Facebook Büyük Zaaf! Telefon Numaraları İnternete Düştü


77
745 Paylaşım, 77 points

Facebook yine bir güvenlik açığı ile skandala imza attı. Facebook kullanıcılarının hesaplarına ekledikleri cep telefonu numaraları, güvenlik açığı üzerinden internete düştü. Bu yazımızda Facebook Büyük Zaaf! Telefon Numaraları İnternete Düştü başlığının detaylarını paylaşacağız.

Facebook güvenlik açıkları ile dikkatleri çekmeye devam ediyor. Çok güvenilir bir uygulama olduğunu her fırsatta dile getiren Facebook, bu sefer de kullanıcılarının cep telefonlarını internete sızdıran bir açıkla gündeme geldi.FACEBOOK BÜYÜK ZAAF! TELEFON NUMARALARI İNTERNETE DÜŞTÜ

Facebook zaman zaman güvenlik açıkları nedeniyle kullanıcılarını zor durumda bırakıyor. Facebook hesabı olan birçok kullanıcı, bu platforma güvendiği için cep telefonu numarası gibi kişisel bilgilerini hesaplarına eklemekte bir sakınca görmedi.

Ancak Facebook üzerinden tespit edilen bir güvenlik açığı sayesinde kullanıcıların cep telefonu numaraları ele geçirilerek internette yayınlandı. Yabancı teknoloji sitelerinden alınan bilgilere göre 133 milyon kullanıcı ABD’ de, 18 milyon kullanıcı İngiltere’ de ve 50 milyon kullanıcı Vietnam’ da olmak üzere toplamda 419 milyon kullanıcının Facebook hesabına eklediği cep telefonu numaralarının korunmasız bir şekilde internete sızdırıldığı öğrenildi.

FACEBOOK KULLANICILARININ TELEFONLARINA HERKES ERİŞEBİLİYOR

Yaşanan güvenlik açığının ardından Facebook kullanıcılarına ait olan kişisel cep telefonları internette herkesin ulaşımına açık hale geldi. Güvenlik konusunda her zaman korumasının en üst seviyede olduğunu belirten Facebook, bu haberlerin ardından bir açıklamada bulundu.

Açıklama Facebook sözcüsü Jay Nancarrow’ dan geldi. Nancarrow, kullanıcılarının cep telefonu numaralarının güvenlik açığının tespit edilmesinin ardından hemen erişime kapatıldığını ve bu sayede numaraların internete yayılmasının engellendiğini dile getirdi. Açıklama, Facebook kullanıcılarının içinin rahatlamasını ne yazık ki sağlayamadı. Toplamda 419 milyon Facebook kullanıcısını etkileyen bu durum karşısında cep telefonu numaralarının kim tarafından ve neden temizlendiği henüz netleşmiş bir bilgi değil.

FACEBOOK’A CEP TELEFONU EKLEYEN KULLANICILAR DİKKAT!

Facebook üzerinden milyarlarca kullanıcının cep telefonunu eklediği biliniyor. Ancak uzmanlar Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarında bulunan cep telefonu numaralarının internet korsanlarınca kısa sürede ele geçirilebileceği ve bu telefonların dolandırıcılık amacıyla kullanılabileceğinin altını çiziyor.

ABD, İngiltere ve Vietnam kullanıcılarının yaşamış olduğu son olayın ardından Facebook üzerinden cep telefonu paylaşımının ne kadar güvenilir olduğu da kafaları kurcalayan sorular arasında yer almaya başladı.

FACEBOOK NE KADAR GÜVENLİ BİR PLATFORM?

Facebook son dönemlerde hazırladığı özellikler kadar güvenlik açıkları ve skandalları ile de adından fazlasıyla söz ettiriyor. Birçok kullanıcının Facebook ‘u güvenli bulmadığı için hesaplarını kapatma kararı aldığı biliniyor. Facebook her ne kadar güvenlik konusunda her türlü önlemi aldığını ve kullanıcılarının korkmaması gerektiğini belirtse de yaşanan olaylar platformun güvenilirliğinin sorgulanmasına neden oluyor.

Facebook kullanıcıları ile ilgili ciddi uyarılarda bulunan uzmanlar, bu platform üzerinden kişisel bilgilerin yayınlanmaması ve hesaba eklenmemesi konusunda ciddi uyarılarda bulunuyor. Facebook bir süre önce de internet koşanları tarafından ele geçirilen hesaplardaki fotoğrafların dark web üzerinden satışa çıkartıldığı haberi ile gündeme gelmişti.

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
745 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir