En Faziletli Zikirler Hangileridir?


49
474 Paylaşım, 49 points

Müslümanların gün içerisinde zikir çekmesi, kazanacakları sevap açısından oldukça önemlidir. Zikir çekmek, günlük hayatta en fazla yarım saati alacaktır. Ancak buna karşılık büyük bir sevap kazanmak ve duaların kabulü söz konusudur. Bu nedenle Müslümanların bıkmadan zikir çekmesi doğru olacaktır. Bu yazımızda En Faziletli Zikirler Hangileridir sorusuna cevap vereceğiz.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, ümmetine bolca zikir çekmelerini tavsiye etmiştir. Zikir çekmek, gün içerisinde yapılabilecek en faziletli işlerden birisidir. Müslümanlar, ibadetlerini yerine getirmenin yanı sıra gün içerisinde bolca da zikir çekmelidir.ZİKİR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Zikir genel olarak bakıldığı zaman 3 farklı çeşitte gerçekleştirilir. Zikir çeşitleri şu şekilde sıralanır;

 • Dil ile zikir: Allah’ı birbirinden güzel isimleri ile anmaktır.
 • Beden ile zikir: Allah’ın yarattığı organlara aykırı işler yapmamak, Allah’ın emirlerini yerine getirmektir.
 • Kalp ile zikir: Allah’ı gönülden anmaktır.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, zikir çekenleri için şu şekilde buyurmuştur;

“Ben kulumun zannının yanındayım. Beni andığında ben de onunla birlikteyim. Eğer o beni gönlünden gizlice anarsa ben de onu zatımda anarım. Eğer o beni bir topluluk içerisinde anarsa ben de onu onlardan daha hayırlı bir topluluk içerisinde anarım. Kulum bana bir karış yaklaşırsa ben de ona bir arşın yaklaşırım. Kulum bana bir arşın yaklaşırsa ben de ona bir kulaç yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse ben de ona koşarak giderim.”

EN FAZİLETLİ ZİKİRLER HANGİLERİDİR?

Müslümanların günlük hayatında çekebileceği oldukça faziletli zikirler bulunmaktadır. En Faziletli Zikirler Hangileridir sorusuna verilecek cevap şu şekildedir;

 • Bismillahi Subhanallahi Ve Bihamdihi
 • Lâ İlâhe İllallâhu Vahdehu Lâşerîke Leh, Lehu’l Mülkü Ve Lehu’l Hamdü Ve Hüve Ala Külli Şey’in Kadir
 • Lâ İlâhe İllallâhu’l Melikül Hakkul Mübin
 • Lâ İlâhe İllallah
 • Lâ Havle Velâ Kuvvete İllâ Billâh
 • Sübhânallahi Ve Bi–Hamdihî Sübhânallahi’l–Azîm
 • Sübhânallâhi Velhamdülillâhi Velâ İlâhe İllallahü Vallâhü Ekber
 • Estağfirullah

BİSMİLLAHİ SUBHANALLAHİ VE BİHAMDİHİ ZİKRİ NASIL ÇEKİLİR?

Bismillahi Subhanallahi Ve Bihamdihi zikri, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in sıkça çektiği zikirlerdendir. Bu zikrin anlamı “Allah’ın ismiyle başlayıp Allah’ı tesbih ederim ve ona hamd ederim.” Olarak söylenebilir. Her sabah kalktığında bu zikri 100 kere çeken Müslümanların günahları affedilir ve işlediği hayırlar bolca kendilerine kalır.

LÂ İLÂHE İLLALLÂHU VAHDEHU LÂŞERÎKE LEH, LEHU’L MÜLKÜ VE LEHU’L HAMDÜ VE HÜVE ALA KÜLLİ ŞEY’İN KADİR ZİKRİ NASIL ÇEKİLİR?

Lâ İlâhe İllallâhu Vahdehu Lâşerîke Leh, Lehu’l Mülkü Ve Lehu’l Hamdü Ve Hüve Ala Külli Şey’in Kadir zikri, bir günde 100 defa çekilmelidir. Çeken Müslümanlara yüz tane sevap yazılır ve aynı zamanda yüz günahı da silinir. Bununla birlikte zikri çeken Müslümanlar 3 gün boyunca şeytana karşı korunur.

LÂ İLÂHE İLLALLÂHU’L MELİKÜL HAKKUL MÜBİN ZİKRİ NASIL ÇEKİLİR?

Lâ İlâhe İllallâhu’l Melikül Hakkul Mübin zikri, günlük 100 kere çekilmelidir. Bu zikir, Müslümanların fakirlikten kurtulması ve kabir yalnızlığından kurtulması için çok önemlidir. Her gün düzenli çeken kişilere zenginlik celbeder ve cennet kapısı aralanır.

LÂ İLÂHE İLLALLAH ZİKRİ NASIL ÇEKİLİR?

Lâ İlâhe İllallah zikri, günlük 100 kere çekilmelidir. Kim her gün düzenli bu zikri çekerse Allah o kulun yüzünü kıyamet gününde ayın on dördü gibi parlatır.

LÂ HAVLE VELÂ KUVVETE İLLÂ BİLLÂH ZİKRİ NASIL ÇEKİLİR?

Lâ Havle Velâ Kuvvete İllâ Billâh zikri, günlük 100 kere çekilmelidir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, her gün 100 kere bu zikri çeken Müslümanların ebediyen fakirlik görmeyeceğini buyurmuştur.

SÜBHÂNALLAHİ VE Bİ–HAMDİHÎ SÜBHÂNALLAHİ’L–AZÎM ZİKRİ NASIL ÇEKİLİR?

Sübhânallahi Ve Bi–Hamdihî Sübhânallahi’l–Azîm zikri, her gün çekilmesi gereken zikirlerden birisidir. Bu zikrin anlamı “Ben Allah’ı uluhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tenzih eder ve O’na hamd ederim. Ben yüce Allah’ı uluhiyyet makamına yakışmaya sıfatlardan tekrar tenzih ederim”

SÜBHÂNALLÂHİ VELHAMDÜLİLLÂHİ VELÂ İLÂHE İLLALLAHÜ VALLÂHÜ EKBER ZİKRİ NASIL ÇEKİLİR?

Sübhânallâhi Velhamdülillâhi Velâ İlâhe İllallahü Vallâhü Ekber zikri, her gün çekilmesi gereken zikirlerden birisidir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, bu zikri çeken Müslümanların üzerine doğan güneşin diğer kişilere doğan güneşten çok daha kıymetli olduğunu söylemiştir.

ESTAĞFİRULLAH ZİKRİ NASIL ÇEKİLİR?

Estağfirullah zikri, tövbe etmek isteyen tüm Müslümanlar tarafından sıklıkla çekilmelidir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, bu zikri çeken Müslümanların tüm dertlerinden ve sıkıntılarından kurtulacağını ve ummadıkları yerden rızıklandırılacaklarını buyurmuştur. Günde 70 defa Estağfirullah çeken kişiler günah işlese de ısrar etmiş sayılmaz. Bu zikri çekmeyi alışkanlık haline getirmek oldukça önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

49
474 Paylaşım, 49 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
49
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir