Emeklilik İçin Primi Yetmeyenlere Müjde Geldi!


62
618 Paylaşım, 62 points

Emekli olmak için yaş şartını yerine getirdiği halde prim eksiği olan ve çalışamayan SSK’lıya emekli olmanın yolu yapılacak düzenleme ile açılacak. Meclise gelen düzenleme ile daha önce Bağ-Kur’lular için gerçekleştirilen düzenlemeden yaklaşık olarak 100 Bin SGK’lı yararlanmış olacak. Yani Emekli olmak için prim gün sayısı yetmeyene emekli olma imkanı geliyor.

Emekli olmak için primi yetmeyenlere nihayet müjde geldi!

Yapılacak olan düzenleme ile birlikte yaş haddini tamamlamış fakat prim günü eksiği olanlara emekli olma imkanı getirilmiş olacak. Belli bir yaşın üstünde olan vatandaşlar, eksik primlerini borçlanıp emekli olabilecek. Daha önce Bağkur’lular için yapılan kanunla geçmişe dönük borçlanan Bağ-Kur’lulara yaş, yıl ve prim şartını yerine getirmeleri halinde emekli olabilme imkanı sunulmuştu.Borcunuzu Ödeyerek Emekli Olabilirsiniz!

Meclise yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre SGK’lılar için de aynı imkanın getirilmesi için yasa teklifi verildi. Daha önce bu konuyla ilgili bir müjde bakan tarafından verilmişti. Eğer düzenleme çıkarsa emeklilik yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp miktarını dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmeyen 100 bin kişi çifte bayram yaşamış olacak.

1800 Gün Şartını Taşımanız Gerekiyor.

Kanun ile adaleti sağlamak adına birkaç formül üzerinde çalışılıyor. Çalışmayla öncelikle eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi düşünülmektedir. Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. Mesela minimum 1800 gün prim istenecek. Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp 1800 ve üzerinde prim günü olanlar eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek. Borçlanma yoluyla emeklilik yolunun açılması için yasa çıkması gerekiyor.

Meclise Teklif Verildi.

Edinilen bilgilere göre yasa meclis alt komisyonuna verildi bile. Son güncellemeler ve ufak değişiklikler yapılacak. Yasa öngörüldüğü şekliyle çıkarsa işten çıkarılan, iflastan dolayı işsiz kalan veya işe ara vermek zorunda olan çalışanlara ve kepenk kapattığı için prim yatıramayan esnafa emekliliğin yolu da açılmış olacak.

Esnaf Toplulukları Emeklilik Çağrısı Yaptı!

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2000 öncesi esnaf ve sanatkârın emekli olmayı beklediğini açıkladı. Binlerce esnaf ve sanatkârın beklenti içinde olduğunu dile getiren Palandöken, “Çok sayıda esnafımız vergi ve oda kaydı dikkate alınarak emekli olmanın yolunu açacak yeni yasal düzenlemeyi bekliyor. Emeklilik şartlarını sağlayan ancak 2000’den önce Bağ-Kur kaydı olmayan esnafa vergi ve oda kaydı dikkate alınarak son kez geriye dönük borçlanma imkanı verilmeli” ifadelerini kullandı.

1999 Öncesi İçin Farklı Bir Uygulama Söz Konusu

Geçmişte meclis tarafından verilen hak ile 9 Eylül 1999 ve öncesi sigortalı (4A-SSK) olan çalışanlar 10 yıllık primle emekli olabildikleri için onlarla alakalı herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil. 10 yıllık primle (3600 gün) birlikte sigortalı olunan tarihten bugüne 15 yıl geçmesi gerekiyor. Böylece sigortalı olduktan sonra fazla çalışma imkanı bulamayan sigortalılar için sistem emeklilik imkanı sunuyor.

Daha önce 3600 gün olan prim sayısı şartı 9 Eylül 1999 sonrası için 4500 güne çıkıyor. Ayrıca 25 yıllık sigortalılık şartı da bulunuyor. Yaş şartı ise kadınlarda 58, erkeklerde 60 oluyor. Yani 9 Eylül 1999 sonrası sigortalı olan birisi kısmi emeklilik isterse öncelikle 4500 günü doldurmak zorunda. Sonra işe girdiği tarihten itibaren 25 yıl geçmesi lazım ve kadınların 58, erkeklerin 60 yaşına ulaşması gerekiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
618 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
33
Başarısız
Komik Komik
17
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
66
Helal Olsun!
lol lol
100
lol
Aşk Aşk
85
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
62
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
25
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

5 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sigorta girişim 1986 doğum tarihim 1968 normalde 49 yaşında emekli olmam gerekiyordu pirimim eksik toplam sigortalılık pirimim 3600 üzerinde borçlanarak emekli olabilirmiyim