Ertelemeli Kredi Nedir, Ertelemeli Kredinin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?


101
986 Paylaşım, 101 points

Bankalardan kredi alımı durumlarında, ödemeler hemen ertesi aydan başlar. Bankadan kredi çekenlerin genel olarak maddi sıkıntıda olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman, hemen kredi ödemeye başlamak birçok kişi için oldukça zorlayıcı olur. Bu nedenle bankalar, maddi durumu zorda olan müşterilerine ertelemeli kredi fırsatı sunarlar. Bu yazımızda ertelemeli kredi nedir, ertelemeli kredinin avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Ertelemeli kredi kullanımı, özellikle maddi sıkıntılarından dolayı hemen bir ödeme planı içerisine giremeyecek olan banka müşterileri için doğru seçenek olacaktır. Normal şartlarda kredi çekmenin ertesi ayında ödemelere başlanır. Ertelemeli kredi de ise böyle bir durum söz konusu değildir.ERTELEMELİ KREDİ NEDİR?

Ertelemeli kredi, bankadan alınan kredi tutarının ödemelerinin belirtilen tarihten daha sonra ödenmesine fırsat veren bir kredi türüdür. Bankalardan alınan ertelemeli kredi kapsamında ödemeler, kredi çekildikten 3 ya da 6 ay sonra başlar. Bu krediden yararlanmak için bankalar tarafından ekstra bir talepte bulunmaz.

Ertelemeli kredi çekerken bankanın kredi türüne göre belirlediği belgeleri hazırlamak yeterli olacaktır. Ertelemeli krediden yararlanmak için belirlenmiş olan şartlara da uygun olmak gerekir.

ERTELEMELİ KREDİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Ertelemeli kredi fırsatı sunan bankalar, bu krediyi iki farklı şekilde sunarlar. Ertelemeli kredi çeşitleri şu şekildedir;

  • 3 ay ertelemeli kredi
  • 6 ay ertelemeli kredi

3 AY ERTELEMELİ KREDİ NEDİR?

3 ay ertelemeli kredi türünde, banka müşterisi çektiği kredinin ödemelerine 3 ay sonra başlar. Müşterinin talebi doğrultusunda banka, kredi taksitlerinin ilk ödemesini 3 ay erteler. Bu sayede kredi çektikten sonra müşteri ilk aylarda herhangi bir ödeme yapmak zorunda kalmaz. Bu durum, özellikle maddi sıkıntısından dolayı kredi çekmek isteyen müşterilerin biraz olsun nefes alması anlamına gelir.

3 ay ertelemeli kredi çekerken banka müşterinin kredi notuna bakar. Kredi notu uygun olan kişilere ertelemeli kredi çıkacaktır. Kredi notu çok yüksek olan müşterilere düşük faizle 3 ay ertelemeli kredi fırsatı da sunulur.

6 AY ERTELEMELİ KREDİ NEDİR?

6 ay ertelemeli kredi türünde, banka müşterileri çektikleri kredinin ödemesini 6 ay erteleme hakkına sahiptir. 6 ay ertelemeli kredi, genel olarak bayram, yılbaşı ve yaz başı dönemlerinde yoğun olarak verilir. Bu kredi türünde banka müşterisi aldığı kredinin ilk taksit ödemesine 6 ay sonra başlar. Ancak bu kredi türünde faiz uygulaması biraz daha farklı olacaktır. Taksit ödemelerinin uzun süre ertelenmesi, faiz farkının oluşmasına neden olur.

ERTELEMELİ KREDİ NASIL ALINIR?

Kredi kullanmak için banka şubesine başvuruda bulunan bir müşteri, kredinin ödeme planı hazırlanırken ertelemeli kredi kullanma talebini iletmelidir. Talebin ardından banka, gerekli görür ise erteleme için bazı evraklar talep edebilir. Başvuru öncesinde bu evrakların hazırlanmış olması, kredinin verilme sürecini hızlandıracaktır.

Ertelemeli krediye başvurmadan önce kredi notunun mutlaka öğrenilmesi gerekir. Kredi notu, bankaların ilk baktığı bilgidir. Kredi notu düşük olan müşterilere kredi çıkması oldukça zor olur. Bu nedenle kredi notu düşük olan kişilerin öncelikle kredi notlarını yükseltmesi ve ardından ertelemeli kredi başvurusunda bulunması akıllıca olacaktır.

ERTELEMELİ KREDİ ALMANIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Ertelemeli kredi almanın avantajları şunlardır;

  • Kredi kullanımı sonrası hemen ödeme yapmak gerekmez.
  • Taksitlerin geç ödenmesi, maddi olarak toparlanmayı sağlar.
  • Konut ve taşıt gibi yüksek ödemeli kredilerde ilk etapta oluşan masrafların daha kolay karşılanmasını sağlar.

Ertelemeli kredi almanın dezavantajları nelerdir?

  • Kredi erteleme süresine göre faiz farkı uygulanır.
  • Normal krediden daha fazla faiz ödenmek zorunda kılınır.
  • Ertelenen aylar kredi vadesinden düşürülür. Mesela; 48 ay vadeli olarak 3 ay ertelemeli çekilen kredi, 45 ay olacak şekilde hesaplanır.
  • Aylık ödeme taksiti yüksektir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

101
986 Paylaşım, 101 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
123
Şaşkın
Başarısız Başarısız
86
Başarısız
Komik Komik
74
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
126
Helal Olsun!
lol lol
37
lol
Aşk Aşk
25
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
121
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
86
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir