Ertesi Gün Hapı Hangi Sıklıkla Kullanılmalıdır?


68
664 Paylaşım, 68 points

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki sonrasında istenmeyen bir gebelik yaşanmaması adına kullanılabilen bir haptır. İçerdiği yüksek miktardaki progesteron hormonu sayesinde gebelik oluşumunu engeller. Bu yazımızda Ertesi Gün Hapı Hangi Sıklıkla Kullanılmalıdır sorusuna cevap vereceğiz.

Cinsel ilişki sırasında çiftlerin korunmaması durumunda istenmeyen gebelik oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Bu tür bir sıkıntı yaşanmaması için eczanelerde ertesi gün hapı adı altında gebelik önleyici bir ilaç satılmaktadır.ERTESİ GÜN HAPI NEDİR?

Ertesi gün hapı, eczanelerde reçetesiz olarak satılan ve yüksek oranda progesteron içeren bir ilaçtır. Gebeliğin istenmediği durumlarda korunmasız cinsel ilişkiye girilmesinin ardından kullanıldığında gebelik oluşumunu engeller.

Ertesi gün hapı adından da anlaşılacağı gibi cinsel ilişkinin ardından içilen bir haptır. İlişki sonrasında ne kadar çabuk alınırsa o kadar etkili olmaktadır. Korunmasız cinsel ilişki sonrasında ilk 12 saat içerisinde kullanıldığında gebelik ihtimalini %90 oranında azaltır. Bu oran, ikinci gün kullanımda %75’e düşerken 5. Günde herhangi bir etki sağlamaz.

ERTESİ GÜN HAPI NE ZAMAN KULLANILMALIDIR?

Ertesi gün hapı ne zaman kullanılmalıdır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki sonrasında kullanılmalıdır. Doğum kontrol yöntemi olarak asla görülmeyen bu hap, sadece ilişki sonrası gebeliğin engellenmesi amacı ile kullanılabilir. Ertesi gün hapının adet döngüsünün herhangi bir zamanında kullanılması mümkündür.

Ertesi gün hapı sayesinde vücuda giren spermlerin yumurtayı dölleyerek gebelik oluşturması engellenecektir. Ertesi gün hapı genel olarak korunmasız cinsel ilişkiden sonra ya da ilişki sırasında prezervatifin yırtılması gibi beklenmedik durumların sonrasında kullanılabilir.

ERTESİ GÜN HAPI NASIL KULLANILIR?

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki sonrası en kısa sürede alınmalıdır. Hap ne kadar kısa sürede alınırsa koruyuculuğu ol kadar fazla olacaktır. 5 gün içerisine kullanım süresi bulunan hap, 5 günden sonra herhangi bir etki göstermez.

Ertesi gün hapının en etkili olduğu süreç ilk 24 saatlik süreçtir. Bu sürede alınması durumunda %98 oranında koruma sağlar. İlacın alınma süresi 48 saat olduğu zaman koruma ihtimali %78’e kadar düşecektir.  Bu nedenle hapın kısa sürede alınması oldukça önemlidir. Piyasada yer alan ertesi gün haplarının bazıları tek doz bazıları iki doz halinde kullanılabilir.

ERTESİ GÜN HAPI NASIL KORUMA SAĞLAR?

Ertesi gün hapı nasıl koruma sağlar sorusuna şu şekilde cevap verilir; ertesi gün hapında yüksek oranda progesteron hormonu bulunur. Bu hormon gebelik oluşmasını engellemektedir. Gebelik oluşumu için spermlerin kadın üreme organı olan fallop tüplerine ulaşması ve buradaki yumurtayı döllemesi gerekir. Spermlerin kadınların vücudunda 2 gün kadar canlı kaldığı bilinmektedir.

Korunmasız cinsel ilişki sonrası alınan ertesi gün hapı, içerdiği yüksek miktardaki hormonlar sayesinde yumurtlama süresini geciktirir. Spermler fallop tüplerinde yumurtayı döllese dahi hapın kullanımı sonrasında embriyonun rahme tutunması için gerekli olan rahim içi duvarının kalınlaşması gerçekleşmez. Bu sayede gebelik oluşumu engellenmiş olacaktır.

ERTESİ GÜN HAPI HANGİ SIKLIKLA KULLANILMALIDIR?

Ertesi gün hapı gebeliği engellemekle birlikte bazı zararları da bulunan bir haptır. Hormon seviyesi yüksek olan bu hapın sıklıkla kullanılması sonucunda kadınların vücutlarında bazı olumsuzlukların meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Ertesi Gün Hapı Hangi Sıklıkla Kullanılmalıdır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; ertesi gün hapı mecbur olmadıkça kullanılmamasının yanı sıra cinsel ilişki sonrasında ve ayda en fazla 1 kere kullanılmalıdır. Daha fazla kullanılması durumunda yan etkileri gözlemlenebilir.

ERTESİ GÜN HAPININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Ertesi gün hapının fazla kullanılması durumunda birçok yan etkisi ortaya çıkabilir. Ertesi gün hapının yan etkileri şu şekilde sırtalanır;

 • Ani duygu değişimlerinin meydana gelmesi
 • Uyku sorunları
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı
 • Sancılı adet dönemi geçirmek, yani dismenorenin varlığı
 • Kusma, karında ağrı ve mide bulantısı
 • Kaslarda ve sırt bölgesinde ağrıların meydana gelmesi
 • Vajinal bölgede ortaya çıkabilecek akıntılar, kahverengi lekeler
 • Ara kanamalar
 • Akne ve sivilce oluşumunda artış
 • Vücudun çeşitli noktalarında hafif dereceli tüy oluşumu
 • Nedensiz bir şekilde ortaya çıkan vücut ağrıları
 • Adetlerden önce baş ağrılarının sık görülmeye başlaması
 • Midede yanma hissi
 • Mide bulantılarının artması ve sıcaklık basması
 • Bağırsakta meydana gelen gaz sıkışmaları
 • Görme duyusunda ortaya çıkabilecek geçici problemler
 • Ağızda kuruluk, ishal ya da idrar yollarında yanma hissi
 • Terleme, ateşlenme ve burun enfeksiyonları

ERTESİ GÜN HAPI HAKKINDA BİLİNEN YANLIŞLAR NELERDİR?

Ertesi gün hapının doğru zannedilen birçok yanlış bilgisi bulunmaktadır. Birçok insan bu yanlış bilgilerden dolayı ertesi gün hapını kullanmaktan çekinmektedir. Ertesi gün hapı hakkında bilinen yanlışlar şu şekildedir;

 • Bir nevi kürtajdır: Hayır, kürtaj ile ilgisi yoktur. Hiçbir şekilde bir kürtaj yöntemi değildir.
 • Düşüğe neden olur: Hayır, ertesi gün hapı düşüğe neden olmaz.
 • Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılabilir: Hayır, bu hap düzenli bir doğum kontrol yöntemi değildir.
 • Hap alındıktan sonra etkisi devam edeceği için korumasız ilişkiye girilebilir: Hayır, kullanımdan sonraki ilişkiler gebelik riski taşır.
 • Doğurganlığı olumsuz etkiler: Hayır, bu hap sadece yumurtlamayı geciktirir yani erteler. Doğurganlık özelliğine bir etkisi yoktur.
 • Adet dönemini bozar: Hayır, en azından kalıcı olarak değil. Kullanıldığında adet göre zamanını dönüştürebilir ama sonrasında adet döngünüz normale döner.
 • Birden fazla içilirse daha etkili olur: Hayır, işlevi yumurtlamayı ertelemek olan ilacın bunu yapması için dozunda alınması yeterlidir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir