En Hayırlı Dua Hangisidir? Allah Katında En Çok Sevilen Dualar…


83
814 Paylaşım, 83 points

İslam dininde birbirinden önemli birçok dua vardır. Bu dualar sayesinde kullar Allah’tan dilediklerini isterler. Ancak öyle dualar vardır ki Allah katında en çok sevilenler bu dualardır. Bu yazımızda En Hayırlı Dua Hangisidir Allah Katında En Çok Sevilen Dualar hakkında bilgi vereceğiz.

Müslümanlar, yaptıkları ibadetlerin yanı sıra ettikleri dualar ile de Allah’a seslenme ve isteklerini iletme şansına sahiptir. İslam dininde hemen her isteğe uygun bir dua bulunur. Ancak öyle bir dua vardır ki Allah katından en çok sevilen dua olarak bilinir.EN HAYIRLI DUA HANGİSİDİR?

Allah katında en hayırlı dua şu şekildedir;

«Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e umumi bir rahmet ile merhamet eyle!»” (Ali el-Müttakî, no: 3212, 3702)

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, peygamber olduğu zamandan başlayarak kıyamete kadar tüm insanlar onun ümmeti olarak bilinir. Hz. Muhammed’in bu daveti bazı insanlar tarafından kabul edilmiş ve kendilerini mümin olarak nitelendirmişken, bazı insanlar ise bu durumu reddetmiştir. Peygamber efendimizin ümmet davetini kabul edenlere Ümmet – i İcabe, etmeyenlere ise Ümmet – i Gayr – i İcabe denmektedir.

Oldukça merhametli olduğu bilinen Hz. Muhammed, yaşamı boyunca kendisine düşmanlık yapan kişilere ah etmemiş, onların öldürülmesini asla istememiştir. Tam tersine her zaman bu kişilerin doğru yolu bulması için mücadele etmiştir.

ALLAH KATINDA EN SEVİLEN DUA

Allah katında kulların edebileceği en hayırlı ve en sevilen dua «Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e umumi bir rahmet ile merhamet eyle!»”  şeklinde dua etmektir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed, Allah katında en sevilen dua olarak bu duayı göstermiştir. Kıyamet günü geldiğinde dünyaya gelmiş tüm insanlar düz bir arazide toplanacak ve mahşer gününü yaşayacaktır. Güneşin iyice yakınlaştırılmasından dolayı insanlar çok bunalacak ve yaşadıkları sıkıntı ile peygamberlerden yardım istemeye çabalayacaktır. Tüm peygamberler, bu kulları Hz. Muhammed’e yöneltecektir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed, kendisine gelen ve ümmeti olmayı kabul etmiş kişilere şefaatçi olacak ve onları içinde bulundukları sıkıntılardan kurtaracaktır.  Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed, ömrünü insanların selametine adamış, onları doğru yola çekmek için gayret göstermiştir. Bu çabası sadece dünya hayatında değil ahiret hayatında da devam edecektir. Ömrü boyunca insanları Allah’a kul olmaları ve O’na yaklaşmalarını sağlamakla geçiren Hz. Muhammed, kıyamet gününden sonra ümmetinin yanında olarak onları bu büyük kargaşadan kurtarmak için gayret gösterecektir.

HZ. MUHAMMED’İN ŞEFAATİ NEDİR?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, ümmetinin kurtuluşu için çaba sarf etmektedir. vefatından sonra da, kıyametten sonra da bu çabası devam edecektir. Hz. Muhammed’İn kıyametten sonra ümmetini kurtarmak için Allah’a yalvaracağı bilinmektedir. bir hadiste bu konu ile ilgili şunlar denilmektedir;

“Hayatım sizin için hayırlıdır: Bazı hâdiseler yaşarsınız, bunun üzerine size ilâhî vahiy ve hükümler indirilir. Vefatım da sizin için hayırlıdır. Amelleriniz bana arz edilir. Güzel bir amel gördüğümde Allah’a hamt ederim, kötü bir şey gördüğümde de sizin için Allah’a istiğfar ederim.” (Heysemî, IX, 24)

“Dikkat edin! Ben hayatımda sizin için bir emniyet vesîlesiyim. Vefat ettiğimde ise, kabrimde: «Ya Rabbi, ümmeti ümmeti!..» diye ilk Sûr üfleninceye kadar nidâ edeceğim…” (Ali el-Müttakî, Kenzü’l-Ummâl, XIV, 414)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
814 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
85
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Haluk abi ben mide bağırsak kanseriyim ameliyat oldum çalışa mıyorum bana yardımcı olmanı istiyorum