Facebook’tan Canlı Yayın Kısıtlaması Geliyor


63
614 Paylaşım, 63 points

Facebook kullanıcılarına sunduğu canlı yayın özelliği ile ilgili önemli bir karar aldı. Alınan karar kapsamında Facebook kullanıcıları artık canlı yayın özelliğini kısıtlı kullanacak. Bu yazımızda Facebook’tan Canlı Yayın Kısıtlaması Geliyor başlığının detaylarını paylaşacağız.

Facebook kullanıcıları ile ilgili yeni kararlar almaya devam ediyor. Her gün yeni bir özellik ya da değişiklik ile gündeme gelen Facebook, bu sefer bir kısıtlama haberi ile gündeme geldi. Facebook yetkilileri, bundan sonra Facebook üzerinden yapılan canlı yayınlara kısıtlama getireceklerini açıkladı.FACEBOOK’TAN CANLI YAYIN KISITLAMASI GELİYOR

Facebook’tan gelen bu son haber kullanıcıların büyük şaşkınlık yaşamasına neden oldu. Facebook canlı yayın özelliği sıklıkla kullanılan özelliklerden birisi olarak biliniyor. Bu kadar popüler bir özelliğe neden kısıtlama getirilmesi kararı alındığı kullanıcılar arasında merak konusu oldu.

Facebook cephesinden yapılan açıklama kapsamında alınan canlı yayın kısıtlama kararının Yeni Zelanda’ nın Christchurch kentinde bunulan Nur ve Linwood camilerinde gerçekleştirilen ve 51 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan saldırının faili tarafından Facebook üzerinden canlı yayınla gösterilmesinin ardından alındığını ifade etti.

CANLI YAYINDA KURALLARI İHLAL ETMEK ARTIK YASAK

Canlı yayında hemen her türlü görüntünün paylaşıldığını belirten Facebook yetkilisi Guy Rosen, kişisel bloğu üzerinden karar ile ilgili bir açıklamada bulundu. Açıklama kapsamında Facebook kullanıcıların canlı yayın özelliğini amacı dışında kullanmaya başladığını ve bunun artık diğer kullanıcılar arasında rahatsızlığa neden olduğunu ifade etti.

Canlı yayın yapmak için belirlenmiş bazı kurallara uymak gerektiğinin altını çizen Rosen, yeni alınan kararın ardından artık Facebook canlı yayınında toplum kurallarını ihlal eden görüntülere izin vermeyeceklerini söyledi.

FACEBOOK CANLI YAYIN KURALLARI SIKILAŞTIRILIYOR

Facebook, yeni düzenleme ile birlikte bundan sonra canlı yayınla ilgili kurallarını sıkılaştırma kararı aldı. Bundan sonra Facebook kullanıcıları canlı yayın yaparken belirlenen kurallara aykırı bir yayın yapıyor ise bu yayın Facebook tarafından otomatik olarak sonlandırılacak.

Facebook, söz konusu kullanıcının canlı yayın yapmasına bir daha izin vermeyecek. Böylelikle canlı yayınlarda istenmeyen görüntülerin yayınlanmasının da önüne geçilmiş olacak.

CAMİ SALDIRICI CANLI YAYINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Facebook’ un bu kararı almasındaki en büyük neden, Yeni Zelanda’ da geçtiğimiz aylarda Nur ve Linwood camilerine yönelik olarak gerçekleştirilen saldırıların saldırgan tarafından Facebook canlı yayını ile anı anına herkesle paylaşılmış olması.

Facebook canlı yayınına gelen tepkilerin ardından yapılan açıklamada Facebook üzerinden yapılan ve 17 dakika süren canlı yayında saldırıdan sonradan haberdar olduklarını ve saldırı ile ilgili ilk şikayetin canlı yayın sonra erdikten 12 dakika sonra geldiği için geç haberdar oldukları ifade edildi. Yaşanan bu olayın ardından Facebook bir daha benzer bir olayın yaşanmaması adına denetimlerini sıkılaştırdığını açıkladı. Facebook kullanıcıları artık canlı yayın yaparken çok daha dikkatli olmak zorunda kalacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
614 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir