En Basit İngilizce Öğrenme Yolları, Hızlı ve Kolay İngilizce Öğren!


90
884 Paylaşım, 90 points

Evrensel dil olarak kabul edilen İngilizce, günümüzde hemen her insanın bilmesi gereken dillerin başında gelir. İngilizce bilmek, hayatın her alanında avantaj sağlamaktadır. Özellikle iş hayatında İngilizce biliyor olmak gerekliliklerden birisidir. Bu nedenle birçok kişi İngilizce öğrenmek için gayret gösterir. Bu yazımızda İngilizce öğrenmek isteyenler için En Basit İngilizce Öğrenme Yolları hakkında bilgi vereceğiz.

İngilizce öğrenmek, artık bir istek olmaktan çıkıp ihtiyaç haline geldi. Hemen her ülkede İngilizce konuşuluyor olması, İngilizce öğrenme zorunluluğunu daha da önemli hale geldi. Bu zorunluluktan dolayı birçok insan en basit İngilizce öğrenme yöntemlerini aramaya başladı.İNGİLİZCE ÖĞRENMEYE NEREDEN BAŞLAMAK GEREKİR?

İngilizce öğrenmek isteyen kişilerin öncelikle bu dili öğrenmek için kendilerini motive etmesi gerekir. Hedef koyan ve motivasyon sağlayan kişiler, çok daha kolay İngilizce öğrenecektir. İstemek, öğrenmenin ilk ve en büyük adımıdır. İngilizce öğrenmeye başlamak için öncelikle kişinin İngilizce seviyesini belirlemesi gerekir. İngilizce seviyesine göre öğrenmenin aşaması belirlenecektir.

İngilizce öğrenmeye dilbilgisi ve kelime ezberleme ile başlamak gerekir. Dilbilgisinin öğrenilmesi, kelimelerin ve anlamlarının ezberlenmesi, fiiller, zamanlar gibi temel konular öğrenildiği zaman İngilizce çok daha kolay bir hale gelecektir.

İNGİLİZCE EĞİTİMİNE KAÇ YAŞINDA BAŞLAMAK GEREKİR?

İngilizceyi kolay öğrenmek için erken yaşlarda eğitime başlamak gerekir. Bebeklik çağlarında başlayan dil öğrenimlerinde beynin ana dil bölgesine yer edecek bilgiler sayesinde İngilizce çok kısa sürede ve kolayca öğrenilebilir. Böyle bir durumda tek yapılması gereken bolca pratik yapmaktır.

Çocukluk yaşlarında doğal yollarla verilen İngilizce eğitimi, ilerleyen yaşlarda algı farklılıklarıyla daha kapsamlı şekilde öğretilmelidir. Erken yaşta İngilizce öğrenimi sayesinde kişiler çok daha akıcı şekilde İngilizce konuşabilirler. Ancak unutulmaması gereken kişi hangi yaşta olursa olsun dil öğrenme becerisine sahip olduğudur. Bu yüzden yaş önemsenmeden dil öğrenmek için gayret gösterilmelidir.

EVDE İNGİLİZCE ÖĞRENMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

Bazı kişiler için kalabalık bir ortamda ders dinlemek, anlama açısından çok daha zorlayıcı olacaktır. Evde sakin ortamda daha rahat öğrenme şansına sahip olan kişilerin evde İngilizce öğrenme yöntemini tercih etmesi daha akıllıca olacaktır.  Evde İngilizce öğrenmek için birden fazla yöntem kullanılabilir. Kişi isterse kitap ve CD’lerden oluşan İngilizce öğrenme setlerinden alabilir ya da saatlik ücretle İngilizce dersi veren bir öğretmen tutabilir.

Evde İngilizce öğrenmek için kullanılacak en uygun yol elbette ki kitap ve CD gibi öğretici setlerden almaktır. Online eğitim fırsatı sunan bu setler sayesinde telefon, tablet ya da bilgisayar üzerinden profesyonel bir eğitmen tarafından anlatılmış konular dinlenebilir ve İngilizce öğrenilebilir. Kişi kendisine bir çalışma disiplini kurduğu sürece evde İngilizce öğrenmek oldukça kolay olacaktır.

İNGİLİZCE ÖĞRENME AŞAMALARI NELERDİR?

İngilizce öğrenme eğitimi okuma, dinleme, yazma ve konuşma aşamalarından oluşur. İlk üç aşama boyunca dilin yapısı, kuralları ve kelimeleri öğrenilirken son aşamada pratiğiyle birlikte İngilizce öğrenilmiş olur.

İngilizce öğrenme aşamaları şu şekilde sıralanır;

 • A1 (Beginner) Seviyesi
 • A2 (Elementary) Seviyesi
 • B1 (ıntermediate) Seviyesi
 • B2 (Upper Indermediate) seviyesi
 • C1 (Advanced) seviyesi
 • C2 (Proficient) seviyesi

İNGİLİZCE ÖĞRENME A1 (BEGİNNER) SEVİYESİ NEDİR?

İngilizce öğrenme A1 (Beginner) seviyesi, günlük yaşamda kullanılan, konuşulan ve yazılabilen basit kelimelerin, kısa metinlerin öğrenildiği seviyedir.

İNGİLİZCE ÖĞRENME A2 (ELEMENTARY) SEVİYESİ NEDİR?

İngilizce öğrenme A2 (elementary) seviyesi, kişinin yakın olduğu alanlara dair cümleleri, sıkça kullanılan ifadeleri öğrendiği ve çevresindeki kişilerle bilgi alışverişinde bulunabileceği seviyedir.

İNGİLİZCE B1 (INTERMEDİATE) SEVİYESİ NEDİR?

İngilizce B1 (Intermediate) seviyesi, kişinin İngilizce konuşabilen ülkelerde karşılaşabileceği çoğu durumun üstesinden gelebilecek seviyede İngilizce konuşmasını sağlayan seviyedir. Bu seviyede kişi ilgi alanları hakkında basit cümleler yazıp konuşabilir, temel kavramlara hakim hale gelebilir.

İNGİLİZCE B2 (UPPER INDERMEDİATE) SEVİYESİ NEDİR?

İngilizce B2 (Upper Intermediate) seviyesi, kişinin genel bilgilere hakim olduğu, kendisini geniş kapsamlı ifade edebildiği, hızlı okuyup yazabildiği ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşabildiği seviyedir.

İNGİLİZCE C1 (ADVANCED) SEVİYESİ NEDİR?

İngilizce C1 (Advanced) seviyesi, kişinin akıcı bir şekilde dilbilgisi kurallarına uyarak ve doğru cümleler kurarak İngilizce konuşabilmesi, yazabilmesi, uzun ve bilimsel makaleleri okuyup anlayabilmesi ve insanlarla rahatça İngilizce sohbet edebilmesini sağlayan seviyedir.

İNGİLİZCE C2 (PROFİCİENT) SEVİYESİ NEDİR?

İngilizce C2 (Proficient) seviyesi, kişinin ana dili gibi İngilizce konuşabilmesi, yazabilmesi, akademik ve politik konularda tartışabilmesi, ve İngilizcenin her alanına hakim olabilmesini sağlayan seviyedir.

KOLAY İNGİLİZCE ÖĞRENME YOLLARI NELERDİR?

İngilizce öğrenmek için kullanılabilecek pek çok yöntem bulunur. Farklı İngilizce seviyeleri için farklı yöntemler kullanmak mümkündür. Bazı yöntemler tamamen ezbere dayalı olurken, bazı yöntemlerde deneyimler bazılarında ise klasik eğitim kullanılır. Kolay İngilizce öğrenme yolları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kelime ezberleme yöntemi ile İngilizce öğrenme
 • Okuma pratiği yöntemi ile İngilizce öğrenme
 • Video izleme yöntemi ile İngilizce öğrenme
 • Dizi ve film izleme yöntemi ile İngilizce öğrenme
 • Deneyime dayalı yöntemle İngilizce öğrenme

KELİME EZBERLEME YÖNTEMİ İLE NASIL İNGİLİZCE ÖĞRENİLİR?

Kelime ezberleme yöntemi ile İngilizce öğrenmek için kişi kelime dağarcığını geliştirmek için çabalamalıdır. Cümle kurarken, konuşmaları dinlerken ya da metin okurken daha fazla İngilizce kelime duymak anlamayı daha da kolaylaştırır. Kişi, tek başına kelime ezberlemek ile İngilizceye adım atabilir.

OKUMA PRATİĞİ YÖNTEMİ İLE NASIL İNGİLİZCE ÖĞRENİLİR?

Okuma pratiği yöntemi ile İngilizce öğrenmek için kişi kelime dağarcığını geliştirdikten sonra kısa öyküler ve kitaplar okumalı, metinlerin cümle yapılarını incelemeli ve kelimelerin nasıl kullanıldığına dikkat etmelidir. İnternet üzerinden İngilizce haber sitelerini takip etmek de okuma pratiğine yardımcı olacaktır.

VİDEO İZLEME YÖNTEMİ İLE NASIL İNGİLİZCE ÖĞRENİLİR?

Video izleme yöntemi ile İngilizce öğrenmek için kişinin Youtube gibi video platformları üzerinden İngilizce videoları dinlemesi gerekir. Bunun yanı sıra Younow ya da Udemy gibi eğitim platformları üzerinden de videolar izleyerek İngilizce öğrenmek mümkündür.

DİZİ VE FİLM İZLEME YÖNTEMİ İLE NASIL İNGİLİZCE ÖĞRENİLİR?

Dizi ve film izleme yöntemi ile İngilizce öğrenmek için kişinin başlangıç seviyesi animasyon filmlerini izlemesi ve ardından ilerledikçe İngilizce yayın yapan kanallara geçmesi doğru olacaktır. İngilizce izlenilen dizi ve filmler pratik yapmak için oldukça önemlidir.

DENEYİM YÖNTEMİ İLE NASIL İNGİLİZCE ÖĞRENİLİR?

Deneyim yöntemi ile İngilizce öğrenmek için kişinin ezbere yönelik değil tamamen deneyime dayalı İngilizce eğitim alması gerekir. Kişi, bolca pratik yaparak ve seviyesine uygun programları takip ederek kolayca İngilizce öğrenebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

90
884 Paylaşım, 90 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir