En Ucuz Zorunlu Trafik Sigortası Hangisidir? Tüm Detaylar…


76
744 Paylaşım, 76 points

Trafik Sigortası, Karayolları Trafik Kanunu kapsamında mutlaka yapılması gerekli bir sigortadır. Zorunlu tutulan bu sigortayı yaptırmak için birçok araç sahibi uygun fiyatlı olanları aramaktadır. Bu yazımızda en uygun fiyatlı trafik sigortaları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası, Karayolları Trafik kanunu kapsamında her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigortadır. Bu sigorta, oluşacak herhangi bir kaza durumunda karşı tarafa ait olan maddi hasarın karşılanması için gereklidir.Zorunlu Trafik Sigortası Nerelerde Geçerlidir?

Zorunlu trafik sigortası Türkiye sınırları içerisinde meydana gelmiş olan tüm maddi hasarlı kazalarda geçerlidir. Sigortanın amacı tamamen karşı tarafta oluşan zararın karşılanması şeklindedir. Sigorta sahibi kendi araç zararı karşılamak için mutlaka kasko yaptırmalıdır.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmayan Araç Tespit Edilirse Ne Olur?

Bir aracın zorunlu trafik sigortası yaptırmadığının tespit edilmesi durumunda araç trafikten men edilmektedir. Aracı geri alabilmek için kesilmiş olan cezanın ödenmesi ve poliçe ibrazında bulunmak gerekir. Zorunlu trafik sigortası olmayan ve süresi dolmuş araçlar trafik ekiplerince trafiğe çıkması engellenerek araç bağlanır. Araç sahipleri araçlarının sigortasını yaptırmakla yükümlüdür. Sigortasız araçlar trafikten men edilir.

Bu süreçten sonra aracı geri almak kolay değildir. Aracı almak için aracın sigortasını yaptırmak ve cezayı ödemek gerekir. Aracın bulunduğu yere giderek görevli memura durum haber verilir. Belgeyi tebliğ etmeniz gerekir. Aracı sigortasız trafiğe çıkardığınız için para cezası öderiz. Araç otoparkta kaldığı sürece otopark ücreti de ödemeniz gerekir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Yenilenmesi Gerekir mi?

Zorunlu trafik sigortası, her yıl yenilenmesi gereken bir sigortadır. Araç sahibi istediği sigorta şirketinden poliçe hazırlatabilmektedir. Sigorta poliçe fiyatları şirketlere göre değişiklik göstermektedir. Temel teminatlar ise her şirkette aynıdır.

Zorunlu Trafik Sigortası Ücreti Neye Göre Belirlenir?

Zorunlu trafik sigortasının ücretini belirleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 • Araç sahibinin yaşı
 • Cinsiyeti
 • Mesleği
 • Aracın kayıtlı olduğu il
 • Araç modeli
 • Hasar durumu
 • Hasar sürprimi
 • Araç kilometresi
 • Sigorta yaş durumu

Zorunlu Trafik Sigortası Limitleri Nedir?

Zorunlu trafik sigortasında limitler trafik kazasında oluşan zarara göre değişir. Can kaybı olması durumunda ölenin yakınlarına verilmesi gereken miktar ile yaralanma olması durumunda hastane masrafları için ödenen miktar farklıdır. Sadece maddi hasar olması durumunda ödenecek rakam farklılık gösterir. Ödenecek miktar her sene değişir. Her sene ödenecek primler değişiklik gösterir. En ucuz zorunlu trafik sigortası yaptırmak için sigortam.net adresine giriş yaparak sigorta şirketlerini sorgulatabilirsiniz.

Yenileme İşleminde Şirket Değiştirilebilir mi?

Zorunlu trafik sigortası yenileme işlemi için aynı şirket ile çalışma zorunluluğu bulunmamaktadır. Araç sahibi yenilemeye yakın bir süre kala daha uygun fiyatlı bir sigorta şirketi bularak geçiş yapma hakkına sahiptir.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Zorunlu trafik sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Sigorta poliçesi üzerinde araç ve sahibi hakkındaki bilgilerin hatasız olması gerekmektedir
 • Poliçenin kapsamına dikkat edilmelidir.
 • Poliçe teminatları ayrıntılı olarak bilinmelidir
 • Trafik sigortasının dolma tarihi iyi bilinmelidir
 • Trafik sigortası üzerinde muafiyet ya da müşterek sigorta olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Trafik Sigortası Poliçesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

En ucuz zorunlu trafik sigortası seçerken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Sonrasında kötü bir sürprizle karşılaşmamak için poliçenizi dikkatlice okuyun. Sigorta şirketlerinin hepsini dikkatlice inceleyip size en uygun fiyat teklifinde bulunan şirketi tercih etmelisiniz. Sigorta şirketinizin köklü ve büyük bir şirket olmasına özen gösterin. Satın aldığınız poliçenin özel şartlarını iyi okuyun. Size hitap eden bir şirketle anlaşın.

Trafik sigortası poliçenizi her yıl yenilemelisiniz. Her yıl yenilemeyi unutmayın. Trafik sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Böylece yola çıktığınızda kafanız rahat olur.

En uygun Fiyatlı Trafik Sigortası Hangisidir?

Piyasada çok sayıda trafik sigorta şirketi bulunmaktadır. Sigorta şirketleri verdikleri hizmete ve araç özelliklerine göre farklı fiyatlarda sigorta hizmeti sunmaktadır. Şu anda piyasada bulunan en uygun fiyatlı trafik sigortası veren şirketler şunlardır;

 • Ak Sigorta
 • Anadolu Sigorta
 • Neova Sigorta
 • Halk Sigorta
 • Ethica Sigorta
 • Generali Sigorta
 • Ziraat Sigorta

Uygun fiyat veren sigorta şirketleri için tam bir fiyat vermek mümkün değildir. Trafik sigortası için ödenecek ücret her araç için değişiklik gösterecektir. Bu nedenle uygun fiyatlı sigorta sunan şirketlerle görüşerek en uygun fiyatı veren ile çalışmak uygun olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
744 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
25
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir