Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler mi?


49
474 Paylaşım, 49 points

Bankalardan kredi çekerken kişilerin birçok yönü araştırılır. Kredi çekecek kişinin aile bireylerinin bankalar ile durumu da kredinin onaylanmasında oldukça etkilidir. Kredi çekmek isteyen bir kişinin eşinin kredi notunun düşük olması, otomatik olarak kişiyi de etkileyecektir. Bu yazımızda Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler mi sorusuna detaylı yanıt vereceğiz.

Bankacılık işlemleri gerçekleştirecek olan kişilerin en merak ettiği konulardan birisi, eşlerinin kredi notunun kendilerini etkileyip etkilemeyeceği sorusudur. Bu sorunun cevabı genel olarak bakıldığı zaman çekilecek kredinin türüne, miktarına, başvurulacak bankaya ve kredi notuna göre değişiklik gösterir.EŞİMİN KREDİ NOTU BENİ ETKİLER Mİ?

Eşimin kredi notu beni etkiler mi sorusuna verilecek cevap, eşin ne durumda olduğu ile ilgilidir. Kişinin eşi sadece düşük kredi notuna sahipse, düşük oranlardan kredi çekebilme şansı sunulabilir. Elbette bu durum tamamen bankalarla alakalıdır. Banka inisiyatifinde kredi verilmesi ya da verilmemesine karar verilebilir. Bunun dışında bir kişinin eşi aktif olarak yasal takip durumunda ise bu kişi bankaların gözünde en riskli grupta yer almaktadır. Yasal takipte olan kişinin eşinin kredi çekmesi mümkün değildir.

Eşinin kredi notu düşük olan kişi, geliri göz önünde bulundurularak kredi çekme şansına sahip olabilir. Bu tür kişilere kredi çıkması, kredi notu düşük olanın kendisi olmaması, kredinin asıl borçlusu olmaması gibi nedenlerden dolayı daha yüksek ihtimallidir. Bununla birlikte eşinin kredi notu düşük olan bir kişinin kredi notu da yüksek olmalıdır.

EŞİMİN KREDİ NOTUNDAN ETKİLENMEMEK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Eşimin kredi notundan etkilenmemek için ne yapmalıyım sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Bir kişi özellikle konut kredisi çekmek istediği zaman o hanede yaşayan tüm bireylerin geliri incelenerek onay verilir. Kanun kapsamında alınan tapuların eş ile ortak olmasından dolayı kredi alırken banka hem kişiye hem de eşinin gelir ve kredi notuna bakar. Eşinin kredi notunun düşük olmasından dolayı sıkıntı yaşamak istemeyenlerin mümkün olduğunca eşi ile ilgili bilgileri beyan etmemesi doğru olacaktır. Bu sayede kişinin kredisinin onaylanması çok daha kolay olacaktır.

KREDİ NOTUNU YÜKSELTMENİN YOLLARI NELERDİR?

Bankacılık işlemleri ile ilgili sorun yaşamamak için kişilerin kredi notunu yüksek tutması gerekir. Kredi notunu yükseltmek için bazı yöntemler kullanılabilir. Kredi notunu yükseltmenin yolları şu şekilde sıralanır;

  • Yasal takipten çıkmak: Eşin yasal takibi varsa, öncelikle yasal takipten çıkması gerekir. Yoksa yasal takip durumu göz önünde bulundurularak kişinin kredi çekme talebi olumsuz sonuçlanır.
  • Bankalar ile düzenli çalışma başlatmak: Eşinin kredi notu düşük olan kişiler, bankalarla tekrar düzenli olarak çalışarak kredi çekme ihtimalini daha da artırabilir. Bu işi otomatik ödeme talimatı vererek, limiti düşük dahi olsa bir kredi kartı alarak sağlamak mümkündür.
  • Kredi notu düzelene kadar başvuru yapmamak: eşinin kredi notu düşük olan kişiler, kredi başvurularına olumlu yanıt alabilmek için öncelikle eşinin kredi notunun yükselmesini beklemelidir. Kredi notunun yükselmesinden sonra yapılan başvuruların onaylanma ihtimali çok daha yüksektir. Böylece kredi başvurusu riske atılmamış olur. Kişilerin her olumsuz kredi başvurusu, kredi notlarının düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle eşin kredi notunu yükselttikten sonra başvuruda bulunmak çok daha garantili bir yöntem olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

49
474 Paylaşım, 49 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir