Eşi Vefat Eden Kadına Yapılan Yardımlar Nelerdir?


65
661 Paylaşım, 65 points

Sosyal devlet anlayışına özellikle son yıllarda çok daha önem vermeye başlayan devletimiz. kocasını kazada veya herhangi bir şekilde kaybetmiş kadınlara çeşitli yardımlar yapmaktadır.  Evinin geçiminin babaya veya eşe bağlı olduğu durumlarda kadının ve varsa çocukların daha rahat yaşayabilmesi amacıyla her ay bir miktar nakit yardımında bulunulur. Eşi vefat edene yapılan yardımlar için gerekli başvuruların nerelere yapılacağını ve konu hakkındaki diğer detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yardımdan Faydalanabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Eşi vefat etmiş olan her kadına bu kapsamda ödeme yapılamayabilmektedir. Ancak mağduriyeti tespit edilen bayanlara kesinlikle yardım yapılmaktadır. Peki bu yardımdan faydalanabilmek için şartlar nelerdir? Eşini kaybetmiş kişilerin devlet yardımı alabilmesi için öncelikle aşağıda listelenmiş olan şartları karşılıyor olması gerekmekte. İşte şartlar:  • Muhtaç durumda olmak.
  • Hali hazırda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun herhangi bir yardımına dahil olmamak.
  • Herhangi bir aylık yada diğer gelir kaynağına sahip durumda olmamak.
  • Kişinin resmi nikahlı kocasının vefat etmiş olması ve vefata ilişkin resmi evrakların belediyeye teslim edilmiş olması gerekmektedir.

Eşi vefat etmiş edene yapılan yardımlar kapsamına dahil olmak isteyen kişilerin yukarıda listelenmiş olan şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde gerekli kurumlarca başvuru reddedilebilir. Tüm bu kriterlere ek olarak eğer eşini kaybetmiş kişi yakınlarının yanında yaşıyorsa bir takım ek şart devreye giriyor. Bu doğrultuda hesaplama yapıldığında hane halkının ortalama gelir seviyesi alındığı taktirde asgari ücretin 3’te birini aşmıyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde eşi vefat eden kişinin başvurusu gerekli şartları sağlamadığı nedeniyle ilgili bakanlık tarafınca reddedilebilir.

Eşi Vefat Eden Kişiler Nasıl Yardım Başvurusu Yapabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenen proje kapsamında yardımdan faydalanmak isteyen eşi vefat etmiş kişiler, başvurularını adreslerinin kayıtlı olduğu bölgeye en yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapmalıdır. Ayrıca bu vakıfın kaymakamlık tarafından onaylı olması gerektiğini de eklemek gerekiyor. Aksi takdirde yetkili olmadıkları için başvurunuz hakkında yardımcı olamayabilirler.

Başvuru yapmak için yukarıda da belirtildiği gibi, kişinin kayıtlı olduğu il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kullanılmaktadır. Başvuru sırasında hane dosyası işleme alınacağı için başvuru sırasında hazır bulundurmanızda fayda var. Bu belgeyi de yine en yakın kaymakamlık binasından elde edebilirsiniz. Başvurunuz Mütevelli Heyeti tarafından incelenip olumlu veya olumsuz bir sonuca kavuşturulacaktır. Başvurusu olumlu yanıt alan kişilerin düzenli yardım ödemeleri bir sonraki ay kurul tarafından belirlenen tarihte başlayacaktır.

Anlatılan tüm detayları uygulamadan önce ön fikir almak ve durumunuzu öğrenmek için e devlet çatısı altında bulunan ve yeni geliştirilmiş olan servisi kullanabilirsiniz. Bahsi geçen servisi kullanıp durumunuzu sorgulamak istiyorsanız Aile Bakanlığı Sosyal Yardım Sorgulama alanını kullanabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

65
661 Paylaşım, 65 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
50
Şaşkın
Başarısız Başarısız
16
Başarısız
Komik Komik
121
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
50
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
74
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
13
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir