Facebook’da Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler Neye Göre Çıkar?


82
796 Paylaşım, 82 points

Facebook kullanıcıları özellikle son dönemde sürekli olarak “Tanıyor Olabileceğin Kişiler” adı altında yeni bir bildirim ile karşılaşıyor. Birçok kullanıcının rahatsızlık duyduğu bu bildirimler, hemen her gün görülebiliyor. Bu yazımızda Facebook’ da Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler Neye Göre Çıkar sorusuna cevap vereceğiz.

Facebook, hemen her gün yeni özellikleri ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Milyarlarca kişi tarafından kullanılan Facebook, güncellemeleri ile yeni özellikleri de beğeniye sunuyor. Facebook kullanıcılarına sunulan özelliklerden birisi de tanıyor olabileceğin kişiler özelliği oldu.FACEBOOK’ DA TANIYOR OLABİLECEĞİNİZ KİŞİLER NEYE GÖRE ÇIKAR?

Facebook kullanıcılarının sıkça karşılaştığı tanıyor olabileceğin kişiler ya da Yeni bir arkadaş önerin var gibi bildirimler, birçok kişi tarafından rahatsızlık verici bulunur. Normal şartlarda Facebook bu güne kadar tanıyor olabileceğiniz kişiler kısmında kullanıcıların tanıdıkları kişileri listelemekteydi. Ancak son düzenlemelerin ardından bu kısımda kullanıcılarla alakası bile olmayan kişilerde gösterilmeye başladı.

Facebook’ da Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler Neye Göre Çıkar sorusunun cevabı şu şekilde sıralanabilir;

 • Bir kişi telefon rehberine eklendiği yaman
 • Bir kişinin sosyal medya hesabı incelendiği zaman
 • Önerilen kişinin profili incelendiği zaman
 • Herhangi bir gönderi beğenildiği zaman
 • Birden fazla ortak arkadaş bulunduğunda
 • Ortak arkadaşların gönderilerini beğenmede
 • Ortak arkadaşların gönderilerine yorum yapmada
 • Facebook tarafından ortak bir algoritma kurulması durumunda

FACEBOOK ARKADAŞLIK ÖNERİLERİNİ KAPATMAK MÜMKÜN MÜ?

Facebook tanıyor olabileceğiniz kişiler özelliğini kapatmak birçok kullanıcının ortak talebidir. Ancak ne yazık ki kullanıcıların çoğunluğu bunun mümkün olup olmadığını bilmez. Facebook arkadaş önerilerini kapatmak elbette mümkündür. Bunun için sadece belirli adımları takip etmek yeterli olacaktır.

FACEBOOK ARKADAŞLIK ÖNERİLERİ NASIL KAPATILIR?

Facebook arkadaşlık önerilerini kapatmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanır;

 • Birinci Adım

Facebook açılır.

 • İkinci Adım

Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır.

 • Üçüncü Adım

Facebook ayarlar sayfasına girilir.

 • Dördüncü Adım

Bildirimler sekmesi açılır.

 • Beşinci Adım

Tanıyor Olabileceğin Kişiler yazan seçeneğe tıklanır.

 • Altıncı Adım

Seçenekteki bildirimler kapalı duruma getirilir.

FACEBOOK TANIYOR OLABİLECEĞİN KİŞİLER NEDEN ÖNERİLİYOR?

Facebook tanıyor olabileceğin kişiler özelliğini ne amaçla sunuyor henüz net bir bilgi bulunmuyor. Facebook’un oluşturduğu algoritma üzerinde yapılan incelemelerde de bu konuda net bir cevaba yaslanılması mümkün değil. Yapılan incelemeler ve teknik isimlerin düşüncesine göre Facebook Tanıyor olabileceğin kişiler özelliği tamamen bir teknik sorundan ibaret.

Facebook ile ilgili gelen başka bir bilgide ise rakip sosyal medya platformlarına çok daha yoğun ilginin olması nedeniyle Facebook gittikçe kan kaybetmeye devam ediyor. Facebook tanıyor olabileceğin kişiler özelliğinde kullanıcıların karşısına özellikle karşı cinsten kişilerin çıkartılıyor olması da dikkat çekici ayrıntılardan birisi. Facebook yetkililerinin bunu özellikle mi yaptığı yoksa tamamen bir tesadüf mü olduğu ise henüz netlik kazanmamış durumda.

Facebook tanıyor olabileceğin kişiler özelliği ile ilgili genel kanı ise bu özelliğin tamamen platformu yeniden canlandırmak ve kullanıcıların ilgisini daha fazla çekmek olarak gösteriliyor. Zaman içerisinde Facebook yetkililerinden kullanıcıları oldukça rahatsız eden bu özelliğe karşı bir hamle ya da herhangi bir açıklama gelecek mi bekleyip göreceğiz.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

82
796 Paylaşım, 82 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
97
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
61
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir