Evinde Yatalak Hasta Bakanlara Bakıma Muhtaç Maaşı Nasıl Alınır?


81
838 Paylaşım, 81 points

Günümüzde birçok kişi evinde yatalak ve hasta kişilere bakarak maaş almaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri üzerinden başvuruda bulunan kişiler, evinde baktığı hasta ve yatalak kişiler için maaş bağlanmasını sağlayabilirler. Bu yazımızda evinde yatalak hasta bakanlara bakıma muhtaç maaşı nasıl alınır sorusuna cevap vereceğiz.

Devlet, evde özel bakıma muhtaç olan kişilerin ihtiyaçlarının rahat karşılanabilmesi için belli bir miktarda maaş ödemesi yapmaktadır. Hasta olan kişilerin bakımını üstlenen kişilere her ay düzenli olarak ödeme yapılır. Evde hasta bakan ya da engelli raporu bulunan kişiler, maddi yönden sıkıntı çekmemek için bu maaşa başvuruda bulunabilirler.EVDE BAKIMA MUHTAÇ MAAŞI ÖDEME ŞARTLARI NELERDİR?

Bakıma muhtaç parası almak için kişilerin bazı şartlara uygun olması gerekir. Söz konusu şartlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenir. Evde Bakıma muhtaç maaşı ödeme şartları şu şekilde sıralanır;

  • Evde bakıma muhtaç maaşı almak için hastanelerden rapor almak gerekir.
  • Bakılacak olan kişinin başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek durumda olması gerekir.
  • Başkasının bakımını üstlenen kişinin evde bulunan birey sayısına göre aylık kişi başı asgari ücretin 2/3 ‘ü oranda gelire sahip olması gerekir. 4 kişilik bir ailenin aylık geliri 4,876 TL ise bakıma muhtaç parası alma hakkı bulunur.

EVDE BAKIMA MUHTAÇ MAAŞI BAŞVURUSUNDA GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Evde bakıma muhtaç maaşı başvurusunda bulunmak için gerekli belgeler şu şekildedir;

  • Bakıma muhtaç olan kişi ve bakacak kişinin kimlik fotokopileri
  • Devlet hastanesinden alınmış özürlü sağlık raporu aslı ve fotokopisi
  • Bakıma muhtaç olan kişiye ait iki adet vesikalık fotoğraf
  • Bakıma muhtaç olan kişinin öğrenim durumunu gösteren belgenin aslı ve fotokopisi
  • Bakıma muhtaç olan kişinin varsa vasisine ait mahkeme kararı
  • Anne ve babanın boşanmış olması halinde boşanmayı gösteren mahkeme kararı

EVDE BAKIMA MUHTAÇ MAAŞI BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Evde bakıma muhtaç maaşı almak için yapılmış olan başvurunun SHÇEK İl Müdürlüğü’ne ulaşmasının ardından bakıma muhtaç kişi ve bakacak kişi hakkında bir inceleme süreci başlatılır. Bu süreçte sosyal çalışmacı, doktor, fizyoterapist, çocuk gelişimci, hemşire, sağlık memuru ve sosyolog mesleklerinden en az üçünün yer aldığı özel heyet başvuruda bulunan kişinin evine giderek yerinde inceleme gerçekleştirir. Evde bakıma muhtaç maaşı sonuçlanma süresi normal şartlarda 3 – 6 aylık bir sürede gerçekleşmektedir.

EVDE BAKIMA MUHTAÇ MAAŞI NE KADARDIR?

Evde bakıma muhtaç parası alma hakkı kazanmış olan kişilere her ay düzenli olarak maaş ödemesi gerçekleştirilir. Evde bakıma muhtaç maaşı aylık gösterge tablosu ve ek gösterge rakamlarının aylık tutara çevrilmesi ve aylık katsayı ile çarpılması şeklinde hesaplanır.

Evde bakıma muhtaç parası 1383 TL olarak aylık düzenli olacak şekilde ödenir. Bu kapsamda evinde yatalak hasta bakan kişilere yıllık olarak verilecek evde bakım parası 16 bin 600 TL civarı olacaktır. Evde bakıma muhtaç aylığı ödemesine son gelen zam memur maaşlarına gelen zamla aynı oranda gerçekleştirilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
838 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
111
Başarısız
Komik Komik
99
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
30
Helal Olsun!
lol lol
61
lol
Aşk Aşk
49
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
26
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir