Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?


69
675 Paylaşım, 69 points

Ülkemizde engelli vatandaşlara da araç alma hakkı verilir. Engelli araç alımı, oldukça avantajlı olması nedeniyle engelli yakınları bu konu ile yakından ilgilenir. Engelli araç alımı için kişilerden bazı belgeleri hazırlaması talep edilir. Bu yazımızda engelli araç alımı için gerekli evraklar hakkında bilgi vereceğiz.

Engelli vatandaşlar ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödemeden araç sahibi olabilir. Yapılan son düzenlemelerin ardından engelli araç alımı konusunda oldukça dikkat çekici indirimler gerçekleştirildi. Bu avantajlar, engellileri ve engelli yakınlarını heyecanlandırmaya etti.ENGELLİ ARAÇ ALIMINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Engelli araç almak isteyenlerin öncelikle belirli konularda bilgi sahibi olması gerekir. Engelli araç alımı yapmak isteyen birçok engelli vatandaş, gerekli bilgileri almadan ve şartlara uygun olmadan başvuru yapıp onaylanmadığında hayal kırıklığı yaşayabilir. Bu nedenle engelli araç alımında bazı detayların bilinmesi önemlidir. Engelli araç alımında bilinmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Engelli vatandaşların araç alımında ÖTV indiriminden yararlanması için alacakları aracın motorunun 1600 cc ve üzeri olması gerekir.
 • Engelli vatandaş ÖTV indirimiyle araç satın aldıysa, aracın alım tarihinden itibaren 5 yıl içinde yeni bir indirimli araç alamazlar.
 • Engelli vatandaşların ÖTV indiriminden yararlanabilmesi için sıfır kilometre araç almaları gerekir. İkinci el araçlarda ÖTV ödemesi gereklidir.

 ENGELLİ ARAÇ ALIMINDA GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Engelli araç almak isteyen kişilerin ya da yakınlarının sıfır araç alabilmesi için bazı belgeleri hazırlaması gerekir. Engelli araç alımında gerekli evraklar şu şekilde sıralanır;

 • Engelli olan kişinin sahip olduğu engelli raporu
 • Engelli vatandaşın raporda engel derecesinin belirlenmiş olması
 • Alınacak olan aracı engelli olan kişi kullanacak ise H sınıfı ehliyet sahibi olması
 • Vergi dairesinden alınacak ÖTV ödeme belgesi

ENGELLİ ARAÇ ALIM ŞARTLARI NELERDİR?

Engelli araç almak isteyen vatandaşların başvuruda bulunması için öncelikle belirlenmiş şartlara uyması gerekir. Şartlara uygun olmayan kişiler, başvuru evraklarını hazırlamak için boşa vakit geçirmiş olurlar. Engelli araç alım şartları şu şekildedir;

 • Engelli olan kişinin devlet hastanelerinden, eğitim ve araştırma hastanelerinden ya da tıp fakültelerinden alınmış engelli raporuna sahip olması gerekir.
 • Engelli olan vatandaşın engel durumunun %90 olarak belirlenmesi gerekir. %90 altında engelli olan vatandaşlar ÖTV indiriminden muaf tutulacaktır.
 • Engelli vatandaşın raporunda “Özel tertibatlı araç kullanabilir” ifadesinin bulunması durumunda aracı sadece engelli kişi alabilir.

 • Engelli vatandaşın raporunda “Otomatik araç kullanabilir” ifadesi bulunması durumunda ÖTV indirimi ile alınacak sıfır aracı herkes alabilir.
 • Engelli vatandaşın engel durumu da ÖTV indirimi için önemli bir ayrıntıdır. Kişinin engeli görmesinde, işitmesinde, konuşmasında, ortopedik handikaplarda ya da böbreklerde ya da zihinsel olarak olması durumunda ÖTV indiriminden yararlanmak mümkün olacaktır.
 • Şartlara uygun olması koşulu ile engelli kişinin üzerine alınan araç yakınları tarafından da kullanılabilir.
 • Engelli vatandaşın aracı kendisinin kullanması durumunda araç içinde mutlaka bir düzenleme yapılması gerekir.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
675 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. %67Engelli raporum var..
  2 protez kalp kapağım var..
  Kalp pilim var.
  Kalp pilinden dolayı sol kolumu fazla yoramıyorum.
  B sınıfı ehliyet sahibiyim.
  ÖTV sız araba nasıl alırım