Ezan Duası Anlamı, Okunuşu Faziletleri, Arapça ve Türkçe Yazılışı


90
874 Paylaşım, 90 points

Ezan duası, ibadet yönünden oldukça önemli dualardan birisidir. Ezan bittikten sonra okunur. Ezan duası okumak sünnettir. Ezan duasının faziletlerinin de oldukça fazla olduğu bilinir. Bu yazımızda ezan duasının anlamı nedir, ezan duasının okunuşu ve yazılışı, ezan duasının faziletleri nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Ezan vakitleri, duaların reddedilmediği vakitler olarak bilinir. Her ezan sonrasında dua etmek, oldukça faziletli olarak bilinir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in her ezandan sonra ezan duası okuduğu bilinir. Ezandan sonra dua etmek ve bu adeti bırakmamak hayıra ulaşmanın sebebi olarak gösterilir. Ezan duasını sürekli okuyanların kıyamet gününde Hz. Muhammed’in şefaatine nail olacağı söylenir.EZAN DUASININ ANLAMI NEDİR?

Her duanın olduğu gibi ezan duasının da anlamı çok merak edilir. Ezan duası, Müslümanların namaza davet edildiği Ezanın ardından okunan ve cennetin kapılarını aralamak için önemli bir adım olarak görülen bir duadır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed, ezan duası için şunları söylemiştir;

“Ezanı işittiğiniz zaman, müezzinin söylediklerinin aynısını siz de söyleyin. Sonra bana salâvat getirin. Çünkü bir kimse bana bir defa salâvat getirirse, Allah buna karşılık ona on defa salât eder. Daha sonra benim için Allah’tan vesîleyi isteyin. Çünkü vesîle, cennette Allah’ın kullarından bir tek kuluna lâyık olan bir makamdır. O kulun ben olacağımı umuyorum. Benim için vesîleyi isteyen kimseye şefatim vâcip olur.”[ Müslim, Salât 11. Ayrıca bk. Ebû Dâvud, Salât 36; Tirmizî, Menâkıb 1; Nesâî, Ezân 37.]

EZAN DUASININ OKUNUŞU NASILDIR?

Ezan duasının okunuşu şu şekildedir;

Allahumme Rebbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîate. vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tuhlifu’l-mîâd.

Ezan duasının Türkçe okunuşu şu şekildedir;

“Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed’e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, Muhakkak ki sen vaadinden dönmezsin”

Ezan duasının Arapça okunuşu şöyledir;

اللَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ الدَّعْوَةِ التَّامَّةِ وَالصَّلَاةِ الْقَائِمَةِ آتِ مُحَمَّداً الْوَسِيلَةَ وَالْفَضِيلَةَ وَالدَّرَجَةَ الرَّافِعَةَ وَابْعَثْهُ مَقَاماً مَحْمُوداً الَّذِي وَعَدْتَهُ إَنَّكَ لَا تُخْلِفُ الْمِيعَادَ

Ezan duasının diğer bir okunuşu şu şekildedir;

Allahümme Rabbe hazihi’d-da’vet’it-tâmmeti ve’s salât-il-kâimeti âti Muhammeden’il-vesîlete ve’l-fadîlete ve’ddereceter-refî’ate ve’b’ashü makâmen Mahmûden-illezî vaadtehû inneke lâ tuhlif’ul-mîâd.

Ezan duasının Türkçe okunuşu şu şekildedir;

“Ey tam olana bu çağrının ve eda edilecek namazın Rabbi! Muhammed (S.A.S.)’e vesile, fazilet ve yüce makam ver. Onu vaat ettiğin övülen yüce makama çıkar. Şüphesiz sen vadinden dönmezsin.”

EZAN DUASININ FAZİLETLERİ NEDİR?

Ezan duası, kullanın Hz. Muhammed’in mübarek makamının Makam – ı Mahmud olmasını Allah’tan istemesidir. Hz. Muhammed, ezanı işittiği zaman ezan duası okuyanlardan şefaatçi olacağını belirtmiştir. Ezan okunduğunu duyduğu zaman ‘’ Tek olan ve ortağı bulunmayan Allah’tan başka ilâh olmadığına, Muhammed’in O’nun kulu ve resûlü olduğuna şahitlik ederim. Rab olarak Allah’tan, resûl olarak Muhammed’den, din olarak İslam’dan razı oldum’’ der ise o kulun tüm günahları affolur.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

90
874 Paylaşım, 90 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
85
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir