Engellilere Her Ay 359 TL Yardım Verilecek


57
556 Paylaşım, 57 points

Devlet, engelli vatandaşların her ay düzenli gelir alabilmesi için önemli bir destek paketi sunuyor. Meclis’ te yapılan Torba Yasa Teklifi kapsamında engellilere verilen yardım ödemesi her yıl güncelleniyor. Bu yazımızda Engellilere Her Ay 359 TL Yardım hakkındaki detayları paylaşacağız.

Meclis Genel Kurulu’nda yapılan çalışmalar kapsamında 18 yaş altı olan engelli vatandaşlara yönelik yeni bir düzenleme yapıldı. Yapılan düzenleme kapsamında engelli vatandaşlara her ay 359 TL yardım yapılacak.ENGELLİLERE HER AY 359 TL YARDIM VERİLECEK

Engelli vatandaşlara yönelik yapılan düzenlemeler kapsamında 18 yaş altı engelli aylığı alan kişiler ile ilgili önemli bir değişikliğe gidildi. Yapılan yeni düzenleme kapsamında 18 yaş altı engelli aylığı alan kişiler genel sağlık sigortası hizmetinden yararlanacak. Sağlık sigortası hizmetinden yararlanmak için engelli vatandaşların gelir testi yaptırıp yeşil kart alması gerekiyor.

Engelli vatandaşlara yeni düzenleme kapsamında yapılan ödemelerde de değişikliğe gidildi. Engelli olan vatandaşlara bundan sonra her ay yapılacak ödeme 359 TL olarak belirlendi.

ENGELLİLERE HER AY 359 TL YARDIM ALMA ŞARTLARI NELER?

Engellilere Her Ay 359 TL Yardım alma şartları şu şekilde sıralanıyor;

 • 18 yaş üstünde olan, başkasının yardımı olmaksızın hayatını sürdüremeyecek şekilde engelli olduklarını raporla kanıtlayan, geliri bulunmayan kişilere 4860 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanacak. Hesaplamaya göre bu kişilere 359 lira ödeme yapılacak.
 • 18 yaşını tamamlamış engellilerden, talep etmesine rağmen, Türkiye İş Kurumu’nca işe yerleştirilememiş olanlar için de 3240 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanacak. Bu rakam da 240 lira civarında olacak.
 • Engeli olan yakınlarının bakımını üstlenenlerden, geliri, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık tutarın asgari ücretin üçte 1’inden daha az olanlara, 3240 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımıyla bulunacak tutarda aylık bağlanacak. Bu rakam da yine 240 lira civarında olacak.

ENGELLİ MAAŞI NASIL ALINIR?

Engelli maaşı, engelli olan kişilere ve bakan kişilere yardımcı olmak adına hazırlanmış bir devlet yardımıdır. Engelli maaşı almak için vatandaşların devlet tarafından belirlenmiş şartlara uygun olması gerekir. Engelli maaşı alma hakkı kazanmış olan kişilerin engel oranı en az %40 olmak zorundadır. Engel oranı %70 ve üzeri olan vatandaşlar çok daha fazla hakka sahip olacaktır.

Engelli maaşı ödeme günleri şu şekilde sıralanır;

 • Doğum tarihinin son rakamı 0-5 olan kişilere her dönemin 5 inci günü.
 • Doğum tarihinin son rakamı 1-6 olan kişilere her dönemin 6 ıncı günü.
 • Doğum tarihinin son rakamı 2-7 olan kişilere her dönemin 7 inci günü.
 • Doğum tarihinin son rakamı 3-8 olan kişilere her dönemin 8 inci günü.
 • Doğum tarihinin son rakamı 4-9 olan kişilere her dönemin 9 uncu günü.

ENGELLİ MAAŞI ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Engelli maaşı almak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır;

 • Mal bildirimi
 • Dilekçe Vukuatlı nüfus kayıt belgesi
 • Sağlık kurulundan alınan bir rapor
 • 2 tane vesikalık fotoğraf
 • Fakirlik kağıdı Maaş almadığınızı belgeleyen bir resmi kağıt

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

57
556 Paylaşım, 57 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
86
Şaşkın
Başarısız Başarısız
52
Başarısız
Komik Komik
37
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
86
Helal Olsun!
lol lol
121
lol
Aşk Aşk
110
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Asgari ücretle calisanin eşi Yüzde 78 raporlu engelli madini nasıl alabiliriz bilgi verirseniz memnun olurum