Engellilere 1000 TL Ramazan İkramiyesi Ödemesi Mecliste

Engellilere 1000 TL Ramazan İkramiyesi Ödemesi Meclis gündemine taşındı Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala, devlet tarafından verilmesi planlanan ve sosyal denge açısından büyük önem taşıyan engellilere yardım da nihayet gündem oluşturdu. Meclise sunulan öneri kısa sürede yasalaşırsa engelliler çifte bayram yaşamış olacak.

Devlet tarafından vatandaşlara yapılan bu destekler vatandaşları bir hayli rahatlatıyor. Sunulan önerge hayata geçirilirse engelliler için çok güzel bir bayram müjdesi olacaktır. Emeklilere verilecek olan 1000 TL’lik bayram ikramiyesinin, engelli vatandaşlara da verilmesi daha önce birçok defa gündeme gelmişti. Ancak bu sefer muhalefetten de olumlu görüşlerin oluşması heyecanların daha yüksek olmasına sebep oldu.

Engelli Vatandaşlara 1000 TL İkramiye Verilmesini İsmail Koncuk Gündeme Getirdi.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, engelli vatandaşlara verilen destekleri takdir ettiğini ve yeni desteğin daha gündeme gelmesini istedi. İsmail Koncuk konuşmasında, her yıl emeklilere bayram ikramiyesi olarak verilen 1000 TL’lik desteğin, bu sene engellilere de verilmesini istedi.

Koncuk engelli vatandaşların, hayatlarındaki sorunlara destek olmaları gerektiğini ve verilecek maddi yardımların onların hayatını kolaylaştıracağı vurgusunu yaptı. Emeklilere verilen bayram ikramiyesinin engelli vatandaşlara da sağlanmasını talep eden Koncuk, bu desteğin engellilere büyük destek sağlayacağını söyledi.

Ülkemizde 12.3 Milyon Engelli Vatandaş Bulunuyor

Türkiye’de 12.3 milyon engelli vatandaş olduğunu, bunların istihdam sorunu yaşadıklarını belirterek, “Engellilerimiz gerçekten hepimizin daha dikkatle yaklaşması gereken bir kesim. 12,3 milyon engelli vatandaşımız var. Burada, engellilerimize çok daha fazla önem vermemiz gerektiğine inanmayan bir tek milletvekili olduğunu düşünmüyorum. Tabii, kamuda ve özel sektörde engelli istihdamını yüzde 3’ten yüzde 4’lere, 5’lere çıkarmanın da gayreti içerisinde olmamız gerektiğini herhâlde hepiniz kabul edersiniz ki mevcut kontenjanların bile bazı bakanlıklar tarafından uygulanmadığını görüyoruz.

Kurumların Engelli Personel Açığı İhtiyaçları

  • Millî Eğitim Bakanlığında şu anda açık engelli kontenjanı 6.167,
  • Diyanet İşleri Başkanlığında 1.606,
  • Adalet Bakanlığında 506,
  • Emniyet Genel Müdürlüğünde 204,
  • Dışişleri Bakanlığında 73,