Emekliliğini Erteleyenler Daha Fazla Maaş Alacak


64
624 Paylaşım, 64 points

Emeklilik zamanı gelenler için önemli bir uyardı geldi. Emekli olmak için acele etmeyenler ve emekliliklerini erteleyenler çok daha karlı bir adım atmış olacaklar. Bu yazımızda Emekliliğini Erteleyenler Daha Fazla Maaş Alacak başlığının detaylarını anlatacağız.

Emekli olmak, belirlenmiş şartları yerine getiren tüm çalışanların hak ettiği bir durumdur. Emekliliği hak etmiş olanlar, istedikleri zaman emekliye ayrılarak hem emeklilik tazminatlarını hem de maaşlarını alabilirler.EMEKLİLİĞİNİ ERTELEYENLER DAHA FAZLA MAAŞ ALACAK

Emeklilik zamanı gelmiş olan birçok çalışan ne zaman emekli olmasının daha karlı olacağı konusunda soru işaretleri ile karşılaşır. Herkes emekliliğini en iyi ve doğru şartlarda gerçekleştirmek ister. Bu konuda kesin olan bir konu vardır ki o da emekliliğin ertelenmesinin daha karlı bir iş olduğu.

Yapılan araştırmalara göre emekliliğini erteleyen çalışanlar daha fazla maaş alma hakkına sahip oluyor. Emeklilik zamanı gelmiş olan bir kişinin o sene aralık ayında emekli olmak yerine bir ay daha bekleyip öbür senenin ocak ayında emekli olması bile hem alacağı emeklilik tazminatını hem de maaşını bir anda yükseltebiliyor.

EMEKLİLİĞİNİ ERTELEYENLERİN MAAŞ FARKI NE KADAR OLUR?

Emeklilik aylığı, kişinin ortalama kazancı, prim gün sayısı, enflasyon oranı ve büyüme hızı gibi faktörler göz önünde bulundurularak belirleniyor. Bu durumda kişinin çalıştığı gün sayısı ne kadar fazla olursa maaşının fazla olması da o kadar kolay hale geliyor. Bu farkta 6 aylık dönemlerdeki enflasyon oranı da oldukça etkili oluyor.

Emekliliğini erteleyenlerin maaş farkı ne kadar olur sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür; emekliliğini tam zamanında gerçekleştiren bir çalışan, emekliliğini erteleyen bir çalışandan ortalama 300 – 400 TL farklı şekilde emekli maaşı alacaktır.

EMEKLİLERİN KIDEM TAZMİNATI DA ARTIŞ GÖSTERİYOR

Emeklilerin sadece aylık alacakları emekli maaşları değil emeklilik için alacakları kıdem tazminatında da artış mümkün olmaktadır. 2020 yılı için düşünülecek olursa ilk 6 aylık süreçte emekli olan çalışanlar ile ikinci 6 aylık süreçte emekli olan çalışanlar bile farklı tazminat alacaklardır.

Emekliliğini erteleyenlerin kıdem tazminatı artışına örnek vermek gerekirse, aynı yılın ilk 6 aylık döneminde emekli olan bir kişinin kıdem tazminatı tavan olarak 6,017,60 TL olurken, ikinci 6 aylık dönemde emekli olan kişinin kıdem tazminatı tavanı ise 6,379,86 TL olacaktır.

ÇALIŞTIKÇA EMEKLİ MAAŞI DÜŞEN KİŞİLER KİMLERDİR?

Emekliliğini erteleme sonucunda maaş artışı tüm meslek grupları için ne yazık ki geçerli değildir. Bazı mesleklerden emekli olanlarda ise tam tersine emeklilik süresi uzatıldıkça alınacak emekli maaşında düşüş meydana gelmektedir.

Çalıştıkça emekli maaşı düşen kişiler kimlerdir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Asgari ücretle çalışanlar
  • Asgari ücretin iki – üç katı maaşla çalışanlar

Asgari ücretle çalışanların emeklilik süresini ertelemesi sonucunda her ay maaşlarından 1 – 3 TL kadar eksilme olacaktır. Bununla birlikte asgari ücretin iki – üç katı kadar maaşla çalışanlar ise emekliliklerini erteledikleri zaman her ay 15 – 20 TL maaşlarından eksilme olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
624 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
61
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir