Facebook Çocuk İstismarı İçeriğini Artık Hemen Tespit Edecek!


81
804 Paylaşım, 81 points

Sosyal medya platformları arasında en çok kullanıcı sayısına sahip olan Facebook, çok önemli bir karara imza attı. Alınan karar kapsamında artık platform üzerinden çocuk istismarı içeren paylaşımlara asla müsaade edilmeyecek. Bu yazımızda Facebook Çocuk İstismarı İçeriğini Artık Hemen Tespit Edecek! Başlığının detaylarını anlatacağız.

Facebook, hemen her türlü insanın hesap açtığı ve paylaşımlarda bulunduğu sosyal medya platformlarından birisi. Facebook kullanıcıları uygun paylaşımların yanı sıra sakıncalı ve rahatsız edici paylaşımlardan da ne yazık ki bulunuyor. Bu paylaşımların başında ise çocuk istismarı konusu geliyor.FACEBOOK ÇOCUK İSTİSMARI İÇERİĞİNİ ARTIK HEMEN TESPİT EDECEK!

Facebook, gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Facebook bünyesinde yapılan ve büyük eleştirilere neden olan çocuk istismarı ile ilgili paylaşımlar ile ilgili ciddi bir çalışma başlatıldı. Çalışma kapsamında artık Facebook bünyesinde çocuk istismarı içeriğine sahip olan tüm paylaşımlar anında platformdan kaldırılacak.

Facebook, çocuk istismarı içeriklerini kaldırma kararını platform üzerinde çocuklara cinsel istismar ile ilgili paylaşımlara izin verildiği gerekçesiyle başlatılan inceleme sonrasında aldı. Yapılan incelemeler sonucunda Facebook üzerinden sadece 2020 Temmuz – Eylül ayları arasında 13 milyondan fazla zararlı görüntü paylaşıldığı belirlendi.

FACEBOOK ÇOCUK İSTİSMAR GÖRÜNTÜLERİ %31 ARTIŞ GÖSTERDİ

Facebook platformu üzerinden çocuk istismarı ile ilgili görüntülerin arttığının belirlendiği inceleme, Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi tarafından gerçekleştirildi. İnceleme sonucunda 2020 yılında platform üzerinden gerçekleştirilen çocuk istismarı görüntü paylaşımlarının 2019 yılına göre %31 oranda artış gösterdiği belirlendi.

Araştırma ile ilgili bilgi veren Facebook küresel güvenlik başkanı Antigone Davis, ““Uygulamalarımızı çocuklara zarar vermek için kullanmak iğrenç ve kabul edilemez. Çocuk istismarıyla mücadelede sektör lideri çabalarımız, istismarı önlemeye, politikalarımızı ihlal eden içeriği tespit edip bildirmeye ve çocukların güvenliğini sağlamak için uzmanlar ve yetkililerle birlikte çalışmaya odaklanıyor. Bugün, insanların çocukları mağdur eden içeriği paylaşmasını engellemek için test ettiğimiz yeni araçları ve tespit, bildirme araçlarımızda yaptığımız son iyileştirmeleri duyuruyoruz.” Şeklinde açıklamada bulundu.

FACEBOOK ÇOCUK İSTİSMARI İÇERİĞİ PAYLAŞAN HESAPLARI İNCELEMEYE ALIYOR

Facebook, gerçekleştirdiği yeni çalışma kapsamında çocuk istismarı içeriği paylaşımında bulunan tüm hesapları incelemeye alacağını açıkladı. Hesabından çocuk istismarına yönelik paylaşımlarda bulunan kullanıcılar, yeni düzenleme kapsamında platform tarafından güvenlik uyarısı alacak.

Facebook, yaptığı düzenleme sonrasında masum çocukların resimlerini, alt yazıları, hashtagler ve uygun olmayan sevgi işaretlerini kullanan hesapları, Facebook gruplarını uyarının ardından devam etmesi durumunda otomatik olarak kaldıracak. Çocuk istismarı içeriği yapan hesaplar, bir daha kullanılmamak üzere platform üzerinden kaldırılacak ve bir daha kullanılmayacak.

KOLLUK KUVVETLERİ ARTIK FACEBOOK MESAJLARINI OKUYABİLİYOR

Facebook’ un bu yeni kararının ardından kolluk kuvvetleri ile bir ortak girişimde bulunulmaya başladı. Facebook yetkilileri, yeni çalışma kapsamında Facebook ve Instagram hesaplarını kolluk kuvvetlerinin kontrol edebilmesine izin vermeye başladı.

Bu izin sonucunda kolluk kuvvetleri artık Facebook üzerinden şüpheli görülen ve çocuk istismarı yönünde içerik paylaştığı düşünülen hesapların tamamını inceleme altına alacak ve paylaşılan mesajları okuyabilecekler. Yapılan düzenleme ile birlikte okunan Facebook hesapları arasında suç teşkil ettiği düşünülen hesapların sahipleri yakalanarak cezalandırılması sağlanacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
804 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir