En Hızlı Ve Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?


71
704 Paylaşım, 71 points

Kadın – erkek herkes fazla kilolarından kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam için zayıflama ihtiyacı hisseder. Kişinin en sağlıklı olduğu dönem, en ideal kilosunda olduğu dönemlerdir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında birçok kişi hızlı ve sağlıklı kilo vermenin yollarını aramaya başlar. Bu yazımızda hızlı ve sağlıklı zayıflama için nelere dikkat edebileceğinizi detaylı olarak anlatacağız.

Zayıflamak dendiği zaman kişilerin karşısına yüzlerce farklı zayıflama listesi çıkacaktır. Bu listelerin birçoğu kişileri kısa sürede zayıflatacağını iddia etmektedir. Ancak birçoğu vaat ettiği zayıflığı sağlayamamanın yanı sıra kişilerin sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle yapılacak olan diyete çok dikkat etmek ve doğru şekilde zayıflama yöntemlerini öğrenmek gerekmektedir.HIZLI VE SAĞLIKLI ZAYIFLAMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Kilo vermek aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Evde biraz dikkat ederek kısa sürede sağlıklı şekilde kilo vermek mümkündür. Kilo vermek için evde yapılabilecek şeyler şu şekilde sıralanabilir;

YEMEKLERDEN ÖNCE SU İÇMEK

Su içmek, kilo vermenin en önemli yardımcılarından birisidir. Günlük 1 – 1,5 litre su içmek metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda yemeklerden yarım saat kadar önce yarım litre su tüketen kişilerin daha az kalori aldığı tespit edilmiştir. Su içmek, kilo vermeye %44 oranda yardımcı olmaktadır.

KAHVALTIDA YUMURTA YEMEK

Yumurta, kişiyi en fazla tok tutan besinlerin başında gelmektedir. Özellikle kahvaltıda yumurta tüketimi, yağ yakımının oldukça hızlı olmasını sağlayacaktır.

SADE KAHVE İÇMEK

Kahve sade şekilde tüketildiği sürece sanılanın aksine içerdiği antioksidanlar sayesinde yağ yakımını %10 – %29 oranda artırmaktadır. Ancak kahve tüketiminin tamamen şekersiz ve kremasız yapılması gerekmektedir. Aksi halde kilo vermek yerine almak mümkün olacaktır.

YEŞİL ÇAY İÇMEK

Kilo vermenin en kolay yollarından birisi günlük olarak düzenli yeşil çay tüketmektir. Yeşil çay az miktarda kafein içerir. Antioksidan da içeren bu içecek, yağ yakımını hızlandırıcı özelliğe sahiptir.

YEMEKLERE HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI KULLANMAK

Hindistan cevizi yağı çok fazla bilinmemekle birlikte oldukça sağlıklıdır. Sağlıklı olmasının yanı sıra yağ yakıcı özelliğe de sahiptir. Hızlı kilo vermeye yardımcı olan Hindistan cevizi yağı, içerdiği yağ asitleri sayesinde günlük 256 kalori daha az alınmasını, iştahın kesilmesini ve günlük 120 kalori yağ yakımını sağlamaktadır.

GLUCOMANNAN TAKVİYESİ ALMAK

Gıda takviyesi olarak bilinen Glucomannan, kilo vermeye yardımcı liflerden oluşmaktadır. İçerisindeki lifler su ile birlikte şişer ve kişinin tokluk hissi yaşamasına yardımcı olur. Hızlı kilo vermek isteyenler için oldukça yararlı takviyelerden birisi olarak bilinmektedir.

İŞLENMİŞ ŞEKERDEN UZAK DURMAK

Günümüzün en zararlı gıda maddelerinden birisidir. Yapılan araştırmalarda birçok hastalığa neden olduğu tespit edilmiştir. Kilo vermek için işlenmiş şekerden uzak durmak oldukça önemlidir.

KARBONHİDRATTAN UZAK DURMAK

Karbonhidratlar, kan şekerini hızla yükselttiği için ani açlık krizlerine neden olmaktadır. Bu durumda kişi gereğinden fazla yemek yiyecektir. Obeziteye neden olan karbonhidratlardan uzak durmak, kilo vermek için oldukça önemlidir.

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI BESİNLER TÜKETMEK

Düşük karbonhidrattan oluşan bir diyet programı ile kısa sürede kilo vermek mümkündür. Düşük karbonhidrat alımından uzak duran bir kişi, normalde vereceğinin 2 – 3 katı kadar daha fazla kilo verecektir.

PORSİYONLARI KÜÇÜLTMEK

Küçük tabaklarda küçük porsiyonlar tüketmek, daha az kalori alınması anlamına gelmektedir. Kilo vermek için porsiyonların mutlaka küçültülmesi gerekmektedir.

KALORİ SAYMAK

Herkesin günlük alması gereken bir kalori miktarı vardır. Bu kalori miktarını belirleyip ona göre beslenme düzeni oluşturmak, kilo verilmesine yardımcı olacaktır. Kişi, alması gereken kaloriden ne kadar az kalori alırsa o kadar fazla kilo verecektir.

ETRAFTA SAĞLIKLI YİYECEKLER BULUNDURMAK

Kilo vermek isteyen kişiler, etraflarında ufak tefek sağlıklı yiyecekler bulundurabilir. Bu durum abur – cubur tarzı tüketimin önüne geçilmesini sağlayacaktır. Sağlıklı besin olarak meyve, bir avuç kuruyemiş, yoğurt ya da haşlanmış yumurta tercih edilebilmektedir.

YEMEKTEN SONRA DİŞ FIRÇALAMAK

Kilo vermenin püf noktalarından birisi de diş fırçalamaktır. Diş macunlarında bulunan nane aroması, kişinin iştahının kesilmesini ve açlık hissetmemesini sağlamaktadır.

BAHARATLI YİYECEKLER YEMEK

Acının metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Yağ yakımını da destekleyen baharatların bolca tüketilmesi halinde kilo vermek kaçınılmaz olacaktır.

EGZERSİZ YAPMAK

Hızlı ve sağlıklı kilo vermenin en kolay yollarından birisi, yapılan diyeti egzersiz ile desteklemektir. Özellikle göbek bölgesinde bulunan yağların eritilmesi için egzersiz yapmak şarttır.

AĞIRLIK KALDIRMAK

Diyet yapmak, bazı zamanlarda kas kaybına ve metabolik olarak yavaşlamaya neden olmaktadır. Bu durumda yapılması gereken ağırlık kaldırmaktır. Ağırlık kaldırmak, hem metabolizmanın yeniden çalışmasına hem de kas kaybının engellenmesini sağlayacaktır.

LİFLİ YİYECEKLER TÜKETMEK

Lifli yiyecekler kilo vermeye en fazla yardımcı olan besinlerdendir. Özellikle kilo verme dönemlerinde bolca lifli gıda tüketmek gerekmektedir. Lifli gıdalar, tokluk hissi verecektir.

YAVAŞ ÇİĞNEMEK

Beyne tokluk sinyalinin gitmesi için biraz zaman gerekmektedir. Bu zaman içerisinde gereğinden fazla yememek için mutlaka lokmaları yavaş çiğnemek gerekmektedir. Yavaş yenen bir yemek, gereğinden fazla kalori alınmasının önüne geçmeyi sağlamaktadır.

İYİ UYUMAK

Kilo vermek için gerekli olan şeylerden birisi de düzenli ve yeterli uykudur. Uyku, en az beslenme kadar önemlidir.

YEME BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMA

Kilolu kişilerin birçoğu yeme bağımlısı olarak bilinmektedir. Kişi, aç olsun ya da olmasın sürekli olarak yeme isteği duymaktadır. Bu durumda doktora gitmek ve bu bağımlılıktan kurtulmak yapılması gereken en önemli işlerden birisi olacaktır.

PROTEİN TÜKETİMİNİ ARTIRMAK

Kilo vermek isteyenlerin bol bol protein tüketmesi gerekmektedir. Protein tüketimi ile günlük 80 – 100 kalori daha fazla yağ yakımı gerçekleştirilecektir.

PEYNİR ALTI SUYU PROTEİN TAKVİYESİ ALMAK

Kilo verme yöntemlerinden birisi de peynir altı suyu proteini kullanmaktır. Bu proteinin yağsız kat kütlelerini artırdığı ve kilo vermeyi desteklediği bilinmektedir.

ŞEKERLİ GIDALARDAN VE MEYVE SULARINDAN UZAK DURMAK

Kilo vermenin en büyük düşmanı şekerli gıdalardır. Oldukça yüksek kaloriye sahip olan bu gıdaların tüketimini keserek kilo vermek mümkün olacaktır.

TAM TAHILLI GIDALARI TÜKETMEK

Sağlıklı şekilde kilo vermek için tam tahıllı gıdalara ağırlık vermek gerekmektedir. Tam tahıllı gıdalar kişiyi tok tutar ve kilo almayı engeller.

SAĞLIKLI BESLENMEK

Sağlıklı beslenen bir kişi, istemese de en sağlıklı olduğu kiloya inecektir. Sağlıklı beslenen kişilerin diyet yapmasına gerek yoktur. Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmek en doğru çözümdür.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

71
704 Paylaşım, 71 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
39
Başarısız
Komik Komik
26
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
110
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
74
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
37
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir