Ettehiyyatü Duası Anlamı, Okunuşu, Türkçesi ve Faziletleri


78
764 Paylaşım, 78 points

Ettehiyyatü duası, namazların ilk oturuşlarında ve son oturuşlarında okunan duadır. Ettehiyatü duası Kuran’da geçmez. Bu nedenle ayet olarak görülmez. Ettehiyatü, okuyanların kalbine rahatlık veren önemli dualardan birisidir. Önemli olması, namazlarda iki defa okunmasından da bellidir. Bu yazımızda Ettehiyyatü duasının anlamı, Ettehiyyatü duasının okunuşu, Ettehiyyatü duasının Türkçesi ve Ettehiyyatü duasının faziletleri hakkında bilgi vereceğiz.

ETTEHİYYATÜ DUASININ ANLAMI NEDİR?

Ettehiyyatü duası, bazı kişiler tarafından “Tahiyyat duası” olarak da bilinir. Bu dua Miraç Gecesi’nde indirilmiştir. Allah, bu mübarek gecede Cebrail (AS) aracılığı ile Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e bu duayı indirmiştir.Ettehiyyatü duasında dil ve beden ile olduğu gibi mal ile de yapılan bütün ibadetlerin Allah için yapıldığı vurgulanır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, bu duada Allah’ın selamının, rahmetinin ve bereketinin kulları üzerine olması dileğinde bulunmuştur.

Ettehiyyatü duası, özellikle çocukların en kolay ezberlediği dualardan birisidir. Namazlarda da okunan bu duanın tüm Müslümanlar tarafından mutlaka ezberlenmesi gerekir. Ettehiyyatü duasını ezberlemek için bolca dinlemek ve bolca okumak gereklidir. Dua ne kadar tekrarlanırsa, o kadar çabuk ezberlenecektir.

ETTEHİYYATÜ DUASININ OKUNUŞU NASILDIR?

Ettehiyyatü duasının okunuşu şu şekildedir;

Ettehiyyatü Lillahi vessalavatü vettayyibatü. Esselamu Aleyke eyyühen nebiyyü ve rahmetullahi ve berekâtüh. Esselamu Aleyna ve ala ibadillahis salihin. Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulüh.

Ettehiyyatü duasının Türkçe anlamı şu şekildedir;

Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır. Ey Peygamber! Allah’ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selâm bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.

Ettehiyyatü duasının Arapça okunuşu şu şekildedir;

اَلتَّحِيَّاتُ ِللهِ، وَالصَّلَوَاتُ وَالطَّيِّـبَاتُ، اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ أَيُّهَا النَّبِيُّ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكَاتُهُ، السَّلاَمُ عَلَيْنَا وَعَلَىعِبَادِ اللهِ الصَّالِحِينَ. أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ.

ETTEHİYYATÜ DUASININ ÖNEMİ NEDİR?

Ettehiyyatü duasının okunması, İslam dini için oldukça önemlidir. Çok özel bir anlama sahip olan bu dua, özellikle Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed tarafından tavsiye edilen dualardan birisidir. Hz. Muhammed, bu duanın okunmasını özellikle istemiştir. Bu tavsiyenin en büyük nedeni, derin anlamlar taşıması ve insanlara her koşulda doğru yolu göstermesidir. Bu duanın anlamını bilen Müslümanlar, yaşadıkları zorluklar karşısında pes etmemeleri gerektiğinin bilincindedir.

ETTEHİYYATÜ DUASININ FAZİLETLERİ NELERDİR?

Ettehiyyatü duasının faziletleri oldukça fazladır. Miraç gecesinde indirilen bu önemli dua, İsra suresinde bahsedilen gece yürüyüşü sırasında Miraca yükselen Cebrail AS’ın bizzat semada şahit olduğu olayın anlatılmasıdır. Bu mübarek gecede Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) göğe yükselerek Allah ile arasındaki perdenin kalkması sureti ile ilk kez iki yay kadar yakından görmüştür.

Rabbi ile selamlaşma şansına erişmiş olan Hz. Muhammed, Allah’a direk temenni ve dileklerini iletmiştir. Allah ise, kainatı onun yüzü suyu hürmetine yarattım dediği Hz. Muhammed’i selamla karşılamıştır.

Ettehiyyatü duasının faziletleri şu şekilde sıralanır;

• Bir kişi bir yere gittiğinde selam vermek zorundadır.

• Bir kişinin Ettehiyyatü duasını okuması, karşısındaki kişiyi tüm tehlikelerden ve korkularından Allah’a emanet etmesi anlamına gelir.

• Peygamber efendimiz Hz. Muhammed, Allah ile ilk görüştüğü zaman ona selam vermemiş, ilk selamı Allah’u Teala vermiştir. Bunun başlıca nedeni, Allah’ın selamın bizzat kendisi olması ve kişileri korkularından ve tehlikelerden koruduğunu ifade etmesidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

78
764 Paylaşım, 78 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
97
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir