Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır, Özürlü Raporu ile Araç Alma Şartları Nelerdir?


109
1.1k Paylaşım, 109 points

Engelli olan kişilerin araç sahibi olması, devlet tarafından ÖTV indirimi sağlanan bir durumdur. Engelli vatandaşların indirimli araç satın alabilmesi için mutlaka engellilik durumunu gösteren rapora sahip olmaları gerekir. Engelli raporuna göre araç indirimi söz konusu olacaktır. Bu yazımızda engelli raporu ile araba nasıl alınır, özürlü raporu ile araç alma şartları sorularına cevap vereceğiz.

Ülkemizde birçok konuda kanuni düzenlemeler yapılır. Bu düzenlemelerden bazıları engelli vatandaşlara yönelik hazırlanır. Engelli vatandaşların bazı haklardan daha kolay yararlanabilmesi için Özel Tüketim Vergisi ödemesi kaldırılır. Bu konulardan birisi de araç alımlarında geçerlidir.ENGELLİ RAPORU İLE ARABA NASIL ALINIR?

Engelli raporu ile araba alırken engel durumu göz önünde bulundurulur. Kişi engelli olduğunu sağlık raporu ile mutlaka belgelemek zorundadır. Raporda yer alan engelli yüzdesine göre indirim hakkı verilecektir.

Engelli raporu olan kişilerin 1.6 motor gücünden daha üstte araç alması mümkün değildir. Aracı aldıktan sonra 5 yıl içerisinde yeni bir araç alması durumunda ise ÖTV indiriminden yararlanma hakkı kalkacaktır. Engelli raporu ile sadece sıfır araç alımlarına izin verilir. 2. El araç almak isteyen bir engelli, ÖTV indiriminden yararlanamaz.

ENGELLİ RAPORU İLE ARAÇ ALIRKEN BİLİNMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Engelli raporu ile araç alırken bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. Engelli raporu ile araç alırken bilinmesi gerekenler şunlardır;

 • Engelli raporuna sahip kişiler, belediyeye ait otoparklardan ücretsiz yararlanırlar.
 • Alışveriş merkezlerinde engelli araçlarına özel ücretsiz park yerleri bulunur.
 • Engelli raporu ile alınan araçların ödünç verilmesi yasaktır.
 • Engelli raporu ile araç satın alındığında 5 yıl içerisinde araç değiştirilmesi durumunda ÖTV ödemesi yapmak gerekir.

%90 ENGELLİ RAPORU İLE ARAÇ NASIL ALINIR?

Engelli raporu alacak olan kişinin %90 engelli olması durumunda bazı şartlara uyulması gerekir. %90 engelli raporu ile araç alma şartları şu şekildedir;

 • %90 ve üzeri engelli olduğuna dair sağlık raporuna sahip olmalıdır.
 • Bu tür araçlar ancak ağır engelli sınıfında yer alan kişinin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar yakınlıkta olan profesyonel şoförlerce kullanılır. Bu nedenle ehliyet şartı yoktur.
 • Araç alımı sırasında araç sahibi ve yakınının birlikte kaydedilmesi gerekir. Aracı kullanacak ola kişinin iş akdi noter tarafından düzenlenmelidir.
 • Araçta engelli kişinin kullanımına yönelik özel bir düzenek olmadığı için sürücü aracın bulunduğu sınıfın ehliyetine sahip olmalıdır.

%40 ENGELLİ RAPORU İLE ARAÇ NASIL ALINIR?

Engelli raporu alacak kişinin %40 engelli olması durumunda bazı şartlara uyulması gerekir. %40 engelli raporu ile araç alma şartları şu şekildedir;

 • Tam teşekküllü hastaneden engelli olunduğuna dair sağlık raporu alınmalıdır. Alınan sağlık raporunda H sınıfı ya da engel durumuna uygun olan kod numaralı ehliyet alınmalı ibaresi bulunmalıdır.
 • Engelli raporu ile araç almak isteyen kişiler belirli kurs ve sınav süreçlerinden geçmelidir.
 • Kurs ve sınavın sonrasında engelli olan kişilerin H sınıfı ehliyet alması zorunludur.
 • H sınıfı ehliyeti alan kişiler ehliyetlerini kayıt altına aldırarak ÖTV muafiyetinden yararlanabilir.

ÖZÜRLÜ RAPORU İLE ARAÇ SATIN ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Özürlü raporu ile araç satın alma şartları şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Engelli raporuna sahip olmak
 • Kalıcı ya da geçici engel sahibi olmak
 • Süreli ya da süresiz engelli raporu almak
 • Engel oranı %40’ın üzerinde olması

ENGELLİ RAPORU ARAÇ İNDİRİMİ NASIL HESAPLANIR?

Engelli raporu ile indirimli araç almak isteyenler, engel durumlarına göre indirim alırlar. Engelli raporu araç indirimi hesaplaması şu şekilde yapılır;

 • %90 oranda engelli olan kişiler: %0 ÖTV alınır.
 • %90 altında engelli olan kişiler. %26,3 ÖTV alınır.

ENGELLİ RAPORU İLE ALINAN ARACIN SATIŞI NASIL OLUR?

Engelli raporu ile satın alınmış olan aracın satış işlemi birkaç prosedür sonrasında kolaylıkla gerçekleştirilir. Engelli kişilere kolaylık sağlamak adına raporla satış ve tescil işlemleri gerçekleştirilir. Engelli raporu ile alınan aracın satış süreci şu şekildedir;

ENGELLİ RAPORU İLE ALINMIŞ ARACIN BAŞKA ENGELLİ ŞAHSA SATILMASI

Engelli raporu ile araç alan kişinin öncelikle satış ve tescil işlemleri için noterden bir belge oluşturması gerekir. Bu belge geçici bir belgedir. Aracın satışı sırasında kullanıldıktan sonra noter tarafından iptal edilerek arşive eklenir.

Aracın satışı öncesinde araçta yapılması planlanan tadilat ve düzenlemeler için tadilat projesi hazırlanması gerekir. Projenin ardından aracı satın alan kişinin yaşadığı bölgede bulunan trafik tescil kuruluşuna başvurularak satış işlemi gerçekleştirilir.

ENGELLİ RAPORU İLE ALINMIŞ BİR ARACIN ENGELSİZ BİR KİŞİYE SATILMASI

Engelli raporu ile alınmış bir aracın engelsiz kişiye satılması için engelli bir kişiye satılıyormuş gibi işlemleri gerçekleştirmek gerekir. İşlemlerde tek değişiklik, plakada yer alan engelli işaretinin kaldırılmasıdır. Bu işlem, trafik tescil kuruluşu tarafından gerçekleştirilir.

ENGELLİ RAPORU İLE ALINMIŞ BİR ARACIN DİPLOMATİK KURUM YA DA ŞAHSA SATILMASI

Engelli raporu ile alınmış bir aracın diplomatik bir kurum ya da şahsa satılması aşamalı bir işlemdir. Noter tarafından satış tescil belgesi hazırlatılması ile işe başlanır. Bu işlem ücretli olarak gerçekleştirilir. İzlenmesi gereken normal prosedüre ek olarak Dışişleri Bakanlığı takrir belgesi de alınmalıdır. Bu belgeyi aracın satış işlemleri sırasında trafik tescil kuruluşuna ibraz etmek gerekir. Geri kalan işlemler trafik tescil kurumu tarafından gerçekleştirilecektir.

ENGELLİ RAPORU İLE ALINMIŞ ARACIN YABANCI UYRUKLU BİR KİŞİYE YA DA ŞİRKETE SATILMASI

Engelli raporu ile alınmış bir aracın yabancı uyruklu bir kişi ya da şirkete satılması, normal bir kişiye satılması ile aynı şekilde gerçekleştirilir. Prosedürler aynı şekilde işlerken, aracın plaka düzenlemeleri trafik tescil kurumu tarafından gerçekleştirilecektir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

109
1.1k Paylaşım, 109 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
121
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir