Erkeklere Özel Cilt Bakım Tavsiyeleri


53
514 Paylaşım, 53 points

Kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de cilt bakımı oldukça önemlidir. Erkekler de en az kadınlar kadar cilt bakımına özen göstermektedir. Özellikle son yıllarda erkeklerin dış görünümlerine fazlasıyla özen göstermeye başlaması, cilt bakımına da ilgiyi artırdı. Bu yazımızda erkeklere özel cilt bakımı tavsiyelerinde bulunacağız.

ERKEKLERE ÖZEL CİLT BAKIMI TAVSİYELERİ NELERDİR?

SICAK SU İLE DUŞ ALMAYINSıcak duş, özellikle serin günlerde kişiye kendisini daha iyi hissettirir. Ancak sıcak su ile duş almak cildin kurumasına neden olur. Sıcak su ile duş alan erkekler kuru ve pullu bir görüntüye sahip olan bir ciltle karşılaşırlar. Cilt kuruluğu yaşamamak için ılık su ile banyo yapmak ve vücudu çok fazla sabunlamamak gerekir.

NEMLENDİRİCİ KULLANIN

Erkek cildi kadın cildinden daha yağlıdır. Ancak buna rağmen bazı erkeklerin nemlendirici kullanması gerekebilir. Yağlı cilde sahip erkekler daha hafif losyonlar tercih edebilir. Nemlendirici jeller de işe yarayacaktır. Kuru cilde sahip erkekler ise yoğun nemlendirici kremlerini kullanmalıdır.

YÜZ İÇİN TEMİZLEYİCİ KULLANMAK

Erkekler yüzleri için sabun değil temizleyici kullanmalıdır. Sabun kullanımı cildin kurumasına neden olacaktır. Bu da kötü bir görünüm sağlar. Hassas cilde sahip olan erkekler temizleyici seçerken sodyum laurilsülfatlı olmayan temizleyicileri tercih etmelidir. Yağlı cilde sahip olan erkekler ise çay özlü ve okaliptüs özlü temizleyicileri tercih edebilir.

TIRAŞTAN ÖNCE CİLDİ YUMUŞATIN

Erkeklerde tıraş olmadan önce cildi yumuşatmak oldukça önemlidir. Yumuşak ciltte tıraş olmak çok daha az tahriş edici ve acısız olacaktır. Tıraş öncesinde tıraş jelleri kullanmak cildin daha az zarar görmesine neden olacaktır.

TIRAŞ SONRASI ALKOLLÜ ÜRÜNLER KULLANMAYIN

Tıraş olurken derinin üst katmanı kazınır. Bu nedenle yüzde tahriş oluşması meydana gelir. Nemlendirici sürmek, tıraş sonrası tahrişi en aza indirecektir. Tıraş sonrası yüz nemlendirmesi için alkollü ürünler asla kullanılmamalıdır. Alkollü ürünler, yüzde oluşan tahrişin daha da artırılmasına neden olacaktır.

CİLDİNİZİ HAFİFÇE KURULAYIN

Cilde zarar vermemek için sert şekilde değil hafifçe kurulamak gerekir. Yüzün yıkanmasından sonra havlu ile sertçe kurulanması, yüzde tahrişe neden olacaktır. Tahriş yaşamamak için cildin hafifçe kurulanması önemlidir.

CİLT ÜRÜNÜ ALMADAN ÖNCE ETİKETLERİ OKUYUN

Erkekler de sıklıkla cilt ürünleri satın alırlar. Cilt ürünü almadan önce içeriğine dikkat etmek gerekir. Bazı kremler ciltte sivilcelenmeye neden olabilir. Hassas ve kuru cilde sahip erkekler antioksidan, A – C – E vitaminleri içeren kremleri tercih etmelidir.

KOKULU CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ ALMAYIN

Cilt bakım ürünlerinin birçoğu oldukça güzel kokulara sahiptir. Güzel kokulu bir cilt bakım kreminde çok fazla kimyasal ürün olduğu bir gerçektir. Kimyasalı bol bir cilt bakım kremi, erkeklerin cildinde tahrişe ve kuruluğa neden olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca kokusuz cilt bakım ürünlerini tercih etmek doğru olacaktır.

GÖZ KENARLARININ KIRIŞIKLIKLARINI AZALTIN

Erkeklerde yaşa bağlı olarak zamanla göz kenarı kırışıklıkları görülmeye başlar. Göz kenarında kırışıklıklar olması durumunda erkeklerin hyaluronik asit içeren nemlendiricileri tercih etmesi gerekir. Kazayağı olarak adlandırılan derin çizgilerde ise anti – aging kremleri kullanmak büyük fayda sağlayacaktır.

GÜNEŞ KREMİ KULLANIN

Yaşlılık lekeleri ve kırışıklıkların azaltılması için güneş kremleri oldukça etkilidir. Güneşe maruz kalan cilt, kısa sürede yaşlanacaktır. Bu nedenle en az 30 faktörlük bir güneş kremini güneşe çıkmadan yarım saat önce kullanmak doğru olacaktır.

DOĞRU TIRAŞ BIÇAĞI KULLANIN

Erkeklerde vücut tüylerinden kurtulmanın en kolay yolu bolca tıraş jeli ve normal bir jilet kullanmaktır. Böylece ölü derilerden de tahriş olmadan kurtulmak mümkün olacaktır. elektrikli tıraş makineleri, ciltte kıl dönmesine neden olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

53
514 Paylaşım, 53 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
97
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir