Facebook Hesabım Kendi Kendine Birilerini Takip Ediyor!


68
687 Paylaşım, 68 points

Facebook kullanıcıları zaman zaman sayfalarına bakarken bilmedikleri kişilerin hesapları ile karşılaşabilirler. Bu durum Facebook kullanıcıları için şaşkınlık veren bir durum olsa da sıklıkla görülen bir durumdur. Facebook, bazen kullanıcının haberi olmadan farklı kişileri takibe alabilir. Bu yazımızda Facebook Hesabım Kendi Kendine Birilerini Takip Ediyor sorununun nasıl çözüleceğini anlatacağız.

Facebook kullanıcıları hesaplarının başka birisini takip ettiğini görebilir. Bu özellikle son yıllarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Facebook kullanırken yayın akışına bakan kullanıcılar, hiç tanımadıkları kişilerin paylaşımları ile karşılaşabilirler. Bu durumun nedeni ise oldukça merak edilmektedir.FACEBOOK HESABIM KENDİ KENDİNE BİRİLERİNİ NEDEN TAKİP EDER?

Facebook hesabının kendi kendine birilerini takip etmesinin temel nedeni virüslerdir. Facebook’a özel bir virüs olan Facebook Friend Request isimli virüs, oldukça kötü bir uygulamadır. Bu virüs sayesinde Facebook kullanıcıları farkında bile olmadan tanımadığı kişilere bilgisi dışında arkadaşlık isteği gönderir. Kişinin hesabında tanımadığı kişileri arkadaş olarak görmesinin temel nedeni bu virüstür.

Bununla birlikte dolandırıcılar da bu virüsü kullanarak Facebook kullanıcılarının hesaplarını ele geçirerek başkalarına arkadaşlık yollamanın yanı sıra var olan arkadaşlardan da kişisel bilgi ya da para talep edebilmektedir.

FACEBOOK HESABIM KENDİ KENDİNE BİRİLERİNİ TAKİP EDİYOR SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

Facebook Hesabım Kendi Kendine Birilerini Takip Ediyor diyen bir Facebook kullanıcısı, bazı adımları takip ederek bu durumdan kurtulma şansına sahip olabilir. Bu tür zararlı virüs uygulamalarının temel nedeni Facebook kullanıcılarının okumadan izin verdikleri uygulamalardır. Bu uygulamalar arasında birçok zararlı virüs de yer alabilir. Kişi dikkat etmeden verdiği iznin ardından Facebook virüsü ile karşı karşıya kalabilir.

Facebook Hesabım Kendi Kendine Birilerini Takip Ediyor sorunu nasıl çözülür sorusuna şu adımlarla cevap vermek mümkündür;

  • Birinci Adım

Facebook uygulaması açılır ve kullanıcı adı ile giriş yapılır.

  • İkinci Adım

Ana sayfada sağ üst köşede bulunan Facebook araç çubuğundaki küçük ok işaretine basılır.

  • Üçüncü Adım

Açılan menüden “Ayarlar” sekmesine girilir.

  • Dördüncü Adım

Ayarlar bölümüne girildikten sonra sol tarafta bulunan “Uygulamalar” kısmına tıklanır ve uygulama ayarlarına gidilir.

  • Beşinci Adım

Açılan sayfadan “Facebook ile giriş yap” yazan bölüme girildikten sonra “Hepsini göster” butonuna tıklanır.

  • Altıncı Adım

Açılan listede yer alan tüm uygulamaların yanındaki “X” işaretine tıklanır ve aktivitelerin tamamı silinir.

  • Yedinci Adım

İşaretlemenin ardından altta yer alan “Kaldır” butonuna basılarak uygulamaların kaldırılması sağlanır.

Bu adımları takip ederek virüsten kurtulmak mümkündür. Bu virüsten kurtulduktan sonra Facebook kullanıcılarının artık çok daha dikkatli davranması gerekir. Bu işlemden sonra indirilen uygulamalar, ya da Facebook üzerinden paylaşılmış linkler asla açılmamalıdır. Kullanıcılar hangi linkte virüs olacağını asla bilemez. İlginç bir video izlemek isterken bir anda virüsle karşılaşmak mümkündür.

FACEBOOK FRİEND REQUEST VİRÜSÜNDEN NASIL KURTULURUM?

Facebook Hesabım Kendi Kendine Birilerini Takip Ediyor sorununu bir daha yaşamamak için kullanıcıların Facebook Friends Request virüsünden kurtulması gerekir. Bu işlem için yukarıda sıraladığımız adımları takip ederek tüm uygulamalar kaldırılmalı ve aktivasyonları iptal edilmelidir. Ancak bu işlem de tam olarak güvenliğin sağlandığı anlamına gelmez.

Facebook kullanıcısı, casus yazılım kaldırma programlarını kullanarak kesin güvenlik sağlayabilir. Güvenilir bir casus yazılım kaldırma programı sayesinde bu tür zararlı virüslerin cihazda hala bulunup bulunmadığı kolaylıkla görülebilir. Sistem taraması sonrasında güvenlik programı kullanıcılara son durum hakkında bilgi verecektir. Bu bilgi ışığında ne kadar güvende olunduğu rahatlıkla görülebilecektir. Tekrar aynı durumları yaşamamak için Facebook kullanıcılarının uygulamalar ve linkler konusunda çok dikkatli olması gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
687 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir