Aksi taktirde başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Yapılan son düzenlemeler ile birlikte artık fakirlik maaşı Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesine alınmıştır. Sizler de başvurunuzu en yakın Vakıflar Genel Müdürlüğü şubeleri aracılığıyla kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak müdürlük üzerinden fakirlik maaşı alabilmek için söz konusu kişinin yukarıda belirttiğimiz şartlara uygun olması gerekmektedir. Aksi taktirde kişinin başvurusu reddedilebilir.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik maaşı almak için başvurunuzu yapmak amacıyla kullanabileceğiniz 3 farklı yöntem bulunuyor. Bunlar:

  • Bölgenizde bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü şubesine bizzat giderek başvurmak
  • Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet adresinde yer alan form üzerinden başvuru yapmak
  • Posta yolu ile

Yukarıda listelenen hangi yöntem sizin için en uygunu ise o şekilde kolaylıkla fakirlik maaşı başvurusu yapabilirsiniz.

2019 Fakirlik Maaşı Tutarı Ne Kadar?

Yapılan son düzenlemeler ile birlikte 2019 senesi için fakirlik maaş tutarı 679,44 TL olarak belirlenmiştir. Ancak kişinin sağlamış olduğu ekstra şartlar da dahil edildiğinde bu miktar daha da artabilir. En doğru sonucu elde etmek için Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.