Evde Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretmek Yasal Mı?


69
674 Paylaşım, 69 points

Evde güneş enerjisi ile elektrik üretmek isteyenlerin aklında birçok soru işareti olabilir. Arazinin genişliği, ihtiyaç olan para miktarı, evin nasıl olması gerektiği ve bu durumun yasal olup olmadığı önemli sorular arasındadır. Bu yazımızda Evde Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretmek Yasal Mı? Sorusuna cevap vereceğiz.

Günümüzde birçok kişi evde güneş enerjisi kullanarak elektrik üretmek isteyebilir. Evde elektrik üretimi yapmak için güneş enerjisinden yararlanmak isteyenler, bu durumun yasal olup olmadığını merak ederler.EVDE GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETMEK YASAL MI?

Evde Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretmek Yasal Mı? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir. Evde güneş enerjisi ile elektrik üretmek elbette ki yasaldır. Özellikle apartmanlarda bu sistem ile elektrik üretimi sıklıkla gerçekleştirilmektedir.

Müstakil eve sahip olan kişiler, istedikleri zaman çatılarına güneş enerjisi sistemini kurdurabilirler. Ancak apartmanlar için durum biraz daha karışık olacaktır. Apartmanlarda güneş enerjisi ile elektrik üretimi yapılabilmesi için apartmanda oturan tüm sakinlerin onayının alınması zorunludur.

EVDE GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETMEYE NE KADAR İZİN VERİLMEKTEDİR?

Evde Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretmek isteyenlere çıkan izin ile ilgili en güvenilir bilgi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’ den geldi. Güler, çıkarttıkları Yenilenebilir Enerji Yasası sonrasında isteyen vatandaşların meskenlerinde güneş enerjisi ile elektrik üretebileceklerini söyledi.

Evlerin çatılarına ya da duvarlara kurulacak güneş pilleri sayesinde vatandaşların 500 kilovata kadar elektrik üretimi yapmasına izin verilecek. 500 kilovat elektrik üretiminin aşılması durumunda ise mutlaka izin alınması gerekecek. Güneş enerjisinden elde edilen 500 kilovat elektrik, 150 daireyi kapsayacak yeterlilikte olacak.

EVDE GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETMENİN MALİYETİ NEDİR?

Evde Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretmek isteyenlerin belirli bir maliyeti de göze alması gerekiyor. Evde Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretmenin maliyeti şu şekilde söylenebilir; evde güneş enerjisi kullanarak elektrik üretmek isteyen vatandaşlar kilovat başına 6 – 7 bin Euro maliyeti göze almak zorunda. Bir evin ihtiyaç duyacağı elektrik üretiminin 7 – 10 kilovat arasında olması göz önünde bulundurulduğunda 15 bin – 20 bin Euro maliyet olması kaçınılmaz olacak.

Evde güneş enerjisi ile elektrik üretimi maliyeti elbette ki yaşanılan illere göre değişiklik gösterecek. Antalya gibi sıcak illerde yaşayan vatandaşların güneş enerjisinden elektrik üretme maliyeti 10 bin Euro gibi çok daha düşük maliyet ile gerçekleştirilebilecek. Yaşanan il ne kadar soğuk olursa, güneş enerjisinden elektrik üretim maliyeti orantılı olarak o kadar artış gösterecek.

EVDE GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETMEK İÇİN DEVLET DESTEĞİ OLACAK MI?

Evde Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretmek için devlet desteği olacak mı sorusuna elbette ki evet şeklinde cevap verilebilir. Bu konuda vatandaşların destekleneceği ve vatandaşların ürettiği elektrik ile orantılı olarak devletten teşvik ödemelerinin yapılacağı açıklandı.

Devletten güneş enerjisi ile elektrik üretim teşviki almak isteyen vatandaşlar kademeli olarak 10 kilovat – 500 kilovat arası yapılan üretimlerine göre destekten yararlanma hakkına sahip olacaklar. Teşvik alınabilmesi için güneş enerjisinden elektrik üretiminin 500 kilovatı geçmemesi de oldukça önemli konulardan birisi olacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir