Emeklilik Yaşını Öne Çekme Nasıl Yapılır?


63
614 Paylaşım, 63 points

Mesleki eğitimler kapsamında yapılan çıraklık ve staj sigortalarının, emeklilik süresini kısaltması için yapılan çalışmalar devam ediyor. Güncel olarak henüz emeklilik için katkı sağlamayan staj ve çıraklık sigortası, doğum borçlanması yapan kadınlar için ayrı bir imkan oluşturmuş durumda. Bu imkan sayesinde kadınların emeklilik yaşını öne çekme imkanı bulunuyor.

Birçok okurumuz staj esnasında yapılan sigortanın, neden emeklilik sigortası başlangıcı şeklinde kabul edilmediğine dair sorular sormaktadır. Yasalardan yeteri kadar haberi olmayan kişilerin birçoğu ise, emekli olacakları yaşı staj sigortası başlangıcını dikkate alarak hesaplıyorlar.

  • Staj Yapan Kadınlara Avantaj

Stajyer ve çıraklık sigortası olarak bahsedilen sigorta emekli olmak için dikkate alınmazsa da, staj sigortası bulunan kadınlar için ayrı bir avantaj sunmaktadır yasaya göre kadınların doğumdan sonra işsiz kalmaları halinde bu süreyi borçlanmaları mümkündür. Normal şartlarda bu borçlanmanın normal sigortalı çalışanları kapsadığı bilinse de, sosyal güvenlik kurumu tarafından yayınlanan bir genelge de, bu borçlanma staj yapmakta olan kadınlara ayrıcalıklar tanımaktadır.Bu genelgeye göre önce çocuk sahibi olup daha sonra sigortalı olarak çalışan kadınlar, öğrencilik dönemlerinde staj sigortaları olması halinde işe başlamadan önceki süreç için, sigorta borçlanması kapsamına dahil ediliyor. Bu sayede kadınların emeklilik yaşını öne çekme imkanı bulunmaktadır.

Staj sigortası bulunan kadınlar her bir çocuk için 3 çocuğa kadar 2 yıl süresince sigorta borçlanması imkanından yararlanabiliyorlar. Bu sayede kadınların, 6 yıla kadar sigorta borçlanması yapmaları mümkün hale geliyor. Bu haktan yararlanmak için kadının doğum yaptıktan sonra ücretsiz izinli olması ya da sigortalı olarak çalışmaması gerekmektedir. Yani doğum izninin bitmesinden sonra normal çalışmasına devam eden kişiler, doğum borçlanması hakkından yararlanamıyor.

  • Emeklilik Yaşını Öne Çekme İmkanı

Buradaki en önemli husus, kişinin öğrenci olduğu tarih ile ilk kez sigortalı olarak staj yapmaya başladığı tarih arasında çocuk dünyaya getirmesidir. Kişinin işe başlayıp sigortası devam ederken çocuk sahibi olması, emeklilik yaşına herhangi bir katkı sunmamaktadır. Burada yukarıda bahsettiğimiz 6 yıllık sigorta borçlanması yapılmış olsa bile, bu borçlanma sadece kişinin prim gün sayısını artırmaktadır. Ancak staj sigortası olarak ilk kez sigorta yaptırmış kadınların doğum yapması halinde burada ortaya çıkacak borçlanma kişinin prim gün sayısını artırması ile birlikte, emeklilik yaşını öne çekme imkanından da yararlanmasını sağlamaktadır.

  • Borçlanma Maliyeti Ne Kadardır?

Borçlanma maliyetini 2019 yılı rakamları dikkate alınarak söyleyecek olursak, ortaya çıkan doğum borçlanması için ödenmesi gereken günlük prim tutarı, 27.29 TL olarak belirlenmiştir. Bir çocuk için 2 yıl boyunca borçlanılması halinde bu tutar toplamda 19 bin 650 lira, 3 yıl borçlanma yapılması halinde ise 58 bin 950 lira kişinin prim ödemesi gerekmektedir. Doğum borçlanması hesaplarını e-devlet üzerinden gerekli bilgileri girerek yapabilir, ödenmesi gereken toplam prim tutarını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
614 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
37
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir