Eşten Habersiz Kredi Çekmek Artık Boşanma Sebebi


66
647 Paylaşım, 66 points


Yerel mahkemenin ‘eşten habersiz kredi çekmek boşanma sebebi kararını onaylayan Yargıtay, bu emsal kararla farklı tartışmalarında fitilini ateşledi. Her ne kadar Yargıtay’ın vermiş olduğu bu karar tartışmalara neden olsa da, kredi borçlarının ailelerin huzurunu kaçırıp en önemli boşanma nedenleri arasında yer almasıyla birlikte, Yargıtay’ın aile birliğinin korunmasını sağlamak ve eşlerin birbirine güven duyarak bir şey saklamamaları gerektiği gibi nedenlerle bu kararı verdiği düşünülüyor.

EŞTEN HABERSİZ KREDİ ÇEKMEK BOŞANMA SEBEBİ

Eşten gizli kredi çekmenin güven duygusunu sarsacak nitelikte olduğu gerekçesiyle, Balıkesir’de açılan boşanma davasında yerel mahkeme eşlerin boşanması yönünde karar aldı. Davacı kadına nafaka ödenmesini de hükme bağlayan yerel mahkemenin bu kararı sonrasında dosyayı Yargıtay’a gönderen koca, Yargıtay tarafından verilen emsal kararla yeni bir şok yaşadı. Yargıtay yerel mahkemenin almış olduğu kararı onaylayarak, hükme bağladı. Alınan bu karar, benzer boşanma davaları için emsal niteliği taşımaktadır. Yani artık eşten habersiz kredi çekmek boşanma sebebi olarak, mahkemelerce de onanmıştır.

Yargıtay daire başkanlarından Ömer Uğur Gençcan’ın kararla alakalı olarak sosyal medya hesabından yaptığı açıklama da ‘kişinin eşinin haberi olmadan kredi çekmesi, evlilikte güven sarsıcı bir davranış olup boşanma nedenidir’ dedi. Bu açıklamanın yanı sıra konuyla ilgili 3 kriterde listeleyen Ömer Uğur Gençcan, kriterleri şu şekilde açıkladı.

  • Çekilen kredinin, eşler arasındaki güveni sarsacak ölçüde fazla olması gerekir.
  • Evlilik gibi bir birliktelikte, eşler olan biten her şeyi bilme hakkına sahiptir. Gizli işlerin yapılması, uygun değildir.
  • Eşler birbirine ekonomik sadakatte göstermeli, biri diğerinin haberi olmadan borçlanma yapmamalıdır.

Dedi. Yargıtay’ın almış olduğu bu karar bazı kesimler tarafından tartışılsa da, aile birliğinin korunması ve eşlerin birbirine karşı olan güven duygusunun sarsılmaması için, habersizce yapılan borçlanmaların, aile düzenini önemli ölçüde olumsuz etkilediği bilinmektedir.

KARAR HAKKINDA YORUMUMUZ

Netice olarak karar hakkında bir yorum yapacak olursak, burada eşin borçlanmasından ziyade bunu gizli olarak yapması, karşı tarafın aklında farklı şüpheler doğuracaktır. Nihayetinde var olan mevcut borçlar için kredi çekilmesi, günlük hayatın olağan akışıyla örtüşmekte ve bunu eşin bilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak eşten habersiz çekilen kredi ile özellikle var olan borçlarında ödenmemesi, eşin hayatında başka birisinin olabileceği ya da kumar, eğlence mekanlarına aşırı düşkünlük ve uyuşturucu gibi farklı alışkanlıklarında olabileceği şeklinde şüphelerin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerle mantıken yapılması gereken en sağlıklı şey, durumun izahatını iyi bir şekilde yapıp, kredi çekmeden önce eşe bilgi verilmesidir.

Sizde mahkemenin eşten habersiz kredi çekmek boşanma sebebi gerekçesi hakkındaki düşüncelerinizi, aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
647 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
15
Şaşkın
Başarısız Başarısız
99
Başarısız
Komik Komik
90
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
13
Helal Olsun!
lol lol
50
lol
Aşk Aşk
37
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
15
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
97
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Henüz Oy Verilmedi İlk Oyu Sen Ver!)
Loading...

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir