Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Sağlıklı Saç Bakım Önerileri


85
834 Paylaşım, 85 points

Saçlar uygulanan işlemler, boya ve bakımsızlık nedeni ile zamanla yıpranır ve hem şekil almayan hem de kötü görünen bir hal alır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için saç bakımına dikkat etmek gerekir. Saç bakımı için illa güzellik salonlarına gitmeye ya da pahalı saç bakım ürünleri kullanmaya gerek yoktur. Herkesin evinde kolaylıkla bulunan malzemeler ile de saç bakımı yapılabilir. Bu yazımızda evde saç bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap verirken, sağlıklı saç bakım önerilerinde de bulunacağız.

Güzellik dendiğinde kadınların aklına ilk gelenlerden biri bakımlı saçlardır. Bakımlı saçlara sahip olan kadınlar, güzelleşmek için ekstra bir çaba harcamak zorunda kalmazlar. Saçların bakımlı olması için sürekli olarak işlemden geçirilmemiş olması gerekir. Sürekli olarak yıkanan, boyanan ve işlem gören saçların bakımlı olması ne yazık ki mümkün değildir.EVDE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Evde saç bakımı yapmak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Herkesin evinde bulunan malzemeler kullanılarak kolayca maske hazırlanıp saça uygulanabilir. Evde saç bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Evde saç bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Bakım maskesi mutlaka saç tipine göre seçilmelidir. Saç tipleri yağlı, kuru, karma, ince telli ve kalın telli olarak sınıflandırılır. Uygun maske yapılmaması, saçın yapısını bozacaktır.
  • Saç bakımı için evde yapılan maskelerin alerji yapma riski bulunabilir. Bu nedenle önce küçük bir uygulama yapılması ve alerjik reaksiyonuna bakmak akıllıca olacaktır.
  • Maske uygulandıktan sonra saç mutlaka dinlendirilmelidir. Maskenin saça iyice işlemesi ve onarması için bu gereklidir.
  • Saç bakım maskesi yaptıktan sonra en az 1 gün saça fön, maşa gibi yıpratabilecek işlemlerin uygulanmaması gerekir.
  • Saç bakım maskeleri her zaman temiz saça uygulanmalıdır. Temiz saç, maskenin daha fazla işe yaramasını sağlar.
  • Saç bakım maskesinin temizlenmesi sırasında çok sıcak ya da çok soğuk su kullanılmamalıdır.
  • Saç bakımı düzenli olarak haftada 2 kere uygulanmalıdır.
  • Saç bakım maskeleri hazırlarken olabildiğince organik ve katkısız maddeler kullanılmalıdır. Böylece maskenin etkisi daha da artırılır.
  • Hazırlanacak saç bakım maskesinin içeriğinde yağ ya da sirke gibi maddeler yer alıyorsa, bu maddeler kullanılmadan önce mutlaka seyreltilmelidir.

SAĞLIKLI SAÇ BAKIM ÖNERİLERİ NELERDİR?

Saçların bakımlı olabilmesi için önerilebilecek birçok tarif vardır. Sağlıklı saç bakım önerileri şunlardır;

YUMURTALI ZEYTİNYAĞI MASKESİ

Yumurta, saçlar üzerinde oldukça etkilidir. Zeytinyağı ile yumurtanın birleşimi ile saç bakımı için kullanılabilecek muhteşem bir maske hazırlanabilir. Oldukça kolay olan yumurtalı zeytinyağı maskesinin hazırlanması için 1 adet yumurta ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı gerekir. İki malzemeyi karıştırdıktan sonra saçlara dipten uca olacak şekilde sürülür. Streç film ya da havlu ile saçlar sarıldıktan sonra 1 saat beklenir. Ardından her zamanki gibi saçlar yıkanır. Bu maskenin iyi durulanması önemlidir. Aksi halde yumurta kokusu saçlarda kalabilir. Bu maske özellikle kuru saçlar için uygulanmalıdır.

AVOKADOLU BADEM YAĞI MASKESİ

Çok kuru saçlar, zamanla dökülme riski ile karşı karşıya kalır. Bu nedenle nemi hapsedecek ve saçı canlandıracak maskelerden yapmak gerekir. Avokadolu badem yağı maskesi tam da bu amaçla kullanılır. Avokadolu badem yağı maskesi hazırlamak için bir kase içine avokado yağı, badem yağı ve zeytinyağı eşit miktarda konulur. Bu karışım saç diplerine dairesel masajla sürülür. İki saat maskeyle bekletilen saç ardından ılık su ile durulanır. Yağlı saçların bu maskeyi asla kullanmaması gerekir.

BALLI ÇİLEKLİ HİNDİSTAN CEVİZİ MASKESİ

Yaz aylarında güneşten yıpranan saçlara yapılabilecek en güzel maskelerden birisidir. Ballı çilekli Hindistan cevizli maske için 1 yemek kaşığı bal ve 4 adet iri çilek püre haline getirilir. Üzerine 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı eklenir. Bu maske özellikle karma ve yağlı saçlar için uygundur. Hindistan cevizi yağı bulunamaması durumunda zeytinyağı da kullanılabilir. Bu maskenin en az 1 saat saçta bekletilmesi gerekir. Tekrarlayan denemelerde bu süre daha da uzatılabilir.

 SARIMSAKLI ZEYTİNYAĞI MASKESİ

Sarımsaklı bir maske oldukça ağır kokulu olacaktır. Ancak saçlarını gürleştirmek isteyenlerin özellikle bu maskeyi denemesi tavsiye edilir. Sarımsaklı zeytinyağı maskesi için 3 – 4 adet sarımsağı ezip küçük bir kavanoz zeytinyağına karıştırmak yeterlidir. Bu karışımdan 1 – 2 yemek kaşığı alınıp saç diplerine masaj yaparak sürülür. Artan karışımı daha sonra da kullanmak mümkündür.

ELMA SİRKELİ MASKE

Saçları çok yağlı olan kişiler için uygun olan elma sirkeli maske, yıpranan saçlara kolaylıkla uygulanabilir. Elma sirkeli maske için 1 çay bardağı elma sirkesi aynı oranda su ile karıştırılır. Ardından 1 çay kaşığı tuz eklenerek karışım hazırlanmış olur. Sirkenin deriyi tahriş etme ihtimaline karşılık su miktarı biraz daha artırılabilir. Bu maskenin küçük bir alanda denenmesi ve sorun yaşanmaması durumunda uygulanması doğru olacaktır. Saça sürülen maske streçle sarıldıktan sonra 2 saat bekletilmeli ve ardından saçlar ılık su ile yıkanmalıdır.

MAYONEZ MASKESİ

Mayonez, içerdiği malzemeler nedeniyle saçlar için oldukça besleyici bir maddedir. Mayonez maskesi,  en pratik maskelerden birisidir. Başka bir ilaveye gerek olmadan mayonez saç diplerine masajla yedirilerek uygulanabilir. Ardından saç sarılıp 1 saat bekletilir. Bir saatin sonunda saç ılık su ile yıkanmalıdır. Bu maske, özellikle kırılan ve koparak dökülen saçlar için doğru seçenek olacaktır.

LİMONLU BAKIM MASKESİ

Saçların kendisini yenilemesi ve gürleşmesi için uygulanabilecek olan limonlu bakım maskesi, saçları kirden ve tozdan da arındırır. Özellikle yağlı saçlarda yağı saçtan arındırmak için en doğru tercih olacaktır. Limonlu bakım maskesinin temel amacı, saçı derinlemesine temizlemektir. Saçın temizlenmesinden sonra uygulanacak olan maskelerden daha verimli sonuç alınabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

85
834 Paylaşım, 85 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir