Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri, Evde Etkili ve Kalıcı Beyazlatma Nasıl Olur?


84
959 Paylaşım, 84 points

Diş hekimlerine giderek diş beyazlatma işlemi yaptıramayan birçok kişi, dişlerini beyazlatmak için evde başka yöntemler denemek ister. Diş beyazlatmak için evde de birçok seçenek bulunmaktadır. Bu yazımızda evde diş beyazlatma yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Dişler genel olarak bakıldığında yapı itibari ile çok beyaz olmazlar. Dişlerin asıl rengi sanıldığı gibi bembeyaz değildir. Ancak birçok insan bembeyaz dişlere sahip olmanın hayalini kurmaktadır. Dişleri beyazlatmak için diş hekimlerinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Ancak bu işlemler için ücret ödemek gerekmektedir. Diş beyazlatma işlemi için maddi durumu uygun olmayan birçok kişi ve bunun yanında doğal yollardan dişlerini beyazlatmak isteyen kişiler için evde uygulanabilecek birçok yöntem bulunmaktadır.

EVDE DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Evde diş beyazlatma yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;DİŞ MACUNU İLE DİŞ BEYAZLATMA

Ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli bir yere sahip olan diş macunu, düzenli kullanımı sonrasında dişlerin beyazlamasını sağlamaktadır. Dişlerin beyazlaması için günde iki defa düzenli diş fırçalamak gerekmektedir. Dişler özellikle sabah kalkınca ve yatmadan önce fırçalanmalıdır.

LİMON – KARBONAT İLE DİŞ BEYAZLATMA

Limon ve karbonatın birleşmesi ile oldukça doğal bir diş beyazlatıcı elde edilebilmektedir. Limon – karbonat ile diş beyazlatma işlemi için bir çay kaşığı karbonatın üzerine limon suyu sıkmak ve köpürene kadar karıştırmak gerekmektedir. Bu karışımı diş fırçası ile haftada en az 1 – 2 defa uygulayarak diş beyazlatma sağlanabilmektedir.

KARBONATLA DİŞ BEYAZLATMA

Karbonat, doğal renk açıcı özelliğe sahiptir. Haftada 2 – 3 kere karbonat ile diş fırçalanması sonucunda dişin renginde beyazlama olduğu görülecektir. Karbonatla diş beyazlatma için ıslatılan diş fırçasını karbonata batırmak ve dişleri yavaşça fırçalamak yeterli olacaktır.

SOFRA TUZU İLE DİŞ BEYAZLATMA

Sofra tuzu, dişlerin hem rengini açma hem de temizleme özelliğine sahiptir. Tuzun anti bakteriyel özelliği sayesinde ağızdaki bakterilerden kurtulmak da mümkündür. Sofra tuzu ile diş beyazlatma işleminde ıslatılan diş fırçasının tuza batırılması ve yavaşça dişlerin fırçalanması yeterli olacaktır.

KARBONAT – SİRKE – TUZ İLE DİŞ BEYAZLATMA

Diş beyazlatmada en etkili yöntemlerden birisi sirke – karbonat – tuz üçlüsünü kullanmaktır. Karbonat ve tuzun diş beyazlatıcı özelliğinin yanı sıra sirkenin diş minesi üzerindeki sarı lekeleri çıkarma özelliği bulunmaktadır. Karbonat – sirke – tuz ile diş beyazlatma işlemi için her birinden 1 çay kaşığı alarak karıştırmak ve temiz bir diş fırçası ile dişlere uygulamak yeterli olacaktır.

KARBONAT – TARÇIN – ADAÇAYI İLE DİŞ BEYAZLATMA

 

Diş beyazlatma için kullanılabilecek bir diğer üçlü, karbonat – tarçın – adaçayı olarak söylenebilir. Karbonat diş beyazlatmasını sağlarken, tarçın ve adaçayı ise ağız içi bakterilerini öldürecek ve ağzı temizleyecektir. Karbonat – tarçın – adaçayı ile diş beyazlatma işlemi için havanda dövülmüş adaçayının içine birer çay kaşığı karbonat ve tarçın ekledikten sonra ıslatılmış diş fırçasını bu karışıma batırarak dişleri fırçalamak yeterli olacaktır.

ÇİLEK İLE DİŞ BEYAZLATMA

 

Dişlerde plak oluşumunu engelleyen çilek, aynı zamanda diş beyazlatmak için de kullanılmaktadır. Lif bakımından oldukça zengin olan çilek, ağız içini temizleme, zararlı bakterileri ve mikroorganizmaları öldürme konusunda da oldukça başarılıdır. Çilek ile diş beyazlatmak için çileği çatalla ezerek püre haline getirmek ve ardından diş fırçasını batırarak dişleri fırçalamak yeterli olacaktır. Bu işlem asit içeriğinden dolayı haftada 2 kereden fazla uygulanmamalıdır.

MUZ KABUĞU İLE DİŞ BEYAZLATMA

Potasyum, magnezyum ve manganez açısından oldukça zengin olan muz kabuğu, diş beyazlatma yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Muz kabuğu ile diş beyazlatma işlemi için muz kabuğunun iç kısmı ile dişleri 2 dakika ovmak yeterli olacaktır. İşlemin ardından macun sürülmemiş bir diş fırçası ile dişler arındırılmalıdır.

GLİSERİN İLE DİŞ BEYAZLATMA

Anti bakteriyel özelliğe sahip olan gliserin, diş beyazlatmak için de kullanılmaktadır. Gliserin, hem dişleri beyazlatır hem de ağızdaki mikropları öldürerek çürüğe karşı mücadele etmektedir. Gliserin ile diş beyazlatma işlemi için dişler fırçalandıktan sonra birkaç damla gliserin ile dişlerin ovulması yeterli olacaktır.

DEFNEYAPRAĞI VE PORTAKAL İLE DİŞ BEYAZLATMA

C vitamini içeren birçok meyvede olduğu gibi portakal da diş beyazlatma için kullanılabilmektedir. Defneyaprağının ise mikrop öldürücü etkisi bulunmaktadır. Defneyaprağı ve portakal ile diş beyazlatmak için un haline getirilmiş yapraklar ile rendelenmiş portakal kabuğu karıştırılarak dişler fırçalanmalıdır.

NEEM YAPRAĞI İLE DİŞ BEYAZLATMA

Neem yaprağı, doğal anti bakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bu nedenle hem diş beyazlatma hem de ağız temizleme konusunda oldukça etkilidir. Neem ile diş beyazlatma işlemi için macun haline getirilmiş olan yapraklar ile diş fırçalanabilir, neem yaprağı çiğnenebilir ya da neem yağı diş macunu içine eklenebilir.

BEYAZLATICI BANTLAR İLE DİŞ BEYAZLATMA

Doğal ürünlerin dışında eczanelerden satın alınacak olan beyazlatıcı bantlar ile de diş beyazlatılabilmektedir. Beyazlatıcı bantlar ile diş beyazlatma işlemi için eczaneden ilgili ürünü almak ve dişlere belirtildiği şekilde uygulamak gerekmektedir. Ancak bu tür ürünleri kullanmadan önce diş hekimine danışmak faydalı olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

84
959 Paylaşım, 84 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
26
Başarısız
Komik Komik
143
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
81
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
89
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
54
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
18
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

4 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. tebrikler bende sizi tebrik ederrim cok guzal ban cilek ile beyazlatlmayi denedim gercekdende ise yariyor izede tavsiye ederim