Etkili Konuşma Nasıl Yapılır?


47
454 Paylaşım, 47 points

Konuşmak, karşıdaki insanı etkilemenin en kolay ve doğru yollarından birisidir. İnsanlar kendilerini etkili bir şekilde ifade etmek için etkili şekilde konuşmak zorundadır. Bu yazımızda Etkili Konuşma Nasıl Yapılır? Sorusuna cevap vereceğiz.

İnsanlar çevrelerindeki insanları etkilemek için konuşmayı sıklıkla kullanırlar. İnsanlar üzerinde etkili olmak ve akılda kalmak için etkili şekilde konuşmayı bilmek gerekmektedir. Hem iş hayatında hem özel hayatta etkili konuşmak, ilişkilerin çok daha doğru ve sağlıklı yürümesini sağlayacaktır.ETKİLİ KONUŞMA NASIL YAPILIR?

Etkili Konuşma için öncelikle dikkat etmek gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edildiği zaman çok daha etkili konuşma yapmak mümkün olacaktır. Etkili Konuşma Nasıl Yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Hazırlık yapmak
  • Göz teması kurmak
  • Beden dilini doğru kullanmak
  • Ses tonuna dikkat etmek
  • Konuşurken mesajdan uzaklaşmamak
  • Dikkat çekmek
  • Sözü çok uzatmamak

ETKİLİ KONUŞMAK İÇİN HAZIRLIK YAPMAK

Etkili konuşmak için hazırlık yapmak gerekir. Etkili konuşmanın ilk adımı elbette hazırlık yapmaktır. Kişi konuşması öncesinde ne söyleyeceği ve hangi konulardan bahsedeceği hakkında bir ön hazırlık yapmalıdır. Planlı bir konuşma, insanlar üzerinde çok daha fazla etki bırakmayı sağlayacaktır. Plansız ve hazırlıksız ani bir konuşma durumunda ise konuşulacak konuları kafada geçirmek ve cümleleri mümkün olduğu kadar düşünerek kurmak ve hızlı konuşmamaya dikkat etmek doğru olacaktır.

ETKİLİ KONUŞMAK İÇİN GÖZ TEMASI KURMAK

Etkili konuşmak için göz teması kurmak gerekir. Bir kişi etkili konuşmak istiyorsa, karşısındaki kişinin mutlaka gözlerinin içine bakarak konuşmalıdır. Göz teması kurarak konuşmak, konuşma sırasında karşıdakini etkilemek için en doğru yollardan birisidir. Ancak göz teması kurarken ölçüyü mümkün olduğunca kaçırmamak gerekmektedir. Fazla göz temasının, karşı taraf için rahatsızlık verici olabileceği unutulmamalıdır.

ETKİLİ KONUŞMAK İÇİN BEDEN DİLİNİ DOĞRU KULLANMAK

Etkili konuşmak için beden dilini doğru kullanmak gerekir. Etkili iletişim kurmak için kişinin jest ve mimiklerini etkili şekilde kullanması gerekmektedir. Beden dili, oldukça önemli konulardan birisidir. Enerjiyi doğru şekilde karşı tarafa geçirmek için beden dilini doğru kullanmak gerekmektedir. Kişi etkili konuşma için düşüncelerini beden dili ile birleştirerek istediği etkiyi sağlayacaktır.

ETKİLİ KONUŞMAK İÇİN SES TONUNA DİKKAT ETMEK

Etkili konuşmak için ses tonuna dikkat etmek gerekir. Konuşma sırasında doğru zamanlarda nefes almak, tane tane ve yavaş konuşmak etkili konuşmanın ilk adımlarıdır. Bir kişinin ses tonu, duygu ve düşüncelerini anlamanın en kolay yoludur. Bu nedenle kişi çok heyecanlı, stresli ya da üzgün olduğu zamanlarda ses tonunu doğru ayarlamalıdır. Yüksek ses ya da kısık ses ile konuşmak gerekli etkiyi asla vermeyecektir.

ETKİLİ KONUŞMAK İÇİN KONUŞURKEN MESAJDAN UZAKLAŞMAMAK

Etkili konuşmak için konuşurken mesajdan uzaklaşmamak gerekir. Konuşma yapan kişi karşısındaki kişi ya da kişilere mesajını net şekilde verecek şekilde konuşmalıdır. Farklı konulara girmek ve asıl konudan uzaklaşmak, konunun dağılması ve konuşmanın etkisini yitirmesi anlamına gelecektir. Etkili konuşmak için kişinin vermek istediği mesajdan mümkün olduğu kadar uzaklaşmaması gerekmektedir.

ETKİLİ KONUŞMAK İÇİN DİKKAT ÇEKMEK

Etkili konuşmak için dikkat çekmek gerekir. Bir kişi etkili şekilde konuşmak istiyorsa mümkün olduğunca dikkati üzerine çekmek zorundadır. Esprili kişiler, dikkati çekmek için konuşma arasında ilgi çekici espriler yaparak farklı anektotlar anlatarak kısa sürede dikkat çekmeyi başaracaktır. Konuşma sırasında ne kadar dikkat çekilir ise o kadar etkili bir konuşma yapmak mümkün olacaktır.

ETKİLİ KONUŞMAK İÇİN SÖZÜ ÇOK UZATMAMAK

Etkili konuşmak için sözü çok uzatmamak gerekir. Etkili konuşmanın temelinde konuyu net ve kısa şekilde anlatmak yer almaktadır. Gereğinden uzun konuşma kişinin etkileyiciliğini azaltacağı gibi inandırıcılığını da kaybetmesine neden olacaktır. Etkili konuşmak için karşıdaki kişi ya da kişilerin ilgisini azaltmayacak şekilde sözü gazla uzatmadan konuşmak kesinlikle akıllıca olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

47
454 Paylaşım, 47 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir