Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin 5 Yeni Formül


66
635 Paylaşım, 66 points

Emeklilikte yaşa takılan çalışanlar için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çözüm yolları aranmaya devam ediyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalar doğrultusunda 5 yeni formül hazırlandı. Bu yazımızda Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin 5 Yeni Formül hakkında bilgi vereceğiz.

Çalışanlardan sigorta prim gün sayısını dolduran ancak emekli olmak için yaşının dolmasını bekleyen çalışanlar için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışmalar devam ediyor. Prim günü dolduğu için yaşı beklemek istemeyen çalışanlar için bazı formüller üretilmeye çalışılıyor.EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN 5 YENİ FORMÜL NELERDİR?

Emeklilikte yaşa takılanlar, sigorta prim günlerini doldurdukları halde yaşları belirlenen sınıra gelmediği için emekliliği hak edememektedir. Bu nedenle emekli olmak için yaş şartının da doldurulması beklenmelidir.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin 5 Yeni Formül üzerinden çalışmalar devam ediyor. Bu formüllerden uygun olan emeklilikte yaşa takılanlar için uygulanmaya başlanacak. Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin 5 Yeni Formül şu şekilde sıralanıyor;

  • Birinci Formül: Kısmen Emeklilik
  • İkinci Formül: Sürenin Tamamlanması
  • Üçüncü Formül: Primin Tamamlanması
  • Dördüncü Formül: Almanya Sistemi
  • Beşinci Formül: Finlandiya Sistemi

BİRİNCİ FORMÜL: KISMEN EMEKLİLİK NEDİR?

Birinci Formül: Kısmen Emeklilik, emeklilikte yaşa takılanlar için hazırlanmış 5 formülden birisidir. Bu formülde 9 Eylül 1999 öncesinde sigortası bulunanlar 10 yıl prim ödeyerek emekli olabilmektedir. Kısmen emeklilik formülünde 3600 günü tamamladığında kadınlarda 50 yaş, erkeklerde 55 yaşı doldurduğu anda emekli olacaktır.

İKİNCİ FORMÜL: SÜRENİN TAMAMLANMASI NEDİR?

İkinci Formül: Sürenin Tamamlanması, emeklilikte yaşa takılanlar için hazırlanmış 5 formülden birisidir. Bu formülde 99 öncesindeki emeklilik şartları baz alınmaktadır. Sürenin tamamlanması formülünde kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigorta süresinin tamamlanması gerekmektedir. 2021 yılından 25 yıl geri gidildiği zaman hesaplandığında 1996 yılı ve öncesi sigortalılar kapsama alınmaktadır. Yasa çıktığı takdirde erkekler için 25 yaş, kadınlar için 20 yaş geriye gidilerek emekli olma hakkı tanınacaktır.

ÜÇÜNCÜ FORMÜL: PRİMİN TAMAMLANMASI NEDİR?

Üçüncü Formül: Primin Tamamlanması, emeklilikte yaşa takılanlar için hazırlanmış 5 formülden birisidir.  Bu formülde 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenler için ilk sigortalarının başladığı tarih göz önünde bulundurularak 5 bin ile 5 bin 975 gün arasında prime sahip olmak gerekmektedir. Bu formül kapsamında belirlenen primi tamamlayanların yaşına bakılmaksızın emekli olmalarına hak verilmektedir.

DÖRDÜNCÜ FORMÜL: ALMANYA SİSTEMİ NEDİR?

Dördüncü Formül: Almanya Sistemi, emeklilikte yaşa takılanlar için hazırlanmış 5 formülden birisidir. Almanya’ da uygulanan bu formül kapsamında sigortalıya teklif sunulmaktadır. Bu teklife göre emeklilikte yaşa takılan çalışanlara emekliliklerine kaç yıl kaldıysa ona göre emeklilik ödemelerinden kesinti yapılmaktadır. Bu kesintinin oranı ise %2 olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda emekliliğine 4 yıl kalmış olan bir çalışandan %8 oranında kesinti yapılmaktadır. Bu formüle göre az emeklilik maaşını kabul edecek çalışanlar daha erken emekli olabilecektir.

BEŞİNCİ FORMÜL: FİNLANDİYE SİSTEMİ NEDİR?

Beşinci Formül: Finlandiya Sistemi, emeklilikte yaşa takılanlar için hazırlanmış 5 formülden birisidir. Finlandiya sisteminde de Almanya sisteminde olduğu gibi emekli parasından kesinti yapılmaktadır. Sigortalı olarak çalışan kişi, sigorta kesintisi ile emekli olmaktadır. Finlandiya sisteminde de emekli aylığından kesinti yıllık olarak %2 oranında yapılmaktadır. Yani emeklilik için 4 yılı kalmış olan bir kişi erken emekli olmak istediği zaman %8 oranında kesinti yapılmaktadır. Bu formül kapsamında emekli olmak isteyen çalışanlar daha az maaş alarak daha erken emekli olma şansına sahip olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
635 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
123
Helal Olsun!
lol lol
37
lol
Aşk Aşk
25
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir