Emekli Öğretmen, Ücretli Öğretmenlik Yaparsa Maaşından Kesinti Olur Mu?


92
904 Paylaşım, 92 points

Emeklilik dönemi gelmiş olan birçok öğretmen çalışma hayatına devam edebilmek için ücretli öğretmenlik yapmayı düşünmektedir. Ücretli öğretmenlik yaparken maaştan kesinti yapılıp yapılmayacağı ise en merak edilen sorulardan birisi olmaktadır. Bu yazımızda Emekli Öğretmen, Ücretli Öğretmenlik Yaparsa Maaşından Kesinti Olur Mu? Sorusuna cevap vereceğiz.

Emekli öğretmenlerin ücretli öğretmenlik yapması özellikle son dönemde ekonomik yönden yaşanan sıkıntılar sonucunda neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Daha rahat yaşamak için ücretli öğretmenlik yapan emekli öğretmenler ise bu kararlarının maaşlarında kesintiye neden olup olmayacağını merak ediyor.EMEKLİ ÖĞRETMENLER ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPABİLİR Mİ?

Emekli öğretmenler ücretli öğretmenlik yapabilir mi? Sorusuna elbette ki evet şeklinde cevap verilebilir. Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve EK Ders Saatlerine İlişkin Karar kapsamında emekli olmuş öğretmenlerin ücretli öğretmenlik yapmalarına bir engel bulunmamaktadır.

Bu karar kapsamında emekli olmuş bir öğretmen, emekli olduğu okulda bir öğretmen açığı bulunuyor ise haftalık 30 saati geçmeyecek şekilde ücretli öğretmenlik yapma hakkına sahip olmaktadır. Emekli öğretmenler ile birlikte ilgili fakültelerin ilgili bölümünü bitirmiş ve formasyon belgesine sahip olan öğretmenlerin de ücretli öğretmenlik yapma hakkı bulunmaktadır.

EMEKLİ ÖĞRETMENLER HANGİ ALANLARDA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPABİLİRLER?

Emekli öğretmenlerin ücretli öğretmenlik yapabilecekleri alanlar şu şekilde sıralanır;

  • Okul öncesi öğretmenliği
  • İlköğretim öğretmenliği
  • Özel öğretim öğretmenliği
  • Yaygın eğitim öğretmenliği

Ücretli öğretmenlik yapacak olan emekli öğretmenlere yapılacak olan ödeme, öğretmenin gireceği ders saatine göre belirlenmektedir. Öğretmenin girmek istediği ders saatini de belirleme hakkı bulunmaktadır.

EMEKLİ ÖĞRETMENLER NASIL ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPAR?

Emekli öğretmenler nasıl ücretli öğretmenlik yapar? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; emekli öğretmen olarak emekli aylığı alan kişiler, kamu kurum ve kuruluşlarına atanma şansına sahip olmazlar. Bu nedenle ücretli öğretmenlik yapmaya yönelmeleri daha doğru olacaktır.

Emekli öğretmenler, emekli maaşlarından kesinti olmayacak şekilde çalışabilmek için en mantıklı çözüm yolu olarak ücretli öğretmenlik yapabilirler. Ücretli öğretmenler, ders başı ücret aldıkları için sorunsuz şekilde çalışabilirler.

EMEKLİ ÖĞRETMEN, ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPARSA MAAŞINDAN KESİNTİ OLUR MU?

Emekli Öğretmen, Ücretli Öğretmenlik Yaparsa Maaşından Kesinti Olur Mu? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; emekli öğretmenler bir eğitim kurumunda ücretli olarak ders verebilirler. Bu ders karşılığında emekli maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmaz.

Emekli olmuş ve ücretli öğretmenlik için belirlenmiş olan yaş sınırını aşmamış olan kişiler, istedikleri derecede ve türde örgün ve yaygın eğitim veren kurumlarda ders başı ücret alacak şekilde ücretli öğretmenlik yapabilirler. Üniversitelerde görev yapan emekli öğretmenler için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Emekli öğretmenlerin ücretli öğretmenlik yapması ile ilgili hükümler kapsamında ücretli olarak öğretmenlik yapması için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak ücretli öğretmenlik yapmak için öğretim kurumlarında ders başına ücretle çalışıyor olmak gerekmektedir. Kamu kurumlarında atamalı olarak görev almak emekli öğretmenler için mümkün değildir.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK EK İŞ OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR Mİ?

Ücretli öğretmenlik ek iş olarak değerlendirilebilir mi? Sorusuna evet şeklinde cevap verilebilir. Emekli öğretmenler, emekli aylığı aldıkları dönem boyunca belirlenen yaşı aşmamak şartı ile okullarda ders başı ücret ile ücretli öğretmenlik yapabilirler.

Ücretli öğretmenlik ek iş olarak değerlendirileceği için ücretli öğretmenlik süresinde alınan ücret ek gelir olarak gösterilebilmektedir. Emekli öğretmenlerin ücretli öğretmenlik yapmaları süresinde SGK kapsamında diğer hakların tanınması söz konusu olmayacaktır.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Emekli olduktan sonra ücretli öğretmenlik yapmak isteyen öğretmenler, öncelikle başvuruda bulunmak zorundadır. Ücretli öğretmenlik başvuru için İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da e – devlet sistemi kullanılabilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

92
904 Paylaşım, 92 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir