Evdeki Kötü Kokuların Giderilmesinde En Etkili Yöntemler 


76
744 Paylaşım, 76 points

Evde birçok farklı etkene bağlı olarak kötü koku oluşabilir. Kötü kokulardan kurtulmak için kullanılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak kısa sürede evin çok daha güzel kokması sağlanabilir. Bu yazımızda Evdeki Kötü Kokuların Giderilmesinde En Etkili Yöntemler hakkında bilgi vereceğiz.

Evlerde giderilemeyen kötü kokular, ev halkını çok rahat sız eder. En keskin parfüm kokuları dahi bazen evdeki kötü kokuları bastırmaya yetmez. Böyle durumlarda kötü kokuların giderilmesi için farklı yöntemleri kullanmak gerekir.EVDEKİ KÖTÜ KOKULARIN GİDERİLMESİNDE EN ETKİLİ YÖNTEMLER NELERDİR?

Evdeki Kötü Kokuların Giderilmesinde En Etkili Yöntemler, kokunun kaynağına göre değişiklik göstermektedir. Evdeki Kötü Kokuların Giderilmesinde En Etkili Yöntemler şu şekilde sıralanır;

  • Çöp kovası kokusunu gidermek
  • Buzdolabı kokusunu gidermek
  • Yemek kokusunu gidermek
  • Dolap ve çekmecelerdeki kokuları gidermek
  • Gardıroptaki kokuları gidermek
  • Tencerelerdeki kokuları gidermek
  • Sigara kokusunu gidermek
  • Boya kokusunu gidermek
  • Odadaki kötü kokuları gidermek

ÇÖP KOVASI KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Çöp kovası kokusu, evde en rahatsızlık veren kokulardan birisidir. Çöp kovası nedeniyle özellikle mutfakta çok kötü koku oluşabilir. Çöp kovasında oluşan kötü koku, sürekli yemek artıklarının atılmasından dolayı sürekli oluşabilecek kokular arasındadır. Çöp kovasındaki kötü kokulardan kurtulmak için yemek atıklarının ağzı kapalı poşetlerle atılması ve çöp kovasının 2 – 3 günde bir çamaşır suyu ile çalkalanması gerekmektedir.

BUZDOLABI KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Buzdolabı kokusu, evde en rahatsızlık veren kokulardan birisidir. Buzdolabında oluşan kokunun temel nedeni, dolaba konan ağzı açık yiyeceklerdir. Buzdolabında oluşan kokudan kurtulmak için karbonat ya da sirkeden faydalanmak mümkündür. Normal rutin temizlikte karbonat ve sirke kullanılarak kötü koku yok edilebilir. Bunun yanı sıra dolaba konacak bir bardak süt de kokuların yok edilmesini sağlayacaktır.

YEMEK KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Yemek kokusu, evde en rahatsızlık veren kokulardan birisidir. Mutfakta oluşan kötü kokuların başlıca nedenlerinden birisi olarak yemek kokusu gösterilebilir. Yemek kokularından kurtulmak için yiyeceklerin haşlama suyuna bir parça mantar tıpası atılabilir. Kızartma kokularından kurtulmak için ise kızgın yağa maydanoz koymak yeterli olacaktır.

DOLAP VE ÇEKMECELERDEKİ KOKULAR NASIL GİDERİLİR?

Dolap ve Çekmece kokusu, evde en rahatsızlık veren kokulardan birisidir. Dolap ve çekmecelerde oluşan kokular, kadınlar için en rahatsızlık verici kokular arasındadır. Dolap ve çekmecelerde oluşan kötü kokulardan kurtulmak için temizlik suyuna ispirtolu su kullanılabilir. Temizlik sonrası dolap ve çekmeceye güzel kokulu sabun koyarak kötü koku engellenebilir.

GARDIROP KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Gardırop kokusu, evde en rahatsızlık veren kokulardan birisidir. Gardıropta oluşan kötü kokuları yok etmek için uzun yıllar naftalin kullanılmıştır. Ancak naftalinin kokusu da birçok kişi için rahatsızlık verici olabilir. Bu nedenle gardıroplar için satılan özel dolap kokularından alarak kullanmak ya da kese içerisinde lavanta gibi sevilen kokuları dolaba yerleştirmek doğru olacaktır.

TENCERELERDEKİ KOKULAR NASIL GİDERİLİR?

Tencere kokusu, evde en rahatsızlık veren kokulardan birisidir. Mutfakta kullanılan tencerelerde zamanla koku oluşabilir. Tencerelerde oluşan kokulardan kurtulmak için iki yöntem kullanılabilir. Bunlardan birincisi tencerelerin içerisine kahve koymak, ikincisi ise tencerelerin içerisine bir dilim limon koymaktır. Her iki yöntemle de tencerelerdeki kokulardan kurtulmak mümkündür.

SİGARA KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Tencere kokusu, evde en rahatsızlık veren kokulardan birisidir. Sigara kokusu çok kolay bulunduğu ortama siner. Sigara kokusunu engellemek için odanın belirli köşelerine ıslan sünger koymak gerekebilir. Kokulu mumlardan alıp koku olan odada yakmak da çözüm yollarından birisi olacaktır.

BOYA KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Boya kokusu, evde en rahatsızlık veren kokulardan birisidir. Evlerde yapılan badana sonrasında bir süre boya kokusu oluşacaktır. Bu kokunun keskinliği bazı kişileri rahatsız edebilir. Evde boya kokusundan kurtulmak için odaya bir tabak içerisinde ufalanmış bayat ekmek konabilir. Ardından ertesi gün odaya kaynamış sıcak süt konmalıdır. Bu yöntem boya kokusunun kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır.

ODALARDAKİ KÖTÜ KOKULAR NASIL GİDERİLİR?

Odalardaki kötü kokular, evde en rahatsızlık veren kokulardan birisidir. Odada koku oluşmasının temel nedeni iyi şekilde havalandırılmamasıdır. Odada oluşan kötü kokulardan kurtulmak için kurutulmuş çiçeklerden faydalanılabilir. Dekoratif tabakların içerisinde lavanta çiçeği, kokulu mumlar ya da zamanlayıcısı olan oda spreyleri kötü kokulardan kurtulmayı sağlayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
744 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir