Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı Nasıl Alınır?


79
755 Paylaşım, 79 points

Ülkemizde yaşanan deprem felaketi sonrasında bölgede yaşayan ve evini kaybeden vatandaşlara devletten yardım eli uzandı. Yapılan düzenleme kapsamında depremzede ev sahipleri ve kiracılara yardım ödemeleri başladı. Bu yazımızda Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Kısa bir süre önce gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin sonrasında yüzlerce aile evsiz kaldı. Yaşanan bu üzücü olay karşısında devletten hemen ihtiyaç sahiplerine yönelik yardımlar gelmeye başladı.EV SAHİPLERİNE VE KİRACILARA DEVLET YARDIMI NEDİR?

Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı, deprem nedeni ile evini kaybetmiş ya da evi oturulmaz halde bulunan depremzede ailelere devlet tarafından sunulan yardımlardan birisidir. Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı kapsamında devlet tarafından bir yıl süre boyunca mağdur ailelere kira yardımı yapılmaktadır.

Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımından faydalanacak olan depremzedelere yeni evlerine geçene kadar oluşacak süre boyunca kira konusunda sıkıntı yaşamamaları için yardım ödemesi yapılacaktır.

EV SAHİPLERİNE VE KİRACILARA DEVLET YARDIMI NE KADAR YAPILACAK?

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından devlet destekli olarak yapılacak Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı ödemesi kapsamında ev sahiplerine ve kiracılara belirlenen tutarlarda yardım ödemesi gerçekleştirilecek.

Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı ne kadar yapılacak? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; bakanlık, depremzede ev sahiplerine aylık 5 bin TL kira yardımı, depremzede kiracılara ise aylık 2 bin TL kira yardımı ödemesi gerçekleştirecek.

EV SAHİPLERİNE VE KİRACILARA DEVLET YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı ödemesini almak isteyen depremzedelerin öncelikle yardım başvurusunda bulunması gerekiyor. Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı başvurusu nasıl yapılır? Sorusuna ise şu şekilde cevap vermek mümkün;

Depremde evi oturulamaz hale gelmiş olan ev sahipleri ve kiracılara yönelik sunulan Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı başvurusunda bulunmak için e devlet sistemi üzerinden ya da AFAD’ ın “Afetzede Barınma Desteği” ekranı üzerinden başvuruda bulunmak mümkün olacak.

E devlet üzerinden Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı başvurusunda bulunacak olan depremzedeler, T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama motoru üzerinden Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı sayfasına girerek buradaki barınma desteği başvuru ekranından başvurularını gerçekleştirebilecekler.

EV SAHİPLERİNE VE KİRACILARA DEVLET YARDIMINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımından kimler yararlanabilir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı deprem nedeni ile evini kaybetmiş ve evi oturulamaz durumda olan tüm ev sahiplerine ve kiracılara verilen bir yardım ödemesidir.

Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımından faydalanacak olan depremzedelerin ikamet adreslerinin deprem bölgesinde olması gerekmektedir. Deprem bölgesi dışına ikametini aldırmış olan vatandaşların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı başvurusunda bulunacak olan depremzede vatandaşların ikamet bilgilerini güncel değilse e devlet sistemi üzerinden “Adres Bilgilerim” bölümüne girerek güncellemesi gerekmektedir.

EV SAHİPLERİNE VE KİRACILARA DEVLET YARDIMI ÖDEMELERİ NASIL ALINIR?

Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı başvurusunda bulunan vatandaşlara belirlenen tutarlarda ödemeler gerçekleştirilecektir. Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı ödemeleri nasıl alınır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Ev Sahiplerine ve Kiracılara Devlet Yardımı ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştirilecektir. Ziraat Bankası hesabı bulunan depremzedeler, hesaplarına yatırılan parayı her ay çekme şansına sahip olacaklardır.

Ziraat Bankası hesabı olmayan depremzedelerin ise T.C. kimlik numaraları üzerinden ödemeleri yatırılacaktır. Bu depremzedeler, T.C. kimlik numaralarını söyleyerek her ay yatırılan yardım ödemesini alma şansına sahip olacaklardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

79
755 Paylaşım, 79 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir