Evden Uzaklaştırma Kararı Nedir, Koruma Tedbiri Hakkında Bilgi


80
784 Paylaşım, 80 points

Aile içerisinde yaşanan her türlü sorun ve şiddet nedeni ile eşlere evden uzaklaştırma ya da koruma tedbiri alma cezası verilir. Bu kararların temel amacı, aile içinde yaşanan sorunların azaltılması ve olası kötü bir durumun engellenmesidir. Bu yazımızda evden uzaklaştırma kararı nedir, koruma tedbiri nedir gibi sorulara cevap vereceğiz.

TEDBİR KARARI NEDİR?

Tedbir kararı, şiddet mağdurlarını koruma altına almak adına şiddet uygulayan kişiye karşı verilen ve kolluk görevlileri ve mülki amirler tarafından talep edilmesi üzerine ilgili makamca alınan karardır. Koruma tedbiri, aile içi şiddetin önlenmesi için alınır. Aile içi şiddet durumlarında kadın ve çocukların şiddetten korunması ve şiddet durumunun önlenmesi amacı ile tedbir alınmasıdır. Tedbir kararı, koruma tedbirleri ve önleyici tedbirler olmak üzere iki şekilde alınır.KORUMA TEDBİRİ TÜRLERİ NEDİR?

Koruma tedbirleri, aile içerisinde kadın ya da çocuklara uygulanan şiddetin ortadan kaldırılması amacı ile alınır koruma tedbiri iki türden oluşur. Koruma tedbiri türleri şu şekildedir;

 • Koruyucu koruma tedbirleri
 • Önleyici koruma tedbirleri

KORUYUCU KORUMA TEDBİRLERİ NEDİR?

Koruyucu koruma tedbirleri, mahkeme tarafından ya da vali tarafından verilen tedbir kararıdır. Koruma tedbiri kapsamında alınan önlemler şu şekilde sıralanır;

Mülki amir (Vali) tarafından verilecek koruyucu tedbir kararları şunlardır;

 • Şiddet gören kişinin kendisine ve gerekli durumlarda çocuklarına başka bir barınma yerinin sağlanması
 • Şiddet gören kişiye geçici maddi yardım sağlanması
 • Şiddet gören kişiye psikolojik, mesleki, hukuki ve sosyal alanlarda danışmanlık hizmeti verilmesi
 • Hayati tehlikenin bulunması durumunda geçici olarak kişinin koruma altına alınması
 • Gerekli olması halinde şiddet gören kişinin çocuklarının masraflarını karşılayabilmesi için iki aylık sürede geçerli olmak üzere asgari ücretin yarısı kadar kreş yardımı sunması

Hakim tarafından verilecek koruyucu tedbir kararları şunlardır;

 • İş yerinin değiştirilmesi
 • Kişinin evli olduğu kişiden ayrı olarak başka bir yerleşim yerinde barındırılması
 • Şiddet gören kişinin talebi doğrultusunda tapu kütüğüne aile konutu şerhi koydurulması

EVDEN UZAKLAŞTIRMA KARARI NEDİR?

Evden uzaklaştırma kararı, bir kişinin eşine şiddet uygulaması durumunda kanun hükmü gereğince alınan bir tedbir kararı olarak bilinir. Evden uzaklaştırma kararı, kadına uygulanan şiddet, fiziksel ve cinsel zorlama, psikolojik şiddet ve ekonomik şiddet gibi nedenlerden zarar görmesini engellemek adına verilir.

Evden uzaklaştırma kararı, şiddete uğrayan kişinin bu durumun devam etme ihtimaline karşı yaş farkı olmaksızın herkesin talep edebileceği bir durumdur.

EVDEN UZAKLAŞTIRMA KARARINI KİMLER TALEP EDEBİLİR?

Evden uzaklaştırma kararı, yaşanan baskı ve şiddet durumlarında kişilerin haklarını korumak amacı ile alınır. Evden uzaklaştırma kararını kimler talep edebilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Fiziksel şiddete maruz kalanlar
 • Cinsel şiddete maruz kalanlar
 • Psikolojik şiddete maruz kalanlar
 • Ekonomik olarak zarar görenler
 • Tehdit alanlar
 • Baskı görenler
 • Özgürlüğü keyfi olarak engellenenler

Evden uzaklaştırma kararı cinsiyet ayrımı yapılmaksızın alınabilen bir karardır. Yaşanan ortamda yukarıda sözü geçen durumları yaşayan her kim ise, o kişinin evden uzaklaştırma talebi değerlendirilir. Evden uzaklaştırma talebi yaş farklı gözetmeksizin herkes tarafından yapılır.

EVDEN UZAKLAŞTIRMA KARARINI KİMLER VERİR?

Evden uzaklaştırma kararı, Aile mahkemesi tarafından verilen bir karardır. Evden uzaklaştırma kararı aldırmak için yapılan başvurular, kolluk görevlileri ya da Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sözlü ya da yazılı beyanlar ile alınır. Alınan talebin ardından karar Aile mahkemesi tarafından verilir.

EVDEN UZAKLAŞTIRMA KARARI SONRASI HANGİ TEDBİRLER ALINIR?

Aile mahkemesi tarafından evden uzaklaştırma kararı verilmiş bir kişi hakkında alınacak tedbirler şu şekildedir;

ADRESE YAKLAŞAMAMA KARARI

Mahkeme tarafından verilen adrese yaklaşmama kararında, şiddet uygulayan kişinin yaşanılan eve, çocukların okuluna ya da şiddeti yaşayan kişinin iş adresine yaklaşmaması yönünde verilen karardır.

ÇOCUKLARA YAKLAŞMAMA KARARI

Mahkeme tarafından verilen çocuklara yaklaşmama kararında, uzaklaştırma alan kişi, yanında refakatçi olmadan çocuklarının yanına yaklaşamaz.

EŞYALARA ZARAR VERME YASAĞI

Mahkeme tarafından verilen eşyalara zarar verme yasağı kararında, şiddet uygulayan kişinin şahsi eşyalara ve ev eşyalarına zarar vermesi yasaklanır.

İLETİŞİM KURMA YASAĞI

Mahkeme tarafından verilen iletişim kurma yasağı kararında, şiddet uygulayan kişinin şiddet uyguladığı kişi ile hiçbir şekilde iletişim kurmasına izin verilmez.

SİLAH BULUNDURMA YASAĞI

Mahkeme tarafından verilen silah bulundurma yasağı kararında, şiddet uygulayan kişinin silah taşımasına ya da bulundurmasına asla izin verilmez. Şiddet uygulayan kişi, silah kullanmak zorunda olduğu bir meslekte çalışıyor ise de mahkeme tarafından silaha el konulması söz konusu olabilir.

ALKOL VE UYUŞTURUCU KULLANMA YASAĞI

Mahkeme tarafından verilen alkol ve uyuşturucu kullanma yasağı kararında, korumaya alınan kişinin bulunduğu yerlerde alkol ya da uyuşturucu almak yasaktır. Bu maddelerin etkisinde olan kişilerin ise korunmada bulunan yerlere yaklaşmasına asla izin verilmez.

EVDEN UZAKLAŞTIRMA KARARI İHLAL EDİLİRSE NE OLUR?

Evden uzaklaştırma kararı verilmiş bir kişinin bu kararı ihlal etmesi durumunda hakim kararı ile 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsi uygulanır. İhlalin her tekrarında hapis cezasının süresi uzatılacaktır. Bu süre 30 güne kadar uzatılabilir. Zorlama hapsinin süresi toplamda 6 ayı geçemez.

EVDEN UZAKLAŞTIRMA KARARINA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

Evden uzaklaştırma kararı alınan bir kişinin itiraz hakkı bulunur. İtirazlar, Asliye Hukuk mahkemesi ya da Aile mahkemesine yapılabilir. Yapılan itirazlar mahkeme tarafından bir hafta içinde karara bağlanır. İtiraz üzerine verilen karar kesindir ve değiştirilmesi söz konusu olmaz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

80
784 Paylaşım, 80 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir