En Kısa Sürede Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Zayıflarım?


74
747 Paylaşım, 74 points

Zayıflamak, ideal kilosunda olmayan kişilerin hayallerinden birisidir. Ancak önemli olan sadece zayıflamak değil, ‘Sağlıklı Zayıflamaktır’. Kişinin tek amacı zayıflamak olur ve yanlış yollar denerse, sonucunda hiç beklemediği kötü durumlarla karşı karşıya kalabilecektir. Bu yazımızda kısa sürede zayıflamak isteyenlere en sağlıklı zayıflama ipuçlarını vereceğiz.

Kilo vermek, sağlıklı yaşamın bir numaralı şartıdır. Günümüzde kilo vermek isteyenler karşılarına çıkan hemen her diyeti uygulamaktadır. Ancak öyle zorlayıcı diyetler var ki, kişinin kilo vermesiyle birlikte sağlığını da elinden alıp götürebiliyor. Bu nedenle kişinin sadece kilo vermeye değil sağlıklı kilo verme konusuna odaklanması gerekmektedir.SAĞLIKLI KİLO VERMEK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Sağlıklı kilo vermek için yapılması gerekenler aslında oldukça basit şeyler. Kişi, zorlayıcı ve şok diyetler uygulamak yerine günlük alması gereken kadar protein ve karbonhidrat alarak, düzenli spor yaparak istediği kiloya kolay ve sağlıklı bir şekilde inebilecektir.

KISA SÜREDE SAĞLIKLI KİLO VEREBİLİR MİYİM?

Kısa sürede sağlıklı kilo vermek elbette mümkün. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için yapılması gereken ilk şey, yeme alışkanlığını değiştirmek olmalıdır. Kilo almanın başlıca nedeni beslenme düzeninin yanlış olmasıdır. Çok fazla yemek, kilo aldırıcı besinler tüketmek, hareketsiz yaşamak kilo almanın başlıca nedenleridir. Bu nedenlerin ortadan kaldırılması, doğal olarak kilo vermek anlamına gelmektedir.

EN KISA SÜREDE SAĞLIKLI KİLO VERMENİN YOLLARI NEDİR?

En kısa sürede sağlıklı kilo vermek için kişinin bazı konularda dikkatli olması gerekmektedir. Sağlıklı kilo verme yolları şu şekilde sıralanabilir;

ŞEKERİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Şeker tüketimi, kilo almanın başlıca nedenlerinden birisidir. Yüksek şeker oranına sahip olan besinler, vücutta direkt olarak yağ birikimine neden olmaktadır. Hızlı ve sağlıklı kilo vermek isteyenlerin öncelikle şekeri hayatından çıkarması gerekmektedir.

TAZE YİYECEKLER TÜKETMEYE ÇALIŞIN

Kilo vermek isteyen kişilerin paketlenmiş yiyeceklerden uzak durması önemlidir. Paketli yiyecekler kilo vermek için doğru seçenek olmayacaktır. Her besini taze olarak tüketme, sağlıklı kilo vermenin birinci adımıdır. Özellikle organik yiyecekler kilo vermek için mutlaka önerilmektedir.

YÜRÜME SÜRENİZİ ARTTIRIN

Günlük yaşam koşturmacası arasında birçok kişi yürümeye zaman ayıramıyor ne yazık ki. Ancak hızlı ve sağlıklı kilo vermenin ilk yolu düzenli yürüyüş yapmaktan geçiyor. Kalori yakmak için yürümek gerekmektedir. Hızlı şekilde kilo vermek isteyenler, gün içerisinde gidecekleri yere araç kullanmadan yürüyerek gidebilir, yolunu uzatarak daha fazla yürüme fırsatı yaratabilir.

BOL SU TÜKETİN

Yüksek miktarda su tüketimi kilo vermeye yardımcı etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalarda çok su tüketen kişilerin az tüketen kişilere göre daha hızlı ve kolay kilo verdiği gözlemlenmiştir. Kilo vermek isteyenlerin günde en az 2 litre su tüketmesi gerekmektedir.

 

DÜZENLİ UYUMAYA DİKKAT EDİN

Yetersiz uyku, kilo almanın nedenleri arasında yer almaktadır. Günlük olarak yeterli miktarda uyumayan kişiler, kilo almaya meyilli olmaktadır. Bu nedenle kilo vermek için düzenli uykunun şart olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

ALKOL TÜKETİMİNİ AZALTIN

Alkollü içecekler yüksek oranda kalori içermektedir. Bu kalori direkt olarak vücutta yağ olarak depolanır. Kilo vermenin ilk adımı alkol tüketimini azaltmak olarak gösterilebilir.

 

YEMEKLERİNİZİ EVDE PİŞİRİN

Kilo vermek için sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Sağlıklı beslenmenin ilk şartı, kişinin evde kendi yemeğini yapmasıdır. Dışarıdan sipariş edilen yemekler çok sağlıklı görünseler bile bolca yağ ve tuz içereceklerdir. Evde yapılan yemeklerde kişi yemeğin yağını ve tuz oranını belirleme şansına sahiptir. Kalori kontrolü için mutlaka evde yemek pişirilmesi önerilmektedir.

BOL BOL SEBZE TÜKETİN

Kilo vermek için sebze tüketimi oldukça önemlidir. Diyet listesinde sebzelere ağırlık vermek, düşük kalori alımına ve kilo verilmesine yardımcı olacaktır. Her öğün tabağın 3/2’sini sebze ile doldurmak ve bolca salata tüketmek hızlı ve sağlıklı kilo vermenin en kolay yolu olarak gösterilebilecektir.

MUTLAKA ÇORBA İÇİN

Çorba, düşük kalorili ve oldukça tok tutan bir besindir. Hızlı kilo vermek için çorba tüketimi, en akıllıca adımlardan birisi olarak gösterilebilir. Çorba çeşitleri içerdikleri sebzeler ve tahıl grupları nedeniyle hem sağlıklı hem kolay kilo vermek için önerilmektedir.

KAHVALTIYI ASLA ATLAMAYIN

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Güne dolu dolu başlamak için mutlaka detaylı bir kahvaltı yapmak gerekmektedir. Kahvaltı yapılmaması, kişinin daha çabuk acıkması ve daha fazla yiyecek tüketmesi anlamına gelmektedir.

YEMEKLERDE BOLCA BAHARAT KULLANIN

Kilo vermek için baharat kullanmak gereklidir. Yapılan araştırmalarda baharat kullanan kişilerin daha hızlı ve sağlıklı kilo verdikleri gözlemlenmiştir. Özellikle metabolizmayı hızlandıran kırmızıbiber mutlaka yemeklere ilave edilmelidir.

PORSİYONLARINIZI KÜÇÜLTÜN

Porsiyon küçülterek kilo vermek oldukça kolay olacaktır. Bir kişi sağlıklı şekilde kilo vermek için öncelikle her zaman yediği yemek porsiyonunu yarıya düşürmek zorundadır. Bu sayede alınan kalorinin yarısı kadar kalori alınarak kilo vermeye adım atılmış olacaktır.

YARIM YAĞLI SÜT TÜKETİN

Yapılan araştırmalar, kalsiyum yönünden zengin olan sütün tüketiminin kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Diyet yaparken yarım yağlı süt tüketimi, kilo verme hızını artıracaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
747 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
85
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
38
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
90
Helal Olsun!
lol lol
129
lol
Aşk Aşk
111
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
87
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
49
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir