Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır, Fakirlik Belgesi Alma Şartları Nelerdir?


89
886 Paylaşım, 89 points

Muhtarlıklardan en fazla talep edilen belge, fakirlik belgesidir. Özellikle devlet yardımlarından yararlanmak isteyenlerin mutlaka fakirlik belgesi alması gerekir. Fakirlik belgesi, kişinin yardım alabilecek düzeyde maddi gelire sahip olması demektir. Bu yazımızda fakirlik belgesi nasıl alınır, fakirlik belgesi şartları nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

FAKİRLİK BELGESİ NEDİR?

Fakirlik belgesi, açlık sınırı altında yaşamak zorunda olan ailelerin devlet yardımlarından yararlanabilmesi için muhtarlıklar tarafından verilen bir belgedir. Bu belge sayesinde, birçok yardım programından yararlanma hakkı sunulur. Özellikle barınma, giyinme, yiyecek, yakacak, sağlık ve eğitim gibi masraflı işler için gelecek devlet yardımları, fakirlik belgesine karşılık sunulur.FAKİRLİK BELGESİ ALMA ŞARTLARI NEDİR?

Fakirlik belgesi almak için kişilerin belirlenmiş şartlara uygun olması gerekir. Fakirlik belgesi alma şartları şu şekildedir;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Herhangi bir sosyal güvencenin bulunmaması (SSK, Bağ kur, emekli sandığı gibi)
 • Aylık elde edilen gelirin belirlenmiş sınırın altında olması
 • Herhangi bir gayrimenkul sahibi olmamak
 • Araç sahibi olmamak

FAKİRLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

Gerekli şartlara uygun olan kişiler, fakirlik belgesi alabilirler. Fakirlik belgesi nasıl alınır sorusuna cevap şu şekilde verilebilir. Fakirlik belgesi, mahalle muhtarlıklarından alınan bir belgedir. Bu nedenle kişinin öncelikle muhtarlığa başvuruda bulunması gerekir. Mahalle muhtarları şartlara uygun olan adaylardan herhangi bir belge talep etmez. Bazı durumlarda ise muhtarın SGK ’dan belge istemesi mümkündür.

SGK belgesi ve nüfus cüzdanı ile yapılan başvurunun dışında herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur. Muhtarlıklardan normalde alınan belgeler için ücret ödenir. Ancak fakirlik belgesi tamamen ücretsizdir. Fakirlik belgesi, bir ailede sadece tek bir kişi tarafından alınabilir. Fakirlik belgesi almayı başaran ailelere her ay düzenli olarak devlet yardımı gelecektir.

FAKİRLİK BELGESİ NASIL DOLDURULUR?

Fakirlik belgesi günümüzde internet üzerinden çıktı alınarak doldurulur. Bu belge üzerinde gerekli tüm bilgilerin yazılması için alan oluşturulmuştur. Belgeyi alacak kişinin sadece gerekli yerlere gerekli bilgileri yazması yeterli olacaktır. Eksiksiz şekilde doldurulan fakirlik belgesi, muhtardan mutlaka onaylatılmalıdır.

FAKİRLİK BELGESİ NE İŞE YARAR?

Fakirlik belgesi, kişilerin devlet yardımlarından daha kolay yararlanması için gereklidir. Bu belgeye sahip olmayanların yardım alması çok zordur. Fakirlik belgesi almayan bir kişinin devlet yardımına başvuruda bulunması, genel olarak kabul edilmez. Edilmiş olsa bile gelir düzeyi hakkında detaylı bir araştırma yapılmadan yardım bağlanması söz konusu olmayacaktır.

Fakirlik belgesi, üniversite öğrencileri tarafından da alınabilir. Okuluna devam etmesi maddi zorluklar nedeniyle zorlaşan öğrenciler, muhtardan alacakları fakirlik belgesi sayesinde devlet yardımlarından faydalanabilirler. Muhtar, üniversite öğrencilerinin gelir durumu hakkında bir araştırma yaptıktan sonra gerekli belgeyi verecektir.

FAKİRLİK BELGESİNİ ALAN KİŞİLER YARDIM İÇİN NEREYE BAŞVURUR?

Fakirlik belgesi alma şartlarına uygun olan ve belgeyi muhtardan alan kişiler, daha sonra devlet yardımlarından yararlanmak için bazı kuruluşlara başvurmalıdır. Devlet yardımı başvuru kurumları şunlardır;

 • Sosyal Dayanışma Ve Yardımlaşma Vakfı
 • Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Belediyeler

Bu kurumlara fakirlik belgesi ile yapılan başvuruların ardından devlet yardımlarından yararlanmaya başlanabilir. Bununla birlikte fakirlik belgesi almış olan kişiler, devlet hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmaya başlayabilirler.

FAKİRLİK BELGESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Fakirlik belgesi almanın çok sayıda faydası bulunur. Fakirlik belgesinin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Devletin sağladığı sosyal yardımlardan yararlanma
 • Fakirlik belgesi sayesinde yardım başvurularının daha çabuk kabul edilmesi
 • Başvuru onay süresinin kısalması
 • Hastanelerde ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanma
 • Fakirlik maaşı alabilme
 • Çocuklar için bakım parası alabilme

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

89
886 Paylaşım, 89 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
80
Şaşkın
Başarısız Başarısız
38
Başarısız
Komik Komik
25
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
74
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
74
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
37
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir