Evde Rüzgâr Gülü İle Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?


75
735 Paylaşım, 75 points

Yenilenebilir enerji kaynaklarının hızla arttığı son günlerde evde rüzgar gülü kullanarak elektrik üretimi yapanların sayısı oldukça fazladır. Evde rüzgar gülü kullanarak elektrik üretimi kolaylıkla sağlanabilir. Bu yazımızda Evde Rüzgâr Gülü İle Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Rüzgar gülleri, ev ortamında kolaylıkla hazırlanabilen ve enerji üretimi için kullanılabilen gereçlerdir. Ev tipi rüzgar gülleri sayesinde elektrik üretmek mümkün olacaktır. Bu gereç sayesinde birçok kişi elektrik tüketim ücretini oldukça düşürmeyi başarmaktadır.EVDE RÜZGÂR GÜLÜ NASIL YAPILIR?

Evde Rüzgâr Gülü Nasıl Yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; rüzgar kendi bünyesinde yoğun ve kinetik bir enerji taşımaktadır. Rüzgarın hazırlanan rüzgar gülü kanatlarına çarpması karşılığında taşıdığı kinetik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürmektedir. Böylece elektrik enerjisi oluşturulmuş olacaktır.

Evde rüzgar gülü yapmak için gerekli malzemeler şu şekilde sıralanabilir;

 • 3 adet 80 cm uzunluğunda boru
 • Taşlama makinesi
 • Tahta plaka
 • Vida
 • Somun
 • Jeneratör pisi motoru (50 w)
 • Kaynak makinesi
 • Darbeli matkap, merdiven
 • Şablon çizim
 • 3 metre uzunluğunda direk

EVDE RÜZGÂR GÜLÜ İLE ELEKTRİK ÜRETİMİ NASIL YAPILIR?

Evde Rüzgâr Gülü İle Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Rüzgar türbini yapımına ilk olarak pervaneden başlanmalıdır. İlk adım tahta masa üzerine bir şablon konulmasıdır. Bu aşamada tahtanın dayanıklı, rüzgara hassas ve çürümeyecek bir yapıda olmasına dikkat edilmelidir.
 • Şablonla oluşturulan kopya kağıdı tamamlanır. Sonrasında tahtanın köşelerine ve ortasına delikler açılır. Açılan deliklerin önemi pervane kanatlarının sabit bir şekilde durmasını sağlamaktır.
 • Şerit testere yardımıyla tahta şablona bağlı kalınarak kesilir. Tahta istenilen inceliğe getirilebilir ve böylece pervanenin şekli oluşmuş olur. Sonrasında pervaneyi oluşturmak için hazırlanan sisteme kanat yerleştirilir. Yerleştirilen kanatların doğruluğundan emin olunduktan sonra kanat kesimlerine başlanabilir.
 • Kesim tamamlandıktan sonra pervanelerin denge durumu kontrol edilir. Eğer dengeyi bozan bir pervane var ise yontma işlemi gerçekleştirilir. Pervaneler arasında dengeyi sağlamak, rüzgar enerjisini başarılı bir şekilde elde etmek için en önemli aşamalardan biridir.
 • Sonraki aşama alternatörü yerleştirmektir. Alternatör kanatlardaki mekanik enerjinin döndükçe elektrik enerjisine dönüşmesini sağlayacaktır.

EVDE ELEKTRİK ELDE ETMEK İÇİN HAZIRLANAN RÜZGAR GÜLÜ NEREYE KURULMALIDIR?

Evde elektrik elde etmek için hazırlanan rüzgar gülünün konumlandırılması oldukça önemlidir. Doğru yere kurulmamış olan bir rüzgar gülü istenen elektriği sunmayacaktır. Evde elektrik elde etmek için hazırlanan rüzgar gülü nereye kurulmalıdır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Rüzgar gülünden elektrik elde etmek isteyen bir kişi, hazırladığı rüzgar gülünü yüksek bir alana inşa etmelidir. Sürekli rüzgar esen alanlar, yüksek tepeler, yüksek basınçlı düzlükler gibi alanlar, rüzgar gülünün monte edilebileceği en doğru seçeneklerdir.

Rüzgar gülü sayesinde yenilenebilir enerjiye sahip olmak oldukça kolaydır. Rüzgar gülünden elektrik üretmek için yakıt harcamak gerekmemektedir. Herhangi bir risk taşımayan rüzgar gülü üzerinden sürekliliği bulunan elektrik enerjisi üretmek mümkündür. Rüzgar gülünün üretim maliyeti de diğer enerji türlerinden çok daha düşük maliyetli olmaktadır. Bu nedenle hem elektrik üretimi ücretsiz olarak gerçekleştirilebilecek, hem de bu işlem için harcanan ücret oldukça düşük olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
735 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
85
Helal Olsun!
lol lol
121
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
87
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir