Evde Bakım Yardımı Nedir, Başvuru Şartları Nelerdir, Yardım Nasıl Alınır?


97
955 Paylaşım, 97 points

 

Başkasının yardımı olmadan gündelik ihtiyaçlarını karşılayamayan ve hayatını devam ettiremeyen kişilerin bakıma ihtiyacı vardır. Bakıma muhtaç kişilere evde yapılan bakım için devlet bakan kişiye ödeme yapmaktadır. Bu yazımızda evde bakım yardımından nasıl yararlanılabileceğini, yardım başvurusu ve şartlarını detaylı olarak anlatacağız.

İnsanlar yaşa bağlı olarak ya da rahatsızlıktan dolayı bazen günlük en kolay ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelirler. Temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumda olan birisinin mutlaka çevresindeki insanların yardımına ihtiyacı olacaktır.

Evde Bakım Yardımı Nedir?Evde bakım yardımı, yardıma muhtaç olan bir kişinin bu durumunu belgelemesi sonucunda bakan kişi tarafından devlete başvurularak alınan maddi destektir. Hasta, engelli ya da bakıma muhtaç kişilere bakanlar, evde yaptıkları bu bakım karşılığından devletten ödeme almaktadır. Evde bakılacak olan kişinin hasta ya da  %50 engelli raporlu olması gerekmektedir.

 

Evde Bakım Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım yardımından yararlanacak olan kişilerin başvuruda bulunması için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Evde bakım yardımı alabilmek için bakılacak kişi hakkında hastaneden belge almak Bu belgede kişinin yardım edilmesi gerekecek kadar yaşlı ya da hasta olduğunun belirtilmesi gerekir.
  • Evde bakım parası almak için bakılacak olan kişinin beslenme, tuvalet, giyinip soyunma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak halde olması gerekmektedir.
  • Bakım yapacak olan kişinin ailedeki birey sayısına düşen ortalama gelir tutarının 1 aylık asgari tutarın 2/3’ünden az olması
  • Bakıma Muhtaç Engellilerin tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik kapsamında belirtilmiş şartlara uygun olmak gerekmektedir.

Bakım Yardımı Başvuruları için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Şartlara uygun olan kişileri için evde bakım parası alma hakkı kazananların başvuru için hazırlaması gereken belgeler şu şekildedir;

  • Özürlü kişinin ve bakıcısı olacak kişinin kimlik fotokopileri
  • Bakılacak kişinin özürlü olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu
  • Özürlü olan kişinin öğrenim durumunu gösteren belge ve fotokopisi
  • Özürlü kişinin vasisi var ise ya da atanması için mahkeme kararı
  • Anne ve babanın boşanması durumunda boşanmayı kanıtlayan mahkeme kararı

Bakım Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Evde yaşlı, hasta ya da özürlü bakım yardımı için yapılan başvurular öncelikle sosyal çalışmacı, doktor, fizyoterapist, çocuk gelişimci, hemşire, sağlık memuru ve sosyolog bulunan en az üç kişilik bir heyet tarafından değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucunda bakım yapılacak yerin incelenmesi işlemi yapılır. Şartların ve bakım yapılacak yerin müsait olması sonucunda SHÇEK İl Müdürlüğü tarafından başvuru işlem sırasına alınacaktır. Başvurunun sonuçlanması 3 – 6 aylık bir sürede gerçekleşecektir.

Evde Bakım Yardımı Ücreti Ne Kadardır?

Evde bakım yardımı almaya hak kazananlar her ay için 10 bin gösterge rakamı ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 154. Maddesi gereğince aylık tabloda yer alan rakamlar ile aylık kat sayının çarpılması sonucunda ücreti belirlenmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

97
955 Paylaşım, 97 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
109
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
25
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir