Ev Hanımı Maaş Başvuruları 2019 Şartları

Evde işçi olarak çalışmakta olan kadınlara devlet tarafınan da yeni yasalar ile maaş verilme durumu bulunmakta. Evde yapmakta olduğu ütü, temizlik, çamaşır, bulaşık, çocuk bakımı, aşçılık,  gibi ev işleri ile yıllık 70 bin liralık gelir elde etme olanağı yerine, evinden çıkmadan ve sadece gönül rızası ile yaptıkları evlerinde, kadınların emekli olması hak edilecek bir durumdur. Devlette bunun için bir adım atarak yeni bir yasa tekligi ile ev hanımlarına bazı koşullar çerçevesiinde emekli olmasını sağlayacak. Ancak bunun içn yasa teklifin meclisten geçerek onay alması gerekiyor.

Çalışmayan Ev Hanımları için Aylık Maaş Başvuruları 2019

Kadınlar, günlük yaşamımızda öyle bir konuma geldi ki, kadın ve erkeklerin eşit bir şekilde gelir elde ederek evi geçindirebilir durumu oluştu. Bu nokta ile kadınların da artık her işi yapabildiklerini söyleyebiliriz. Kadınların ekonomik bakımdan ailesi, eşi ve evine destek vermesi noktasında yeni yılda birçok değişiklik planlanıyor. Devletimiz bu bakımda kadınlara ne gibi ayrıcalıklar tanıyıp, ev hanımları için emeklilik hakkını tanııp tanımayacağına bakalım.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Müjdesi

Şu anda gündemde olan duruma göre, 25 sene boyunca evli olan kadınlar için emeklilik fırsatının gözüktüğünü söyleyelim. Ülkede yaklaşık olarak 15 milyon evli olan ev hanımı ilgilendirmekte olan bu haber ile kısa süre içinde birçok kişinin merak odağı haline geldi.

Herhangi bir iş içinde sigortalı olarak çalışma imkanı bulamayan ev hanımları, dört gözle bu emeklilik fırsatını beklemeye başladı. Çalışmayan ve emeklilik için hak bulamayan ev hanımları, 25 sene evli olmaları koşulu ile emeklilik haklarının tanınmakta olduğunu söyleyen yasa için teklif sunuldu. 25 sene evli olan ev hanımları için tanınmakta olan bu hakların yürürlüğe girmesi ile beraber ev hanımlarının emekli olabilme durumu da oluşmaya başlayacak.

Cumhuriyet Halk Partisi millet vekiller tarafından meclise sunulmuş olan ve yaşlılık maaşlarının alınması için yapılması istenen düzenlemelerinin ardından, teklifin meclisen geçmesi ile beraber emeklilik alamayan ev hanımları için emeklilik imkanları oluşabilecek. Geliri düşük ve sigortada prim ödemesi imkanı olmayan ve çalışma durumu olmayan kişiler, SGK da sigorta kaydı bulunmayan ya da çalışamayan ev hanımlarına da yaşlılık maaşının sunulması için meclise sunulmakta olan yasa teklifinin ileri tarihler içinde meclis tarafından geçmesi beklenmekte.

Meclie sunulmuş olan bu yeni yasa teklifi, SGK kurumu tarafından maaşı olmayan, isteği dahilinde ya da zorunlu bir şekilde primlerini ödeme durumu olmayan ve bunu dışında 25 sene boyunca evli ev hanımı olan kadınlar için teklifin yasa halini alması ile emekli olma imkanı doğabilecek. Ev hanımlarının emekli olma hayalleri, sadece meclis tarafından geçmesi ile yasalaşabilecek. Emekli olmak için söz konusu yasa tekliflerinde primler dahilinde günler esas alınarak yaş sınırı durumunda karar alınarak gerekli planlamalar yapılacak

Çalışmayan Ev Hanımları İçin Maaş

Yasa teklifi ile beraber SGK ile herhangi bir bağı ya da ilişkisi bulunmayan ev hanımları, evliliklerinde yasal olarak 25 seneyi doldurmuş olma durumları ile emekliliklerine kavuşabilecekler. Kurumlar için aylık ve gelir almak için hak kazanamamış kişiler, kanunda belirlenmiş olan yaş sınırı ve primlerini doldurmuş olması koşullarını karşıladığı takdirde, kazanç sınırları hesaplanarak tutarı peşin ödeyecek ya da borçlanacak. Daha sonrasında ise emekliliğini almak için hak kazanmış olacak.

Ev hanımları tarafından büyük bir heyecanla beklenen bu yasa teklifinin görüşülmesi, oldukça kısa bir zaman içinde yapılacağı ön görülmekte. 25 sene evli olan ev haımlarının zaten evde oldukça fazla çalıştığını görecek olursak, herkesten önce onların emekli olmayı hak ettiğini söyleyebiliriz. Yasanın tam olarak ne zaman yürürlüğe gireceği ve ne zaman meclisten geçeceğ hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor. Yasa ile ilgili olarak güncel bilgilere erişmek isterseniz bizi takip edebilirsiniz.