Eşi Vefat Etmiş Yardımı 650 TL Başvurusu Nasıl Yapılır?


79
758 Paylaşım, 79 points

Devletin ihtiyaç sahiplerine yönelik devlet yardımları gelmeye devam ediyor. Bu yardımlardan birisi de eşi vefat etmiş olan kadınlara yönelik oluyor. Eşi vefat etmiş olan kadınlar, her ay devletten 650 TL yardım alabiliyor. Bu yazımızda Eşi Vefat Etmiş Yardımı 650 TL Başvurusu Nasıl Yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eşi vefat etmiş olan kadınlara yönelik ayni ve nakdi yardımlarına devam ediyor. Eşi vefat ettiği için maddi sıkıntı yaşayan çok sayıda kadın olduğunun farkında olan bakanlık, bu konuda kadınların sıkıntı yaşamaması adına her ay düzenli yardım ödemesi gerçekleştiriyor.



EŞİ VEFAT ETMİŞ 650 TL YARDIMI NEDİR?

Eşi vefat etmiş 650 TL yardımı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eşi vefat etmiş olan kadınlara yönelik sunulan bir devlet yardımıdır eşi vefat etmiş ve dul kalmış tüm kadınların bu yardımdan faydalanma hakkı bulunmaktadır.

Corona virüs süreci öncesinde aylık 275 TL tutarında verilen eşi vefat etmiş yardımı, Corona virüs sürecinde dul olan kadınların daha büyük maddi sıkıntıya düşmemesi adına yapılan düzenleme ile birlikte eşi vefat etmiş yardımı aylık 325 TL’ ye yükseltildi. Bu ödeme, 2 ayda bir 650 TL olacak şekilde eşi vefat etmiş kadınlara yönelik hazırlanmıştır.

EŞİ VEFAT ETMİŞ YARDIMI 650 TL BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Eşi Vefat Etmiş Yardımı 650 TL Başvurusu Nasıl Yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Eşi vefat etmiş kadınlar için bir nakit sosyal yardım programı adı altında düzenlenen program kapsamında eşini kaybetmiş olan dul kadınlar bağlı oldukları iş ve ilçede yer alan valilik ve kaymakamlık içerisinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden başvuru işlemini gerçekleştirebilir.

Eşi vefat etmiş olan kadınların başvuru sırasında herhangi bir belge sunmasına gerek yoktur. Başvuruda bulunacak olan kişi sadece T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı ile başvuru işlemini gerçekleştirebilir. Başvurunun ardından yapılan incelemede kişinin eşi vefat etmiş yardımını alma hakkı kazandığı belirlendikten sonra 650 TL devlet yardımı alması sağlanacaktır.

EŞİ VEFAT ETMİŞ YARDIMI 650 TL BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Eşi Vefat Etmiş Yardımı 650 TL Başvurusu şartları şu şekilde sıralanır;

  • Vefat eden eş ile resmi nikahlı olmanız gerekiyor. İmam nikahlı eşler, eşi vefat etmiş yardımı alamıyor.
  • Maaş başvurusu yapıldığı esnada ya da sonrasında herhangi biri ile evlilik yapmamış olmak ya da yapmamak gerekiyor.
  • Maaş alabilmek için başkası ile imam nikahlı yaşayanların tespit edilmesi durumunda maaş kesilecektir.
  • Ayrıca maaştan yararlanabilmek için kadının sigortalı olarak çalışmıyor olması ve düzenli gelirinin olmaması gerekiyor.
  • Elde edilen bir gelir varsa da bu gelirin muhtaçlık sınırının altında olması gerekiyor.
  • Dul aylığı ya da 65 yaş maaşı almıyor olmak gerekiyor.
  • Adres değişikliği yapılması ya da taşınılması durumunda ödeme kesilecektir.

EŞİ VEFAT ETMİŞ YARDIMI 650 TL ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Eşi Vefat Etmiş Yardımı 650 TL ödemesi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 2 ayda bir olmak üzere yapılmaktadır. Eşi vefat ettiği için başvuruda bulunmuş olan kadınlar, 650 TL ödemesini 2 ayda bir düzenli olarak alma hakkına sahip olacaktır.

Eşi Vefat Etmiş Yardımı 650 TL ödemesi, PTT şubeleri üzerinden alınabilir. Eşi vefat etmiş olan kadınlara bakanlık tarafından verilen sosyal yardım kartı ile PTT şubeleri üzerinden 650 TL devlet yardımı kolaylıkla alınabilecektir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

79
758 Paylaşım, 79 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
13
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
61
Helal Olsun!
lol lol
97
lol
Aşk Aşk
85
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
61
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
25
Kazandım!
Pinar

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir