Eski Paraların Fiyatları Ne Kadar, Antika Eski Madeni Para Değerleri…


87
864 Paylaşım, 87 points

Geçmişten günümüze kadar dünya üzerinde pek çok farklı uygarlık yaşamıştır. Her uygarlık kendi kurallarına göre hayatını sürdürmüş, farklı paralar kullanmıştır. Geçmişten günümüze kadar ulaşan bu paraların birçoğu antika değerindedir ve oldukça değerlidir. Bu yazımızda Eski Paraların Fiyatları Ne Kadar sorusuna cevap verirken, antika eski madeni para değerleri hakkında da bilgi vereceğiz.

Tarih boyunca birçok farklı boyutlarda ve figürlerde para kullanılmıştır. Her uygarlığın kendisine özel hazırladığı bu paralar, günümüzde antika olarak birçok koleksiyonerin elinde bulunur. Tarihle ilgili önemli objeler olarak görülen madeni paralar, tarihi olduğu kadar antika değeri sayesinde maddi olarak da çok değerlidir.ANTİKA ESKİ MADENİ PARA DEĞERLERİ

Tarihe tanıklık etmiş antika eski madeni paralar, manevi yönleriyle olduğu kadar maddi yönleriyle de çok değerlidir. Özellikle koleksiyon yapan kişiler tarafından yakın ilgi görürler. Antika eski madeni para koleksiyonu yapan kişiler, bu tarihi objelerin sahibi olmak için oldukça yüklü ödeme de yaparlar.

ESKİ PARALARIN FİYATLARI NE KADAR?

Eski paraların fiyatlarını hesaplamak için farklı yöntemler kullanılır. Paralar ne kadar eski tarihe ait ise o kadar fazla değerlidir. Bu durum insanlar için tarihin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. ülkemizde tarih boyunca 7 emisyon dönemi yaşanmıştır. Tüm bu dönemlerde farklı madeni paralar basılmış ve bir süre sonra kullanımdan kaldırılmıştır. En değerli madeni paralar 1. Emisyon dönemine ait paralardır.

Türkiye’de tarihi paralar ve değerleri şu şekilde sıralanır;

BİRİNCİ EMİSYON DÖNEMİ PARALARI

Bu döneme ait paralar İngiltere’de basılmıştır. O dönemde basılan ve 1 Lira değerinde olan paranın günümüzdeki değeri 40 $ – 300 $ arasındadır. Aynı dönemde basılmış olan 500 liralık paranın değeri ise günümüzde 3500 $ gibi yüksek bir fiyata alıcı bulmaktadır. Bu banknotların çok temiz ve iyi durumda olanlarına ise değer biçmek mümkün değildir.

İKİNCİ EMİSYON DÖNEMİ PARALARI

Bu döneme ait olan paralar genelde 2,5 lira, 5 lira, 10 lira ve 50 lira değerindedir. Bu paralar günümüzde 100 $ – 700 $ fiyatla alıcı bulmaktadır.

ÜÇÜNCÜ EMİSYON DÖNEMİ PARALARI

Bu dönemde basılmış olan farklı para çeşitleri bulunmaktadır. Günümüze gelmiş ve en değerli olan paralardan birisi üzerinde İsmet İnönü portresi bulunan 50 liralık paradır. Bu paranın değeri 1000 $’ dır. Aynı dönemde Amerika’da basılmış olan 500 lira değerindeki paranın değeri ise 2500 $ olarak belirlenmiştir.

DÖRDÜNCÜ EMİSYON DÖNEMİ PARALARI

Bu döneme ait olan paralar genel olarak belirli fiyat aralığında alıcı bulmaktadır. Dördüncü emisyon dönemine ait olan paralar 200 $ – 800 $ arasında alıcı bulmaktadır.

BEŞİNCİ EMİSYON DÖNEMİ PARALARI

Bu dönemde basılan paralar genel olarak belirli fiyat aralığında alıcı bulmaktadır. Beşinci emisyon dönemine ait olan paralar 110 $ – 1000 $ arasında alıcı bulmaktadır.

ALTINCI EMİSYON DÖNEMİ PARALARI

Bu döneme ait paraların değeri, ait oldukları dönemin değerine göre orantılı olarak yükselmektedir. Altıncı dönem emisyon paraları 60 $ – 1100 $ arasında değişmektedir.

YEDİNCİ EMİSYON DÖNEMİ PARALARI

Bu döneme ait olan paraların basım tarihleri günümüze oldukça yakındır. Bu nedene yedinci dönem paralarına çok fazla ilgi yoktur. Bu döneme ait olan eski paraların değeri en fazla 400 $ olarak belirlenmiştir.

SİZİN DE ELİNİZDE ANTİKA ESKİ MADENİ PARA VARSA VE ELDEN ÇIKARMAK İSTİYORSANIZ YORUM KISMINDAN ELİNİZDE OLAN PARA HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR, KOLEKSİYON YAPANLARIN SİZE ULAŞMASINI SAĞLAYABİLİRSİNİZ.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

87
864 Paylaşım, 87 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
99
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
13
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
13
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

7 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Elimde 1942 den 2005 e ait türk paraları 1950 den 1990lara kadar pfenny ve eski dinar bulgar amerikan paraları mevcuttur. Çoğu fazlalık elden çıkarmak istiyorum.

  2. eskı delıklı 10 krus 5krus 1960 yılarıan aıt 10 krus ve çok sayıda tarıhı 45 lere dayanan paralar var uzerınde kuran alfebesıyle elıf le baaslayan para var