Fakirlere Elektrik İndirimi Nedir, Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?


97
946 Paylaşım, 97 points

Devlet, yardıma muhtaç olan tüm vatandaşlar için destek paketleri sunmaktadır. Bunlar içerisinde en fazla talep görenlerden birisi de fakirlere elektrik indirimi yapılan destek paketidir. Bu yazımızda Fakirlere Elektrik İndirimi Nedir, Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

FAKİRLERE ELEKTRİK İNDİRİMİ NEDİR?

Maddi durumu kötü olan vatandaşlar, devlet tarafından verilen birçok yardımdan faydalanma hakkına sahiptir. Maddi manevi birçok yardım alan fakirlere bir yardım da elektrik faturası ile ilgili olmaktadır. Devlet, fakir vatandaşların elektrik faturasının büyük bir kısmını üstlenerek daha rahat kullanım hakkı sağlamaktadır. Bu kapsamda devlet tarafından 10 milyon yardıma muhtaç vatandaşım 80 liralık elektrik faturası devlet tarafından ödenmektedir.FAKİRLERE ELEKTRİK İNDİRİMİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Fakirlere verilen elektrik indirimi yardımından yararlanmak için bazı şartlara uygun olmak gerekir. Fakirlere elektrik indirimi başvuru şartları şu şekilde sıralanır;

  • Yardım alacak kişinin dar gelirli olması
  • Düzenli olarak devlet destekli yardımlardan alıyor olması
  • Fakirlik durumunu kanıtlaması
  • Bağlı olduğu belediyeye giderek başvuruda bulunması

FAKİRLERE ELEKTRİK İNDİRİMİ NASIL ALINIR?

Aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen düzenleme kapsamında fakir olanlara elektrik indirimi yapılır. Devlet tarafından sunulan sosyal yardım paketlerinden yararlanan ve ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen vatandaşlar, elektrik faturalarını 80 TL indirimli olarak ödeyebilecekler.

Bu destekten yararlanmak için fakir ailelerden bir bireyin destek almaya başlaması gerekecek. Devlet desteği alma hakkı bulunan aile bireyi, her ay elektrik faturasını PTT şubeleri üzerinden ödeyecek. Ödeme sırasında sisteme düşen bilgiler kapsamında elektrik faturasının 80 TL tutarındaki kısmı devlet tarafından karşılanacak.

FAKİRLERİN ELEKTRİK FATURASININ 80 LİRASI DEVLETTEN

Fakir ailelere yardım kampanyası kapsamında hazırlanan bu destek paketinde fakir olduğu tespit edilmiş olan 10 milyon ailenin elektrik faturasının 80 liralık kısmı her ay devlet tarafından karşılanacak. Bu paket kapsamında fakirlerin özellikle kış aylarında artan ihtiyaçlarına biraz olsun katkıda bulunulmuş olacak. Devlet elektrik indirim desteği alma hakkı kazanmış olan aileler, gelen elektrik faturalarının kalan kısmını ödemekle yetinecek. Örneğin; 100 TL elektrik faturası gelen bir aile, devlet desteği sayesinde faturanın sadece 20 TL’lik kısmını ödeyecek. Geriye kalan 80 TL’lik kısım ise devlet tarafından karşılanacak.

FAKİRLERİN ELEKTRİK FATURASI İNDİRİMLİ ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

İndirimden yararlanma hakkı kazanmış olan fakir aileler, her ay PTT şubeleri üzerinden elektrik faturalarını yatırmalıdır. PTT şubesine indirim hakkı kazanan kişinin ödeme için gitmesi durumunda sistemden otomatik olarak elektrik faturası borcunun 80 liralık kısmı düşecektir. Faturanın 80 liralık kısmı düştükten sonra kalan tutar ise fatura sahibinden tahsil edilecektir.

Fakirlere elektrik indirimi hakkı, Türkiye genelinde 10 milyon fakir aile için geçerlidir. İndirim hakkı kazanan vatandaşların PTT üzerinden her ödemeleri indirimli olacak şekilde sisteme yansıtılacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

97
946 Paylaşım, 97 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
39
Şaşkın
Başarısız Başarısız
123
Başarısız
Komik Komik
116
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
42
Helal Olsun!
lol lol
73
lol
Aşk Aşk
61
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
38
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
123
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir