Evde Slime Nasıl Yapılır, Evde Slime Yapma Malzemeleri Nelerdir?


81
794 Paylaşım, 81 points

Slime, son yıllarda çocukların en eğlenerek oynadıkları malzemelerden birisi. Oldukça ilginç bir görüntüye ve özelliğe sahip olan Slime, sadece çocuklar tarafından değil büyükler tarafından da çok ilgi görüyor. Bu yazımızda Evde Slime Nasıl Yapılır, Evde Slime Yapma Malzemeleri Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

SLİME NEDİR?

Slime, polimer malzemeden hazırlanan yeni nesil bir oyun hamurudur. Oldukça akışkan bir yapıya sahip olan Slime, yumuşak kıvamlı ve ele yapışmayan özelliğe sahiptir. 1920 yılında sentetik polimer üzerine araştırmalar yapan Hermann Staudinger tarafından bulunmuş, 1953 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazandırmıştır. Uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalar sonucunda Slime’ın oyuncak sektöründe kullanılmasının bir sakıncasının olmadığına karar verilmiş ve kısa süre sonra da Slime oyuncak olarak çocukların beğenisine sunulmuştur. Slime, 2000’ li yılların başında Türkiye’de satış yapan ünlü bir çizgi film kanalının markası olarak ülkemize getirilmiş ve satılmaya başlamıştır. Ancak son birkaç yılda oldukça popüler hale gelmiştir.SLİME YAPMA MALZEMELERİ NELERDİR?

Slime hazır satıldığı gibi evde de yapmak mümkündür. Slime yapmak sanıldığından çok daha kolaydır. Tek yapılması gereken Slime için gerekli malzemelerin alınmasıdır. Slime için gerekli malzemeler şu şekilde sıralanır;

 • Yarım su bardağı tutkal
 • Yarım su bardağı sıcak su
 • İsteğe bağlı gıda boyası
 • 1 yemek kaşığı boraks(deterjan ya da sabun da kullanılabilir)

EVDE SLİME NASIL YAPILIR?

Evde Slime ‘ın yapılışı şu şekildedir;

 • Birinci Adım

Bir yemek kaşığı boraks, 1 su bardağı sıcak suyun içine dökülür.

 • İkinci Adım

Boraks iyice eriyene kadar karıştırılır.

 • Üçüncü Adım

Karıştırma işleminin ardından bir kavanoza yarım su bardağı tutkal dökülür.

 • Dördüncü Adım

Tutkal ve sıcak su karıştırılarak sulu bir yapışkan elde edilir.

 • Beşinci Adım

Hazırlanan sulu tutkalın içine isteğe bağlı gıda boyası eklenerek renk verilebilir.

 • Altıncı Adım

Slime’ ın tam olabilmesi için karıştırma işlemi iyice yapılmalıdır.

 • Yedinci Adım

Karıştırma işleminden sonra 30 dakika içinde Slime oynanabilir hale gelecektir.

 • Sekizinci Adım

Hazırlanan Slime çok katı oldu ve şekil almıyor ise biraz daha sıcak su eklenerek karıştırılmalıdır.

 • Dokuzuncu Adım

Hazırlanan Slime çok cıvık oldu ve şekil almıyor ise biraz daha boraks eklenerek karıştırılmalıdır.

SLİME ZARARLI MIDIR?

Slime oyuncağının bu kadar popüler bir hale gelmesi, anne babaların bu konuda endişelerini de artırdı. Birçok anne ve baba, Slime zararlı mıdır sorusunu sormaya başladı. Slime içerisinde yer alan boraks isimli maddenin çocuklar tarafından ağız yolu ile solunması ve alınması çok tehlikeli bir durumdur. Ölüme bile sebep olabilecek kadar tehlikeli olan bu madde çok dikkatli kullanılmalıdır.

Slime içerisinde yer alan tutkal ise bazı alerjik cilt hastalıklarına neden olabilirken çocuklarda bağımlılık yaparak kan ve sinir hücreleri üzerinde zehirli etki bırakmaktadır. Slime hamuru hazırlarken birçok çocuk daha eğlenceli hale getirmek için hamura simli oje, tıraş köpüğü gibi maddeler de eklemektedir. Bu tür maddelerin de çocuklarla sürekli temas etmesi sakıncalıdır.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman, Slime yapmanın eğlenceli olduğu kadar çocukların sağlığı için de zararlı olduğu söylenebilir. Slime, çocukların ilgisini çekmekle birlikte uzun süre temas edilmesi durumunda bazı rahatsızlıklar oluşabileceği belirtilmektedir. Son yıllarda Slime oynamaya bağlı çocuklarda egzama görülme oranında artış yaşanmaktadır. Bu durum dikkate alınarak çocuklara kısa süreli Slime ile oynama süresi verilmesi ve çocukların uzun süre temasından kaçınmak çok daha akıllıca olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
794 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir