Emekli ve Dar Gelirliye Kira Yardımı Nasıl Alınır?


69
677 Paylaşım, 69 points

Emekliler ve dar gelirliler devlet tarafından verilen bazı yardımları alma hakkına sahip oluyor. Bu yardımlardan birisi de kira yardımı oluyor. Emekli ve dar gelirli vatandaşlara yönelik sunulan kira yardımını almak için belirli özellikler taşımak gerekiyor. Bu yazımızda Emekli ve Dar Gelirliye Kira Yardımı Nasıl Alınır sorusuna cevap vereceğiz.

Devlet, emekli ve dar gelirli olan vatandaşlara da destek vermeye devam ediyor. Ev sahibi olamayan dar gelirli emeklilere yönelik oldukça dikkat çeken bir yardım projesi bulunuyor. Proje kapsamında kirada oturan dar gelirli emekli vatandaşlara TOKİ konutlarından özel kontenjan ayrılacak.EMEKLİ VE DAR GELİRLİYE TOKİ’DEN ÖZEL KONTENJAN AÇILACAK

Devlet tarafından yapılan kira yardımı kapsamında ev sahibi olmayan dar gelirli emeklilere TOKİ konutlarından özel %50 kontenjan açılacak. Bu kontenjana ek olarak ihtiyacı olan emeklilere kira yardımında da bulunulacak.

TOKİ konutları üzerinden emekli dar gelirlilere bu güne kadar %25 oranda kontenjan sunuluyordu. Ancak yapılan yeni düzenlemeler kapsamında bu kontenjan %50 orana kadar çıkartıldı. Bu sayede emeklilerin çok daha kolay ev sahibi olması sağlanırken, ev alma hakkı sunulan dar gelirli emekli sayısı da artırılmış olacak.  Bu kapsamda TOKİ tarafından hazırlanan projelerde yer alan dairelerin yarısı dar gelirli emeklilere ayrılacak.

 EMEKLİYE KİRA YARDIMI ŞARTLARI NELERDİR?

Emekliye kira yardımı şartları şu şekilde sıralanır;

 • Emeklinin gelirinin yaklaşık 600 lirası kira ve ısınmaya gitmekte. Hükümetten talebimiz, kışın zorlu koşullarında emeklilere ‘kira ve yakacak yardımı’ yapılması.
 • Enflasyon nedeniyle oluşan kaybın telafisi için seyyanen zam yapılmalı, emekli refahtan pay almalı.
 • Emekli aylıkları hesaplama sistemini belirleyen güncellenme katsayısı ile aylık bağlama oranı sosyal güvenliğin evrensel normuna göre yeniden belirlenmeli.
 • Dini bayramlar öncesinde emeklilere ödenen bin liralık bayram ikramiyeleri yıllık TÜFE oranında artırılmalı.

DAR GELİRLİYE KİRA YARDIMI ŞARTLARI NELERDİR?

Dar gelirliye kira yardımı şartları şu şekilde sıralanır;

 • Başvuru sahibinin sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmaması
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul, yetim ya da emekli maaşı alınmaması
 • Herhangi bir gayrimenkul ya da araç sahibi olunmaması
 • Başvuru sahibinin düzenli bir gelire sahip olmaması ve gelir testinin yoksulluk sınırının altında sonuçlanmış olması

EMEKLİ VE DAR GELİRLİYE KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Emekli ve dar gelirliye kira yardımı almak için öncelikle başvuruda bulunmak gerekir. Emekli ve dar gelirli vatandaşların kira yardımı alması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmesi gerekir. Kaymakamlık binası içerisinde bulunan bu vakıflar üzerinden başvuru gerçekleştirilebilir. Başvuruda bulunan emekli ve dar gelirli vatandaşlara yapılacak kira yardımı değerlendirme sonucunda belirlenir.

EMEKLİ VE DAR GELİRLİYE KİRA YARDIMI ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Emekli ve dar gelirliye kira yardımı almak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır;

 • C kimlik numarası yazan kimlik, ehliyet ya da benzerleri
 • Fakirlik belgesi
 • Dar Gelirliler İçin Kira Yardımı Başvurusu Değerlendirmeleri

EMEKLİ VE DAR GELİRLİYE TAŞINMA YARDIMI NEDİR?

Emekli ve dar gelirliye kira yardımının yanı sıra taşınma yardımı da yapılmaktadır. Özellikle kentsel dönüşüme giren evlerde oturan emekli ve dar gelirli vatandaşların taşınma masrafları için devlet tarafından yardım verilir. Konut taşınma yardımları 1430 – 2000 TL arasında değişmektedir.  Aynı ücret iş yerlerinin taşınması için 3575 – 5750 TL arasında değişiklik gösterebilir. Emekli ve dar gelirli vatandaşlara verilen taşınma yardımının ardından verilen kira yardımı da aynı şekilde devam edecektir. Devlet yardımı, emekli ve dar gelirlinin ihtiyacı bitene kadar devam eder.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
677 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
52
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
85
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
109
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir