En Etkili Ağrı Kesici Haplar Hangileridir?


67
570 Paylaşım, 67 points

Her insan belli dönemlerde ağrı kesici ihtiyacı duymaktadır. Vücutta yaşanan ağrıların geçirilmesi için ağrı kesici hap kullanılmaktadır. Ağrı kesici hap kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışmak ve hekim kontrolünde ilaç kullanmak gerekmektedir. Bu yazımızda en etkili ağrı kesici haplar hakkında bilgi vereceğiz.

Ağrı Nedir?

Ağrı, insanların farklı nedenlerden dolayı vücutlarının çeşitli yerlerinde hissettikleri acı olarak tabir edilebilir. Ağrı, genel olarak bir hastalık habercisidir.İnsanları Neden Ağrı Hisseder?

Ağrı genel olarak zincirleme bir reaksiyonun ardından oluşmaktadır. Ağrının oluşmasındaki en büyük neden, vücudun kendisini koruması olarak gösterilebilmektedir. Beyin, vücudun herhangi bir yerinde ağrı hissettiği zaman bu ağrıya sebep olan şeyi ortadan kaldırmak için çalışmaya başlar.

Ağrı Nasıl Oluşur?

Ağrı, vücudun herhangi bir yerinde yaşanan sorun neticesinde kimyasalların ortaya çıkması ile oluşmaktadır. Bu kimyasallar, acının sinyalini omuriliğe aktarır. Omurilik aldığı bu ağrı sinyallerini beyne ulaştırır. Kimyasalların beyne ulaşması ile birlikte kişi ağrıyı hissetmeye başlamaktadır.

Ağrı Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar iki çeşit ağrı hissetmektedir. Bu ağrılar şu şekilde sıralanır;

 • Akut ağrılar
 • Kronik ağrılar

1-) Akut Ağrılar

Akut ağrılar genel olarak kısa süreli olmaktadır. Yaşanan anlık kazalar sonucunda oluşan bu ağrı bir süre sonra tedavinin de etkisi ile ortadan kaybolmaktadır.

2-) Kronik Ağrılar

Bu tür ağrılar kalıcı olarak bilinmektedir. Genel olarak eklem iltihabı gibi uzun süre tedavi gerektiren hastalıklarda görülmektedir.

Ağrı Kesici Nedir?

Ağrı kesici, insanların vücutlarında çeşitli nedenlerden dolayı hissettikleri ağrıları kısa sürede geçirmek için kullanılan ilaçlardır. Ağrı kesicilerin olumlu etkilerinin yanı sıra vücuda olumsuz etkileri de olabilmektedir. Bu nedenle kullanımı öncesinde mutlaka bir doktora görünmek ve doktor tavsiyesi ile ağrı kesici kullanmak gerekmektedir. Yanlış kullanılan ağrı kesiciler, vücutta beklenmeyen sıkıntıların çıkmasına neden olabilmektedir.

Ağrı Kesiciler Bağımlılık Yapar mı?

Ağrı kesiciler bazı zamanlar kişilerde bağımlılık yapabilmektedir. Piyasaya bulunan ve en fazla alınan aspirin, ibuprofen ve parasetamol gibi hafif ağrı kesiciler, bağımlılık yaratmayacak türdendir. Bunun yanı sıra morfin ve kodein içeren ve şiddetli ağrılar için kullanılan ilaçların bağımlılık yapma etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle birçok ilaç eczanelerden reçeteli olarak alınabilmektedir.

Ağrı Kesici Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde birçok farklı markada sayısız ağrı kesici bulunmaktadır. Ağrı kesiciler kullanım alanlarına göre sıvı, tablet ve kapsül şeklinde olabilir. Krem ya da merhem şeklinde ağrı kesiciler de bulunmaktadır. Ağrı kesiciler çeşitlerine göre üç ana kategoriye ayrılmaktadır;

 • Steroidal Olmayan İltihap Karşıtı İlaçlar
 • Parasetamol
 • Zayıf Ve Güçlü Opiatlar

1-) Steroidal Olmayan İltihap Karşıtı İlaçlar

Aspirin, ibuprofen, diclofenac gibi ilaçlar bu kategoride yer almaktadır. Genel olarak iltihap kaynaklı olan ağrıların kesilmesi için tercih edilmektedir.

2-) Parasetamol

Bu çeşidin tam çalışma mekanizması henüz çözülememiştir. Yapılan araştırmalarda parasetamol türü ağrı kesicilerin merkezi sinir sistemini bloke ederek ağrıları kestiği bilgisi elde edilmiştir. Bu çeşit ilaçlar ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahiptir. Ancak iltihap kaynaklı ağrılarda işe yaramayacaktır.

3-) Zayıf ve Güçlü Opiatlar

Bu gruba giren ilaçlar morfin, diyamorfin, kodein gibi güçlü ağrı kesicilerdir. İlaçların başlıca özelliği merkezi sinir sisteminde bulunan reseptörleri bağlayarak beyne acının daha az gitmesini sağlamaktır.

En Etkili Ağrı Kesiciler Hangileridir?

Piyasada çok sayıda etkili ağrı kesici bulunmaktadır. Bu ağrı kesiciler şu şekilde sıralanabilir;

 • Dolorex
 • Novalgin
 • Apranax
 • Panalgine
 • Advil
 • Majezik

1-) DOLOREX

Son 5 yılda ülkemizde en fazla kullanılan ağrı kesici ilaçlardan birisi olarak bilinmektedir. Özellikle kadınların adet dönemi ağrılarını kesmesiyle ünlüdür. Mide ile dost ilaçlardan olması nedeniyle güvenle içilebilir. Dolorex’ in bilinen büyük bir yan etkisi bulunmamaktadır. İlaç alındıktan sonra 15 dakika içerisinde ağrı hafiflemektedir. 30 dakika içinde ise tamamen kesilir. Baş ağrısı ve migren tedavisinde en çok kullanılan ilaçlardan birisidir.

2-) NOVALGİN

Baş ağrısının en etkili ilaçlarından birisidir. Oldukça etkili bir ilaçtır. Ağrı kesici niteliği oldukça yüksek olan bu ilaç, alındıktan 20 – 25 dakika içinde ağrıyı tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bu ilacın güçlü olmasından dolayı bazı yan etkileri de bulunmaktadır. En çok görülen yan etkisi mide bulantısı olarak söylenebilir.

3-) APRANAX

En etkili ağrı kesicilerden birisidir. Birçok ağrı kesiciden daha etkili olduğu bilinmektedir. Özellikle migren atakları için çok tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra tüm vücut ağrıları için de etkili ilaçlardan birisidir. Apranax, piyasada iki çeşit satılmaktadır. Bunlar;

 • Apranax Fort: orta dereceli ağrılar için kullanılan ağrı kesicidir.
 • Apranax Plus: çok şiddetli ağrılar için kullanılan ağrı kesicidir

4-) PANALGİNE

Çok etkili bir ağrı kesici olmasıyla birlikte çok fazla yan etkiye de sahip olması ile bilinmektedir. Oldukça etkili olan bu ilaç, kısa sürede ağrıyı yok etmesiyle tanınır. Eczanelerde reçetesiz olarak da satılmaktadır. Diğer ağrı kesicilerden farklı olarak içerisinde kafein de bulunmaktadır.

5-) ADVİL

Kronik baş ağrısı başta olmak üzere birçok ağrıda etkili ilaçlardan birisidir. Etki süresi oldukça kısadır. Bu nedenle ağrı kesici olarak en fazla alınan ilaçlardan birisidir.

6-) MAJEZİK

Kadınların adet döneminde ilk tercih edilen ağrı kesicilerden birisidir. Bunun yanı sıra birçok ağrının tedavisi için de kullanılmaktadır. Hemen her eczanede bulmak mümkündür. Reçetesiz de satılan ağrı kesicilerden birisidir. Kısa sürede etki eden bu ağrı kesici, ülkemizde çok fazla tercih edilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
570 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
44
Şaşkın
Başarısız Başarısız
160
Başarısız
Komik Komik
117
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
90
Helal Olsun!
lol lol
95
lol
Aşk Aşk
85
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
64
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
194
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir