Evde Kalarak Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?


58
575 Paylaşım, 58 points

Corona virüs nedeniyle herkes evine kapanmak zorunda kaldı. Virüse yakalanmamak için evden çıkmamaya gayret edilmesi ve hafta sonları yapılan sokağa çıkma yasağı kapsamında evinden çıkamayan birçok kişi, kilo almaktan şikayet etmeye başladı. Bu yazımızda Evde Kalarak Kilo Vermenin Yolları Nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüsün ülkemizde de etkili olmasının ardından insanlar virüsten etkilenmemek adına mümkün olduğu kadar evinde kalmaya başladı. Bunun yanı sıra hafta sonu gelen sokağa çıkma yasağı da insanların evde daha fazla vakit geçirmesine neden oldu. Evden çıkamamak birçok kişinin sıkıntıdan daha çok yemesine ve kilo olmasında etkili oldu.EVDE KALARAK KİLO VERMENİN YOLLARI NELERDİR?

İnsanlar evde oldukları süre boyunca sıkıntıdan yemeğe düşerek kilo almaya başladı. Aslında evde kalmak kilo almak için bir neden değil. Evde kalarak kilo verme de mümkün. Evde Kalarak Kilo Vermenin Yolları Nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Yemeklerden önce su içmek
 • Kahvaltıda yumurta yemek
 • Sade kahve içmek
 • Yeşil çay içmek
 • Yemeklere Hindistan cevizi yağı koymak
 • İşlenmiş şekerden uzak durmak
 • İşlenmiş karbonhidrattan uzak durmak
 • Düşük karbonhidratlı beslenmek
 • Daha küçük porsiyon tüketmek
 • Kalori kontrolü yapmak
 • Evde Sağlıklı yiyecekler bulundurmak
 • Yemekten sonra dişleri fırçalamak
 • Baharatlı yiyecekler yemek
 • Egzersiz yapmak
 • Daha fazla sebze – meyve yemek
 • Yiyecekleri yavaş çiğnemek
 • Düzenli uyumak
 • Daha fazla protein tüketmek

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN YEMEKLERDEN ÖN E SU İÇMEK

Evde kalarak kilo vermek için yemeklerden önce su içmek gerekir. Su içmek kilo vermek için oldukça yardımcıdır. Metabolizmayı hızlandırmak için gün içerisinde sıklıkla su tüketmek gerekir. Su içmek 1 – 1,5 saat içerisinde %24 – 30 oranda metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN KAHVALTIDA YUMURTA YEMEK

Evde kalarak kilo vermek için kahvaltıda yumurta yemek gerekir. Yumurta zayıflamaya yardımcı olmasının yanı sıra tok kalmayı da sağlamaktadır. Kahvaltılarda tüketilen yumurta, gün boyu daha uzun süre tok kalmayı ve böylece gereksiz tüketimden kaçınması sağlayacaktır.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN SADE KAHVE İÇMEK

Evde kalarak kilo vermek için sade kahve içmek gerekir. Sade kahvenin metabolizmayı hızlandırma etkisi yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bir fincan kahve tüketimi ile yağ yakımının %10 – 29 oranında artırılması mümkündür. Kahvenin içerisine süt ya da şeker gibi yüksek kalorili maddelerin eklenmemesi gerekir.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN YEŞİL ÇAY İÇMEK

Evde kalarak kilo vermek için yeşil çay içmek gerekir. Yeşil çay, kilo vermeye oldukça yardımcı bir maddedir. İçerisinde az miktarda kafein içeren yeşil çay, yağ yakımının hızlanmasını sağlar. Kilo vermek için yapılan diyetlerin vazgeçilmezleri arasında yeşil çay da bulunmaktadır.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN YEMEKLERDE HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI KULLANMAK

Evde kalarak kilo vermek için yemeklerde Hindistan cevizi yağı kullanmak gerekir. Hindistan cevizi yağı çok sağlıklı olmasının yanı sıra metabolizmayı hızlandırma etkisine de sahiptir. Yemeklerde Hindistan cevizi yağı kullanarak günlük 256 kalori daha az almak mümkün olacaktır.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN İŞLENMİŞ ŞEKERDEN UZAK DURMAK

Evde kalarak kilo vermek için işlenmiş şekerden uzak durmak gerekir. İşlenmiş şekerli gıdaların içerisinde kilo almayı destekleyen mısır şurubu gibi tatlandırıcılar bulunur. İşlenmiş şeker tüketimi, hızla kilo almaya neden olacaktır. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin mümkün olduğunca işlenmiş şeker tüketmemesi gerekir.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN İŞLENMİŞ KARBONHİDRATLARDAN UZAK DURMAK

Evde kalarak kilo vermek için işlenmiş karbonhidratlardan uzak durmak gerekir. İşlenmiş karbonhidratlı ürünlerin içerisinde bol miktarda şeker de bulunur. Bu tür gıdaların tüketilmesi ile kan şekeri hızlı bir şekilde yükselir ve ani açlık krizleri ortaya çıkar. Bu da kilo almaya zemin hazırlayacaktır.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN DÜŞÜK KARBONHİDRATLI BESLENMEK

Evde kalarak kilo vermek için düşük karbonhidratlı beslenmek gerekir. Karbonhidrat, kilo almaya yardımcı maddelerden birisidir. Günlük besinlerde karbonhidrat oranının düşük tutulması, otomatik olarak kilo vermeye başlamaya yardımcı olacaktır.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN KALORİ SAYMAK

Evde kalarak kilo vermek için kalori saymak gerekir. Kilo vermenin en etkili yollarından birisi kalori sayma yöntemidir. Kişi günlük tüketmesi gereken kalori miktarını belirledikten sonra gün içerisinde kalori sayarak beslenirse, verilen kalori hakkını geçmeyecek ve böylece kilo almayacaktır.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN ETRAFTA SAĞLIKLI YİYECEKLER BULUNDURMAK

Evde kalarak kilo vermek için etrafta sağlıklı yiyecekler bulundurmak gerekir. Evde kalınan sürede sık sık acıkılacağı için bu süreçte etrafta sadece sağlıklı yiyecekler bulundurmak, kilo almamak için yardımcı olacaktır.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN YEMEKLERDEN SONRA DİŞLERİ FIRÇALAMAK

Evde kalarak kilo vermek için yemeklerden sonra dişleri fırçalamak gerekir. Diş macununda bulunan nane aroması, iştahın kesilmesini sağlar. Özellikle akşam yemeklerinden sonra dişlerin fırçalanması, yemek sonrası abur cubur tüketiminin engellenmesini sağlayacaktır.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN BAHARATLI YİYECEKLER YEMEK

Evde kalarak kilo vermek için baharatlı yiyecekler yemek gerekir. Baharatların, özellikle acı biberin metabolizmayı hızlandırma etkisi bulunmaktadır. Yağ yakımı ve kilo vermek için mümkün olduğunca besinlerin baharatlı şekilde tüketilmesi gerekir. Baharatlı yiyeceklerin bir diğer özelliği ise susatarak bol su içmeye destek sunmasıdır.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN EGZERSİZ YAPMAK

Evde kalarak kilo vermek için egzersiz yapmak gerekir. Egzersiz, kalori yakmak ve kilo vermenin ilk adımıdır. Evde yapılabilecek spor hareketlerini düzenli yaparak kısa sürede kilo vermek mümkün olacaktır.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN DAHA FAZLA SEBZE – MEYVE TÜKETMEK

Evde kalarak kilo vermek için daha fazla sebze – meyve tüketmek gerekir. Sebze ve meyveler düşük kalorili ve bol lifli yiyeceklerdir. Su açısından da zengin olan bu yiyecekler, hem tokluk hissi verir hem de kalori yakımını destekler.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN YİYECEKLERİ YAVAŞ ÇİĞNEMEK

Evde kalarak kilo vermek için yiyecekleri yavaş çiğnemek gerekir. Yemek yerken beyne tokluk hissinin gitmesi biraz zaman alır. Bu süre içerisinde yemeye devam eden kişiler, gereğinden fazla besin tüketerek kilo alabilirler. Besinlerin yavaş çiğnenerek tüketilmesi, beyne tokluk sinyalinin gitme süresinde daha az yemek yemeyi sağlayacaktır.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN DÜZENLİ UYUMAK

Evde kalarak kilo vermek için düzenli uyumak gerekir. Düzensiz bir uyku, obezitenin en güçlü etkenlerinden birisidir. Yetersiz uyku nedeniyle kısa sürede kilo almak mümkün olacaktır. Bu nedenle kilo vermek için düzenli uyumaya özen göstermek gerekir.

EVDE KALARAK KİLO VERMEK İÇİN DAHA FAZLA PROTEİN TÜKETMEK

Evde kalarak kilo vermek için daha fazla protein tüketmek gerekir. Yüksek oranda protein tüketimi metabolizma hızının artmasını sağlar. Günlük tüketilen besinlerin %25’ inin protein olması gerekmektedir. Böylece kilo vermek çok daha kolay ve sağlıklı olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

58
575 Paylaşım, 58 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
109
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir