Esnafa 30 Bin TL Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir, Başvuru Nasıl Yapılır?


92
910 Paylaşım, 92 points

Ekonomik olarak zor günler geçiren esnafın yanında olan devlet, esnafa biraz olsun nefes aldırabilmek için 30 bin TL faizsiz kredi desteği sunmaya başladı. Faiz ödemek zorunda kalmayan esnaf, 30 bin TL kredi sayesinde ekonomik olarak rahatlayabilecek. Bu yazımızda esnafa 30 bin TL faizsiz kredi şartları nelerdir, esnafa 30 bin TL faizsiz kredi başvurusu nasıl yapılır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Esnafın maddi sıkıntı çekmemesi için belirli aralıklarla uygun kredi fırsatları sunan devlet, bir yardım paketi ile daha gündeme geldi. Ekonomik olarak zor günler geçiren esnafın yanında olan devlet, bu kez faizsiz 30 bin TL kredi yardımı vermeye başladı.



30 BİN TL FAİZSİZ KREDİ BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR?

Durgun olan piyasayı hareketlendirmek ve esnafın biraz da olsa nefes almasını sağlamak amacı ile ilk adım Gümrük Bakanlığı’ndan geldi. Gümrük Bakanlığı, 30 bin TL kredi karşılığında bankaların kestiği 3 – 4 bin TL faiz oranının geri çekilmesi ve esnafa faizsiz kredi fırsatı sunulması talebini tüm kooperatiflere ve bankalara iletti.

Özellikle makine, ekipman, demirbaş, sermaye ve hammadde gibi ihtiyaçlar için gerekli olan toplu parayı faizsiz olarak alma hakkı sicil kaydı bulunan yeni – eski tüm esnaf için geçerli olacak. Hazine destekli olarak verilecek olan faizsiz kredi sayesinde esnafın maddi olarak rahatlaması amaçlanıyor.

ESNAFA 30 BİN TL FAİZSİZ KREDİ ŞARTLARI NELERDİR?

Esnafa verilecek olan 30 bin TL faizsiz kredi fırsatından yararlanmak için belirlenmiş olan şartlara uygun olmak gerekiyor. Esnafa 30 bin TL faizsiz kredi şartları şu şekilde sıralanıyor;

 • Geleneksel ve kültürel açıdan değeri kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarından birisinde çalışmak
 • Esnaf vergi muafiyeti belgesine sahip olmak
 • Ustalık belgesi sahibi olmak
 • En az 3 yıldır meslek kolunda çalışıyor olmak
 • Son 1 yıl içerisinde kendi adına bir şirket kurduğunu belgelemek
 • Başvuru tarihi itibari ile 30 yaşını geçmemiş olmak
 • Esnaf ve sanatkarlar odası tarafından onaylanmış olan bir projeyi bankaya sunmak
 • Daha önceden kullanılmış ve taksitlendirilmiş, ertelenmiş, yeniden yapılandırılmış bir banka borcu bulunmaması
 • Geriye dönük olarak yıllık 2 kereden fazla indirimli kredi fırsatından yararlanmamış olmak
 • Diğer kurum ve kuruluşların sunduğu faiz indirimi ya da hibe desteği gibi kredi fırsatlarından yararlanmamış olmak
 • Bankadan çekilen kredi taksitlerini düzenli ödeme sözü vermek.

ESNAFA FAİZSİZ 30 BİN TL KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Devlet destekli olarak esnafa yönelik 30 bin TL faizsiz kredi fırsatından yararlanmak için başvuruda bulunmak gerekir. Esnafa 30 bin TL faizsiz kredi başvurusu Halkbank üzerinden yapılabilir. Halkbank, 60 aya kadar vadeli olarak sunduğu esnaf kredisi ile aylık uygun ödeme fırsatları sunar. Esnaf, Halkbank üzerinden çekeceği 30 bin TL faizsiz kredi için aylık 500 TL ödeme yapacaktır. Kredi vadesi düştükçe aylık ödeme tutarı da artış gösterir. En fazla 5 yıl olarak çekilebilen esnaf kredisi 2 yıl vadeli alındığı zaman aylık 1,250 TL, 3 yıl vadeli olarak alındığı zaman aylık 833 TL olacak şekilde geri ödeme sağlanacaktır.

30 bin TL faizsiz kredi fırsatından yararlanmak isteyen esnafın öncelikle başvuru talebini Kredi Kefalet Kooperatifine iletmesi gerekir. Kooperatif tarafından yapılan incelemeler sonucunda uygun görülen esnaf, Halkbank şubelerine yönlendirilecektir. Halkbank, ön onayı almış olan esnaftan gerekli belgeleri talep ettikten sonra olumlu sonuçlanan krediler için sözleşme imzalayacak ve kredinin ödenmesi işlemine geçilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

92
910 Paylaşım, 92 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
61
Şaşkın
Başarısız Başarısız
26
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
62
Helal Olsun!
lol lol
98
lol
Aşk Aşk
90
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
61
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
27
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir